Babišův úřad se přihlásil o miliardy v kauze, která jde za Sobotkou

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš získal cenný poziční bod v přetahované s premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Jím řízené ministerstvo se rozhodlo žádat  odškodné v kauze nevýhodné privatizace firmy OKD. Případ vrhá už roky stín právě na Sobotkovu kariéru.

Privatizace severomoravské černouhelné společnosti proběhla v roce 2004 pod taktovkou tehdejšího ministra financí – Sobotky. A podle vyšetřovatelů byla pro stát velmi nevýhodná. Obžalobě dnes čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle státního zástupce způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun. Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A Kuta se Škurkem navrhli vládě privatizaci OKD za výrazně podhodnocenou cenu. Všichni tři vinu popírají.

Obvodní soud pro Prahu 2 začne případ projednávat 9. října a podle informací deníku Právo hodlá ministerstvo financí žádat historicky největší odškodné v rámci jednoho trestního řízení. Na šest miliard korun. Tedy částku, kterou zmiňuje žalobce.

“Ano, tato částka sedí. Připojíme se s ní písemně jako poškozená strana k hlavnímu líčení několik dnů před jeho zahájením,” řekl Právu náměstek ministra financí Ondřej Landa.

Ministerstvo financí přitom otálelo se ke sporu přidat; státní zástupce podal obžalobu už před rokem a půl.

“Samozřejmě nikdo tady nemá ambice, že z toho od nich něco vymůžeme. Nicméně ministerstvo financí dospělo k závěru, že ta škoda způsobena byla, a proto ji nemůže nevymáhat,” dodal pro Právo Landa.

Obžalovaní Doucha, Škurek a Kuta jsou totiž jen “pěšáci”, kteří prodej OKD takzvaně administrovali. Policie šla od začátku po mnohem větších rybách. Prověřovaný byl především Bohuslav Sobotka, respektive jeho role v celé transakci. Detektivové si dokonce nechali vypracovat analýzu, která měla rozkrýt odpovědnost současného ministerského předsedy i jeho tehdejších vládních kolegů.

Sobotka, ani nikdo jiný z vlády ovšem nakonec obžalováni nebyli. Státním zástupcům chybějí důkazy, že by se v případu dopustili trestného činu.

Spis však obsahuje řadu informací, které jsou pro Sobotku velmi nepříjemné. A které dokazují, že se jeho úřad tehdy dopustil řady zásadních chyb.

Předně: OKD prodal výrazně pod cenou, ač měl šanci na “nápravu”. Ukázalo se totiž, že ve chvíli, by měl stát díky stížnosti u Evropské komise možnost prodejní cenu za doly znovu zvážit a přimět kupce k jejímu navýšení, Sobotkovo ministerstvo nechalo původní prodejní cenu obhájit. Do Bruselu putoval pod hlavičkou “Bohuslav Sobotka, 1. místopředseda vlády” posudek s neúplnými informacemi. Dokumenty ve vyšetřovacím spise nadto ukazují, že jej ministerstvo nechalo vypracovat kupcem OKD. Konkrétně jeho advokáty z AK Pokorný, Wagner & spol., kteří neměli zájem nízkou privatizační cenu zpochybnit.

V této kanceláři Sobotka dříve pracoval. A jejím spolumajitelem je jeho blízký přítel Radek Pokorný.

Sobotka všechny otázky na OKD odráží tvrzením, že privatizace byla v pořádku. “V době privatizace nebyl posudek na cenu OKD zpochybněn. My jsme neměli žádné informace ani signály, že by znalec neodvedl práci dobře. Mám čisté svědomí,” prohlásil před časem Sobotka.