Pomáhal Havlovi. Teď třímá vliv nad Prahou

Bez jeho zákulisního vyjednávání by se Václav Havel v prosinci 1989 zřejmě nestal prezidentem. Tehdy měl také výrazný podíl na hladkém předání moci. Dnes se jeho jméno opět skloňuje v politickém zákulisí – a to díky vlivu, který se mu v Praze vrátil s nástupem nové radniční koalice.

Marián Čalfa

Bývalý federální premiér Marián Čalfa patří mezi utajené vlivné hlavního města, vyplynulo z mapy moci, kterou v Praze sestavuje deník Neovlivní.cz. O jeho aktivitách ví jen pár zasvěcených. Pracoval například pro odbor územního plánu, kde řešil odvolání města proti soudním verdiktům. Jeho klíčová role je ale v oblasti energetiky.

“Je to triumvirát Čalfa-Hulínský-Březina,” uvedl jeden ze zástupců Prahy v městských firmách.

Vliv právníka Čalfy je spojený nejen s kontakty zejména na sociální demokraty v Praze, ale plyne také ze spolupráce s městskými společnostmi. Marián Čalfa platí za jednoho z architektů právního rámce, kterým hlavní město budovalo své holdingy.

Dlouhodobě radil například Pražské energetice, která je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů elektřiny a město v ní drží podíl. Loni se pak stal místopředsedou představenstva firmy, na jeho vyslání do vedení firmy se podíleli i pražští politici.

“S nástupem nové koalice, kde mají hlavní slovo Karel Březina a Radmila Kleslová, nabral znovu na síle,” potvrzuje bývalá radní Aleksanda Udženija.

Sám se striktně drží v pozadí, interview neposkytuje. “Děkujeme za váš zájem o rozhovor. Jak jste určitě zaznamenala, pan dr. Čalfa však dlouhodobě necítí potřebu se jakkoli veřejně vyjadřovat,” tlumočila Čalfovo stanovisko Ilona Kinclová z jeho kanceláře.

Mezi těmi, kdo by o Čalfovi mohli vyprávět, je sociální demokrat Petr Hulínský. Čalfa je označován za jeho dvorního advokáta. Jindy hovorný Hulínský však o bývalém premiérovi neřekne ani slovo. “Nezlobte se, respektuji jeho přání nebýt v médiích,” prohlásil Hulínský.

Mezi politiky si Marián Čalfa získal největší důvěru zřejmě u Václava Havla, s nímž mezi čtyřma očima uzavřel v roce 1989 dohodu, která bývalého disidenta dostala na Pražský hrad. Havel později přiznal, že její součástí bylo to, že Čalfa zůstane i nadále premiérem federální vlády. Marián Čalfa pak pomáhal prezidentovi i se soukromými záležitostmi, například prodejem podílu v paláci Lucerna.