10 silných výroků k Brexitu

Britové se rozhodli, že více než čtyřicet let v Evropské unii stačí. Jejich sbohem – nečekané, průzkumy odhadovaly vítězství těch, kteří budou chtít zůstat – naprosto rozkolísalo trhy i politiku starého kontinentu. Z dalších zemí se ozývají hlasy volající po podobném plebiscitu, politické špičky Evropy svolávají mimořádné mítinky, libra spadla na třicetileté minimum. Přinášíme vám desítku výroků, která dnešní dění stínuje.

Z projevu britského ministerského předsedy Davida Camerona, který se rozhodl podat demisi: sun_brexit
 Bojoval jsem v této kampani jediným způsobem, jakým umím, tedy upřímně a zaníceně jsem říkal, co si myslím a cítím – co mám v hlavě, na srdci i v duši. Nic jsem neskrýval, zcela otevřeně jsem vyjadřoval své přesvědčení, že Británie je silnější, bezpečnější a více prosperuje v Evropské unii, a dával jsem jasně najevo, že v referendu jde právě o to a o nic jiného – že v něm nejde o budoucnost žádného konkrétního politika, včetně mě. Britové ale velmi jasně rozhodli vydat se jinou cestou, a z toho důvodu se domnívám, že země potřebuje nové vedení, které ji bude řídit tímto směrem. (…) Bude důležité udržet stabilitu, proto setrvám ve funkci premiéra se svým kabinetem ještě další tři měsíce.”

Belgický premiér, šéf frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu v EP Guy Verhofstadt na svém Twitteru:
“Jen za posledních osm hodin přišla Velká Británie o 350 miliard dolarů. Je to víc, než kolik za posledních patnáct let přispěla do rozpočtu EU.”

faz_brexit Z projevu německé kancléřky Angely Merkel:
“Důsledky Brexitu závisí na tom, zda je ostatních 27 států ochotných schopných nečinit ukvapené závěry, ale v klidu analyzovat situaci. V dnešním globalizovaném světě jsou výzvy, kterým čelíme, příliš velké, aby je jednotlivé státy řešily izolovaně. Evropská unie je jedinečným společenstvím hodnot, garantem sociální stability, ekonomických zájmů i zahraniční politiky. Evropská unie je dostatečně silná, aby dávala ty správné odpovědi na současné výzvy. EU musí zajistit, aby její občané cítili, vnímali, jak přispívá k jejich životům.”

Nejprodávanější britská spisovatelka, autorka Harryho Pottera, J.K. Rowling na svém Twitteru:
“Nemyslím, že jsem kdy víc chtěla kouzla.”

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz: Nizozemský AD Nizozemský AD
 “Leave is leave. Spojené království se rozhodlo opustit EU, a tedy i jednotný evropský trh. Rád bych věděl, zda je to racionální rozhodnutí… Ne, je emocionální. Aktivisté za Leave podvedli britskou veřejnost falešnými sliby. Poselství, že Británie sama bude silnější, než je společně s dalšími zeměmi Evropské unie, bylo pohádkoua. (…) Velká Británie nikdy neztratila svou nezávislost. Spojené království není součástí Schengenu. Není součástí společné měny. Spojené království mělo spoustu výjimek. Bylo to Spojené království, které vždy trvalo na tom, že nechce být plnohodnotným členem. Jediné oblasti, kde plnoprávným členem bylo, je jednotný trh. To se teď změní. Podívejte se, co se dnes děje na vnitřních trzích unie.”

Komentátor italského listu Il Corriere della Sera Aldo Cazzullo:
“Lituji toho, že nás opouští Británie, ‘software’ Západu, zdroj myšlenek, hudby, legend, postav – kultury, která dává chuť našim životům.”

brexit_noviny_lidovky Bývalý prezident a premiér České republiky Václav Klaus v Českém rozhlase v odpovědi na otázku, jaký vliv bude mít Brexit na ČR:
“Nula, nula, nula … na 59. desetinném místě nula, nestane se vůbec nic.”

Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci v Taškentu:
“Výsledek referenda odráží nespokojenost s řešením migračních a bezpečnostních problémů Evropy. (…) Prohlášení premiéra a dalších britských činitelů, že odchod Británie z EU je pro Rusko výhodný, je nekorektní pokus ovlivnit veřejné mínění a projev nízké politické kultury.”

Šéf britské protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage na BBC – k výsledkům referenda. A vzápětí ke slibům, které před plebiscitem dával: brexit_noviny_italie
“Evropská unie umírá a já doufám, že tohle je první krok směrem k Evropě suverénních států.”

“Byla chyba v kampani slibovat, že Británie po vystoupení z EU ušetří 350 milionů liber týdně. Tyto peníze nemohu garantovat.”

Novinář Albert Gazda v Magyar Nemzet připomněl, jak si maďarský premiér zaplatil inzeráty v britských novinách a radil Britům zůstat v unii:
“Dokonce ani Viktor Orbán nezachránil Británii!”

Podívejte se: Animace, jak David Cameron zariskoval a prohrál vše »