Babišův manažer Mráz z Agrofertu a zbohatnutí Grosse. Co mají společného?

Klíčový manažer Agrofertu Josef Mráz před lety působil v dozorčí radě brokera Key Investmens. Shodou okolností v době, kdy firma pomohla zázračně zbohatnout někdejšímu premiérovi Stanislavu Grossovi. Jinak také tehdejšímu příteli Andreje Babiše, Mrázova dlouholetého byznysového šéfa. Bylo Mrázovo angažmá v KI pouhou náhodou?

Výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz své působení v dozorčí radě společnosti Key Investments (KI), v níž zmizelo na 900 milionů korun od klientů, považuje za uzavřené. “K této bezmála 10 let staré kauze se nehodlám vracet.  Celá záležitost se nikdy netýkala ani Agrofertu, ani pana Babiše,” napsal místo odpovědí na dotazy Neovlivní.cz.

Neřekl, kdo jej do firmy přivedl, co přesně tam dělal a hlavně: proč se do ní vůbec rozhodl vstoupit.

Jeho působení v KI se časově kryje s jednou z největších záhad české politiky, kterou je zbohatnutí bývalého premiéra a Babišova tehdejšího přítele Stanislava Grosse.

KI půjčila sociálnímu demokratovi v roce 2007 třináct milionů (plus úrok čtyři miliony) na nákup akcií Moravia Energo. Ty Gross obratem prodal za 100 milionů. Policie sice případ pokryla, když v transakci nic nelegálního neobjevila, někdejší ministerský předseda se ale nikdy nezbavil podezření, že celá operace s akciemi sloužila k legalizování černých peněz.

K tomuto tématu:

» Pro zkrachovalého brokera pracoval i Babišův klíčový člověk
» Kostlivec z éry Václava Klause: ODS měla smlouvu se zkrachovalým brokerem
» Tajemství, která už Stanislav Gross nevysvětlí

V době, kdy KI Grossovi miliony půjčila, byl v dozorčí radě právě Josef Mráz. Dnes ohledně tohoto příběhu odkazuje na své prohlášení z roku 2007, kdy na trojici Gross-Babiš-Mráz v souvislosti s obchodem s akciemi upozornil týdeník Respekt. Ten dokonce naznačil, že Gross získal v KI půjčku díky Mrázovi. Mráz to v tehdejším stanovisku, které nyní redakci Neovlivní.cz zaslal, označil za lež. “Jako člen dozorčí rady jsem nikdy nemohl a podle regulí závazných pro obchodníka s cennými papíry ani nesměl činit žádné pokyny,” napsal.

Deník Neovlivní.cz nyní poprvé získal stanovisko bývalého ředitele firmy Key Investments Daniela Brzkovského. Bez ohledu na regule, ředitel tvrdí, že do příběhu Grossovy půjčky bylo zapojeno víc lidí.

“Přišel nějaký lobbista s tím, že je potřeba pomoci Stanislavu Grossovi. Tak mu firma KI vyhověla. Kdo všechno do toho byl zapojený, to už nevím. Byl to level, kam jsem nedosáhl,” prohlásil Brzkovský, který je nepravomocně odsouzený kvůli ztraceným stamilionům klientů KI.

Brzkovský také uvedl, že osobně za KI jednal s Andrejem Babišem ohledně spolupráce. (Rozhovor s bývalý manažerem KI přineseme na Neovlivní.cz již brzy).

Vicepremiér Andrej Babiš na otázky ohledně Josefa Mráze, jeho angažmá v Key Investments a časové shodě s Grossovým zbohatnutím, neodpověděl tehdy. A ani dnes.

S Grossem, kterého opakovaně označoval za přítele, se vídali i dlouho po jeho odchodu z politiky. Ještě v roce 2011, kdy Babiš zakládal své hnutí, miliardář potvrdil, že se stýkají. “Ano, občas ho vidím. Snaží se dělat byznys v chemii,” uvedl tehdy v diskusi na serveru iDnes.cz.

Jejich vazba vyšla najevo v době, kdy byl Gross ještě “pouhým” ministrem vnitra, ovšem s klíčovým vlivem na privatizace tehdejší Špidlovy vlády. Šlo zejména o druhou privatizaci Unipetrolu, v níž kabinet prodal chemický koncern polské firmě PKN Orlen a vyřadil konkurenty, kteří nabízeli až o 4 miliardy víc. Polské úřady po letech oznámily, že v pozadí prodeje stál dnešní ministr financí Andrej Babiš a to právě kvůli svým přátelským vazbám na Grosse. Až později totiž vyšlo najevo, že PKN Orlen se dohodl Babišem, že mu za pomoc v případě vítězství prodá z Unipetrolu podíl. Tento slib ale Orlen nedodržel a Babiš vysoudil 2,7 miliardy na odškodném. Podezření z korupce při privatizaci se nikdy nepokázalo.