Odposlechy Babiše jsou z jeho Sokolovny. V podezření je ochranka

Přes veškerá bezpečnostní opatření kdosi několik týdnů odposlouchával vicepremiéra Andreje Babiše v jeho vlastním podniku, průhonické Sokolovně. Záznamy hovorů, které byly pořízeny koncem loňského roku a politika vykreslují v krajně nepříznivém světle, anonymní skupina od pondělí zveřejňuje na kanálu YouTube. Autenticitu publikovaných záznamů Neovlivní.cz potvrdili Babišovi spolupracovníci, on sám ji pak na přímý dotaz veřejně nepopřel.

Průhonické sportovní centrum a restaurace Sokolovna lídrovi hnutí ANO už roky slouží jako hlavní základna, kde si organizuje podstatnou část pracovních schůzek, které vesměs nesouvisejí s ministerskou agendou. Ačkoli předloni nechal posílit bezpečnostní opatření v budově, přesto nedokázali jeho experti zabránit tomu, aby diskrétní rozhovory jejich nejvyššího šéfa kdosi po několik týdnů nahrával.

“Je to ze Sokolovny. Zjišťujeme, jak se to mohlo stát,” potvrdil jeden ze spolupracovníků Andreje Babiše.

Záznamy v profesionální kvalitě nyní postupně zveřejňuje anonymní skupina skrytá za jméno Julius Šuman. To byl důstojník tajné komunistické policie ze svazku na agenta “Bureše”, který StB založila právě kvůli Andreji Babišovi. (Externí odkaz na již zveřejněné odposlechy je zde.)

“Julius Šuman” už do éteru vyslal záznam rozhovoru, během něhož kandidát na příštího premiéra vulgárně uráží politickou konkurenci a nepohodlné novináře. Tato nahrávka, která díky vyhlášenému sprosťáctví vicepremiéra není příliš překvapivá, sice rezonovala na sociálních sítích, ale větší dopad neměla. (Externí odkaz zde.)

Kontext:

» Chovancova nahotinka: Dívka z reklamy na Pantheon
» Babiš dostal státní ochranku, připraví ho o soukromí
Hackerský útok na počítače Pokorného: Stopa míří do médií
» Chovanec poslal kvůli fotomontáži špiony na Babišova manažera
» Policie vyšetřuje, zda někdo hacknul i Babišův mail

Ta poslední, na níž je zachycený redaktor mediálního domu Mafra, jak s Babišem ladí noty ohledně článků namířených na jeho politické rivaly, vyvolala okamžitou reakci. Vzhledem k nezaměnitelnému projevu byl coby účastník schůzky s Babišem veřejně odhalený reportér Mafry Marek Přibil. Firma spadající do svěřenského fondu ministra pak byla nucena mu obratem dát výpověď.

“Mediální společnost Mafra musí chránit svou integritu, a proto se rozhodla s ním okamžitě rozvázat pracovní poměr,” napsala v oficiálním prohlášení personální ředitelka firmy Zuzana Kuchtová.

Nahrávka několika rozhovorů s Přibilem je pro Andreje Babiše krajně nepříjemná, protože navenek tvrdí, že nakoupená média nijak nevyužívá a do jejich obsahu nemluví. Během rozhovoru s Přibilem ale dává jasně najevo například to, kdy mají které články vyjít.

“Já bych si to nechal na příští rok,” řekl koncem loňského roku na Přibilem předestřenou kauzu spojenou s čerstvě jmenovaným ministrem zdravotnictvím Miloslavem Ludvíkem. A Přibil mu to odsouhlasí. Naopak u další kauzy z okolí premiéra Sobotky zase ministr dává najevo, že by mu přišlo vhod, kdyby se objevila na stránkách novin co nejdříve. “Máme na ně nabito slušně, na Chovance,” ujišťuje pak ministra financí reportér Přibil.

A jak na nahrávky reagoval Babiš? Jejich autenticitu nepopřel, o obsahu ale diskutovat nechtěl. “Já ty nahrávky neznám. Já jenom můžu říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel, já to považuji za špínu a považuji to za součást té kampaně, která na mě probíhá.”

Odposlechy přitom podle zjištění Neovlivní.cz Babiše krajně znepokojily. Neví totiž, co dalšího se z prostor Sokolovny ještě objeví. A “Julius Šuman” na sociálních sítích ujišťuje, že další nahrávky má v zásobě.

Souběžně se záchranným plánem, který má nastínit, jak ze situace co nejlépe vybruslit, Andrej Babiš zadal svým podřízeným, aby vypátrali, kdo za odposlechy stojí. Ministr totiž před časem investoval do lepšího zabezpečení Sokolovny, mimo jiné právě kvůli obavám z odposlechů.

Kdo nahrávky v průhonickém podniku pořídil ale zatím není jasné. Vzhledem k tomu, že účastníci rozhovorů jsou na na nahrávkách různí, nemohli je pořizovat ti, co je s Babišem vedli. V podezření nejsou ani zaměstnanci restaurace, protože jsou k svému šéfovi maximálně loajální.

Jako nejslabší místo si tak Babišovi spolupracovníci vyhodnotili ministrovu ochranku. Od konce roku 2015 totiž ministr nevyužívá služeb svých vlastních tělesných strážců, které si do té doby najímal a platil sám. Poté, co jemu i rodině někdo vyhrožoval likvidací, ministr požádal o státní ochranku. Od té doby jej střeží bodyguardi z jednotky, která spadá do gesce Babišova největšího rivala ministra vnitra Milana Chovance. Úskalí státní ochranky pro Babiše jsme tehdy popsali v tomto článku ».

Jenže ve hře je ještě i další možnost, která souvisí s výše zmiňovaným Babišovým zaměstnancem Přibilem. Novinář totiž sehrál roli v kauze Chovancovy nahotinky. Fotomontáže, kterou Babišovi zaměstnanci z Mafry přinesli ministrovi vnitra, aby se jim vyjádřil, co tomu říká. Přibila a další lidi z vydavatelství pak kvůli podezření, že se pokusili diskreditovat ministra vnitra, vyšetřovala policie. Do případu byly zataženy i tajné služby a podle některých zdrojů byly v kauze nasazeny právě i odposlechy. O kauze jsme psali zde ».

A do třetice: ministra financí mohla odposlouchávat soukromá agentura. Vzhledem k rozsahu odposlechů si ale objednavatel musel připravit extrémně velký balík peněz.