Babišův bratr: AB rozhodně není jako AB

Svého o sedm let staršího bratra – miliardáře, českého vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše – už Alexander Babiš asi nedožene.

V byznyse se mu nikdy příliš nedařilo, politické ambice se také neprojevily. Kdyby se nestal členem představenstva obchodní komory zaměřené na země Perského zálivu, kterou založil právník Robert Pergl a navěsil na ni byznysmeny, ekonomy či někdejší politiky z přední linie, zřejmě by o jeho existenci veřejnost dál ani netušila.

Ti, co oba bratry Babišovy znají, se shodují v jednom: Alexander nemá s Andrejem mnoho společného. Snad jen to, že oba začínali za komunismu v podniku zahraničního obchodu (Andrej v bratislavském Chemapolu, Alexander v Omnii, která se zabývala dovozem a vývozem spotřební techniky) a oba si zaevidovala Státní bezpečnost.

“Co jsem ho poznal, choval se příjemně, působil sympaticky. Je každopádně úplně jiný, než jeho bratr, kterého znám dlouho a tykáme si,” říká o něm Petr Bendl, bývalý ministr pravicových vlád, který je čestným členem Perglovy komory.

Stejnými slovy popisuje Alexandera Babiše i další exministr Cyril Svoboda, jinak místopředseda Perglova obchodního spolku: “Je to sympatický člověk.”

Jinou tvář Alexandera Babiše nabízejí záznamy komunistické Státní bezpečnosti, které před třemi lety poprvé zveřejnil slovenský časopis Týžden. Stejně jako Andrej, i Alexander byl vedený ve svazcích StB jako spolupracovník (Andrej Babiš ale vysoudil verdikt, podle něhož byl evidovaný neoprávněně). Státní bezpečnost si Alexandera Babiše podle týdeníku zaevidovala jedenáct dní před 17. listopadem 1989 jako agenta s krycím jménem Miki. Časopis nicméně upozornil, že v kontaktu s příslušníky StB byl minimálně od května 1989.

“Podepsal písemný závazek, přičemž s estébáky se sešel desetkrát – naposledy v lednu 1990. Už v době prvních schůzek měl tajným ochotně poskytnout ‘zajímavé poznatky k objektům Svářeč a Schilling’,” napsal časopis Týždeň.

Po roce 1989 a odchodu z “pézetky” Omnia začal Alexander Babiš podnikat, nějaký čas působil také ve slovenském Agrofertu. Jeho vlastní firmy, v nichž se angažoval na Slovensku i v Česku, ale žádných závratných obratů nedosahovaly.

“Co já vím, bylo to vždycky tak, že mu Andrej v jeho podnikání finančně pomáhal,” poodhalil zákulisí byznysu Alexandera Babiše jeden ze spolupracovníků jeho bratra Andreje.

Právník Robert Pergl ale tvrdí, že s Alexanderem Babišem spolupracuje právě kvůli byznysu. A odmítá to spojovat s osobou ministra financí, jehož pomoc prý nepotřebují. “S Alexanderem spolupracujeme proto, že je ve společnostech, které vytvářejí výrobky, co se dají v arabském světě uplatnit,” říká Pergl.

O jaké výrobky se jedná, není jasné: veřejně dostupné zdroje tyto informace neobsahují a komora pro byznys v Perském zálivu detaily svých aktivit zatím nezveřejňuje.

Své aktivity nepopsal blíž ani samotný Alexander Babiš, který s médii dlouhodobě nekomunikuje, a nehodlá na tom měnit nic ani teď. Na zanechané vzkazy od Neovlivní.cz nereagoval.

“Volal jsem mu tehdy kvůli jeho spolupráci  StB, řekl mi, že ho to nezajímá, že o tom nic neví. Bral jsem to tak, že není veřejná osoba, a tudíž nemá potřebu se veřejně obhajovat,” přiblížil Babišovu strategii slovenský novinář Marek Vagovič, který detaily z jeho svazku StB zveřejnil.

V pražských kuloárech se Alexander Babiš nicméně podle zjištění Neovlivní.cz nejnověji nechal slyšet, že by rád řídil nějakou televizi.