Česko čeká soud o miliony. Kvůli Faltýnkově střetu zájmů

České republice se nedaří zvrátit rozhodnutí Evropské komise, podle něhož má vracet více než dvacet milionů korun jako pokutu za střet zájmů, v němž se při rozdělování zemědělských dotací ocitl manažer holdingu Agrofert. Jde o Babišova blízkého spolupracovníka a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který zasedal v dozorčí radě fondu, jež dotace rozděloval. A zároveň byl také ve vedení Agrofertu a zemědělského výboru ve Sněmovně.

Evropská komise řešila Faltýnkův střet zájmů déle než rok, kdy se v zákulisí bojovalo zejména o výši pokuty. Verdikt pak komise poslala do Prahy letos v únoru – paradoxně právě na úřad tehdejšího ministra financí Andreje Babiše, který Agrofert skrze svěřenský fond ovládá.

Česká republika s výší korekce nesouhlasí. Minulý týden proběhlo jednání českých zástupců s jejich bruselskými kolegy, které se snažili přesvědčit, že o žádný střet zájmů při čerpání dotací pro Agrofert nešlo. Výsledek smírčího řízení bude oficiálně znám až během tohoto týdne. Podle informací Neovlivní.cz ale vše směřuje k tomu, že případ skončí před soudem.

“Na dohodu to nevypadá. V takovém případě pak přichází na řadu soudní řízení,” uvedl zdroj obeznámený s jednáním.

Státní zemědělský intervenční fond, který nyní předkládá Bruselu argumenty na stůl, nechtěl výsledek jednání odhadovat. “Smírčí orgán uvedl, že přibližně do týdne vypracuje zprávu, v niž stanovisko uvede. Zástupci za ČR vysvětlovali postavení role dozorčí rady SZIF  a obhajovali své dosavadní stanovisko. Pokud by Komise na pokutě trvala, jsme připraveni podat žalobu k Soudnímu dvoru EU,” uvedla mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

Podle dokumentu s datem 08/02/2017 a číslem jednacím CEB/2016/081/CZ/COL byla dvacetimilionová pokuta udělena za roky 2014 a 2015.  Agrofert tehdy inkasoval na dotacích 1,5 miliardy a Faltýnek byl ve vedení státního fondu a holdingu současně.

Redakce Neovlivní.cz získala dokument, kterým Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova EK zdůvodňuje výši pokuty. Ohledně trojjediné role Jaroslava Faltýnka mají bruselští úředníci jasno. “GŘ AGRI se proto domnívá, že střet zájmů skutečně existuje,” stojí v dokumentu.

Problém ohledně Faltýnka si uvědomil i ministr a miliardář Andrej Babiš. Poté, co případ začala řešit Evropská komise, Faltýnek opustil jak Státní zemědělský intervenční fond, tak ke konci roku i vedení Agrofertu. Na pokutě, kterou má Česká republika platit z peněz daňových poplatníků, to už ale nic nezměnilo.

Sám Faltýnek jakýkoli střet zájmů odmítl: “Já to hodnotím jako nesmysl, protože dozorčí rada státního podniku vůbec nemá vliv na rozdělování dotací.”

Projděte si dokument, kterým Brusel zdůvodňuje pokutu pro Českou republiku: