Babiš vykročil ke zdravotnickému impériu

Návštěvy nemocnic v bílém plášti, veřejné obviňování ministra zdravotnictví z neschopnosti, vlastní videopořad, v němž vysvětluje, jak by v resortu udělal pořádek… Jde “jen” o předvolební kampaň, nebo lze z nebývalého zájmu vicepremiéra a jednoho z nejbohatších Čechů o zdravotnictví vyčíst něco víc?

Pohledem uplynulých týdnů jakoby pro Andreje Babiše nebylo mnoho větších témat než zdravotnictví: blaho lékařů i pacientů. Ale když se před pár týdny na vládě řešil rozpočet, politik neustoupil a do poslední chvíle bránil tomu, aby stát v příštím roce zaplatil větší částku za státní pojištěnce. Když ho kolegové z vlády přehlasovali, ještě si na to stěžoval. Takový postoj by si před krajskými volbami nedovolila ani ODS a TOP 09 v hlavním období úspor.

Pak tu máme Babišovy výlety do nemocnic v krajích, kde se snaží zalíbit lékařům, sestrám i manažerům, kterým přitom nechce z pozice ministra přidat peníze.

andrej_babis_vyroky_zdravotnictvi

Má to nějaké vysvětlení? Pro politika jen těžko, pro podnikatele je ovšem nasnadě.

Andrej Babiš začal před třemi lety investovat do zdravotnictví prostřednictvím fondu Hartenberg Capital a zatím vyzobává pouze malé výnosné kliniky, zvláště v porodnickém oboru. Roční obrat jeho zdravotnických aktivit nepřekročil jeden a půl miliardy korun, úroveň nemocnice v menším krajském městě. Nakoupit velké zdravotnické podniky je dnes prakticky nemožné, protože je majitelé, především stát, kraje a města, obvykle nechtějí prodat.

Názor však mohou změnit, pokud se jejich nemocnice dostanou do finančních potíží. Z pohledu podnikatele je proto zvýšení státních dotací do nemocnic naprosto kontraproduktivním krokem.

Začátek s Hartenbergem

Babiš o zdravotnictví rád mluví, stěžuje si, jak je systém málo efektivní a jak by ho zlepšil, jen kdyby mohl.

Nejde o to, že podle hodnocení EHCI má Česko třetí nejefektivnější zdravotnictví v Evropě a že se miliardář pohledem statistik míjí s realitou. Podstatný je rozměr, jak ve svých proslovech připomíná první soukromé majitele nemocnic v devadesátých letech, obvykle lékaře, kteří byli oslněni tím, jak dokážou při jednání s dodavateli snížit výdaje. Obvykle ještě plánovali, jak zlepší své služby, že pacienti budou ještě rádi připlácet. Kázání o výhodách privátních klinik skončilo obvykle tím, že se zdravotníci zběhlejší v byznysu soustředili na výnosné obory, jako jsou ortopedie, zobrazovací technika, laboratoře.

Cestu prvních soukromníků ve zdravotnictví Babiš absolvoval se svým fondem Hartenberg Capital.

Výnosným oborem jsou také reprodukční kliniky, kterých miliardářův holding Future Life v Česku pořídil hned deset, z toho čtyři v Praze. Vedle nich provozuje už jen laboratoře v Praze na Černém Mostě a polikliniku Dům zdraví ve Velkém Meziříčí. Převzal ji však jen z toho důvodu, že patřila Ladislavu Zgaburovi. Tento lékař z Hostivice deset let podnikal s otcem známého exředitele nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým. Zgabur založil projekt Future Life, kde posléze většinu akcií předal Babišovu fondu.

Vytvořením porodnického řetězce se Babiš dostal do vyšší kategorie zdravotnických podnikatelů, jakými jsou Penta se sítí lékáren Dr. Max nebo EUC, která vznikla pod křídly PPF a dnes už samostatně staví především na síti laboratoří.

Čtěte také

zdravotnictvi_porod_tehotenstvi
» Mapa střetu zájmů Andreje Babiše – díl o zdravotnictví
» Babiš má vlastní televizi. Bělobrádek taky. Zeman taky
» Příměří mezi ANO a ČSSD je v nedohlednu, ministři na sebe posílají policii
» Zpráva o vládní sebedestrukci: Kdo komu pije krev

Tím však Babiš s českým zdravotnictvím nekončí. Spolumajitel fondu Hartenberg Jozef Janov prozradil na webu Aktuálně.cz, že se chystá koupit další čtyři polikliniky a že má zájem i o nemocnice.

Pokračování v politice

Babiš by rád vstoupil na vyšší úroveň, což však opravdu není možné bez pořízení aspoň několika nemocnic.

Jeho společník Janov má celkem jasno o tom, jak by nemocniční síť měla vypadat a hovoří o dalších plánech zcela kompetentně. Není prý možné, aby každá okresní nemocnice měla čtyři až deset oborů. Pro každý kraj přece stačí jedna taková nemocnice. Okresní by se měly specializovat na jediný obor, třeba gynekologii, internu, urologii. Specializace zlepší erudici místních lékařů a napraví se tím i finance.

“K tomu, aby se něco změnilo, je ale potřeba silný politický mandát. Teď si to nikdo netroufne. Pro politiky je jednodušší zvýšit lidem platy,” vysvětlil společník podnikatele Babiše.

Nevyslovena zůstává myšlenka, že politik Babiš, až na podzim vyhraje krajské volby, může začít vizi kolegy Janova uskutečňovat. Nebylo by od věci, kdyby pár takových specializovaných nemocnic koupil, třeba s argumentem, že na ně kraj stejně nemá.

Vize rozparcelování českého zdravotnictví shora je ostatně jedinou možností, jak může Hartenberg Capital postoupit výš. Nabídka tuzemských nemocnic není ani po dlouhé zdravotnické krizi nijak oslnivá.

Připravujeme pokračování: Klíčoví hráči v byznysu se zdravím. Již brzy na Neovlivní.cz