Chovanec po bitvě o policii: Podepsal bych znovu. A rychleji

Je to půl roku, co ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že spouští reorganizaci elitních policejních složek. Překotná reforma proti němu postavila některé vysoké policejní důstojníky, respektované žalobce i koaličního partnera – hnutí ANO, které si na “kmotrovských praktikách” ČSSD vystavělo celkem úspěšnou kampaň před podzimními volbami. “Nic zásadního bych nezměnil, i když mi celé to dění snížilo důvěryhodnost u voličů,” hodnotí s odstupem času Chovanec v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Psal se 8. červen, když jsme na Neovlivní.cz poprvé zveřejnili, že vedení ministerstva vnitra a policie chystá největší změny ve struktuře klíčových útvarů za posledních patnáct let. Jak se dnes ví, součástí plánu byl vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu, pod niž nově spadají protikorupční služba a protimafiánský útvar ÚOOZ. “Rozehrála se hra o klíčové posty a jména; třeba o budoucnost Roberta Šlachty v čele ÚOOZ,” psali jsme tehdy (»).

Ministr vnitra Milan Chovanec na snímku z listopadu 2016. Foto: vlada.cz

Ministr vnitra Milan Chovanec na snímku z listopadu 2016. Foto: vlada.cz

Dál už příběh znáte. Včetně toho, že podle analytiků válka o policii ubrala sociálním demokratům potřebné body u voličů. Jak aféru hodnotí pohledem “genenerála po bitvě” sám Milan Chovanec? Připouští, že v něčem chyboval? A jaké pro něj třeba bylo, když republikou křižovaly žluté autobusy podnikatele Radima Jančury s obrovskou hlavou ministra vnitra a jeho mobilem, aby mu mohl kdokoli napsat, co si o jeho počínání myslí? 

Neo: Povězte, kolik lidí vám volalo, nebo psalo po té akci na autobusech?

Dostal jsem zhruba několik set SMSek. Odhaduji to k pěti stům, ale nepočítal jsem to. Zhruba třetina byla pozitivní, část byla neutrální a dejme tomu 150 zpráv bylo vulgárních. Některé přicházely v nočních hodinách. Takže předpokládám, že autoři byli posilněni alkoholem.

Neo: A bylo tam i něco ostřejšího? Neuvažoval jste třeba, jestli si nevyměnit číslo, nebo nedat podání na policii?

Ne, já si myslím, že to musí politik unést. Jestli lidé vyjadřují názor a mají šanci psát textovou zprávu, tak ať ji napíšou. Ve veřejné funkci si na to musíte zvyknout. A jestli vás lidé konfrontují se svými názory na ulici, na nějaké veřejné schůzi, nebo pomocí SMS, je jedno.

Samozřejmě esemeska zaručuje určitou anonymitu, takže jsou pisatelé občas, dejme tomu, odvážnější. Ale byla i řada zpráv, na které jsem odpověděl, protože se jejich autoři ptali na konkrétní věci, případně byl jejich názor natolik zajímavý, že mi přišlo správné dát alespoň najevo, že jsem si to přečetl.

Zajímavé bylo, že úplně první reakce, která přišla, a mimochodem asi dva dny před oficiálním spuštěním akce pana Jančury, takže ten člověk musel autobusy vidět už někde v depu, byla velmi pozitivní. Byla od duchovního ze severních Čech, který mi přál hodně zdraví a sil a vyjadřoval mi určitou podporu.

Poslední vývoj

» Analýza – Reorganizace policie čtvrt roku poté: Konec velkých kauz
» Komise k odchodu Šlachty chce další čas, výsledky pátrání ale nejsou žádné
» Do policejní války se zapojil NBÚ, kvůli únikům prověřuje Šlachtu i Ištvana

Neo: Ale jak říkáte, třetina reakcí byla veskrze negativní. A jistě to přineslo i zhoršení vztahů s politickými partnery. Stálo to za to?

Pořád si myslím, že česká policie má být nezávislá, má být řízena policejním prezidentem a nemůže být řízena tak, že někdo spustí  kampaň v médiích. Policejní prezident je spolu s ministrem zodpovědný za to, jaký je stav policie. A pokud policejní prezidium přijde s tím, že chce udělat organizační změnu, tak ji má udělat.

Pokud má někdo pocit, že policejní sbor má být řízen jinak, médii, státními zástupci nebo Poslaneckou sněmovnou, ať změní zákon. Ten stávající říká, že policejní sbor řídí policejní prezident.

Takže udělal bych to určitě znovu. Dokonce bych příslušné dokumenty podepsal rychleji.

Neo: Rychleji? Myslím, že celá akce byla dost rychlá a provázená takovým mediálním boucháním do stolu, že to stačilo. Neudělal byste přece jen něco jinak?

Myslím si, že se to úplně zbytečně stalo předmětem politického sváru mezi námi a hnutím ANO. Zaznívala spousta polopravd a nepravd, zaznívaly úvahy o odchodech stovek policistů. K dnešnímu dni jich mimochodem odešlo deset. I proto jsem rád, že vznikla parlamentní komise, která by měla v lednu vyřknout verdikt podložený důkazy, jak to ve skutečnosti bylo. Jak  zatím vnímám informace z médií, vyvíjí se to tak, že by měla dospět k názoru, že k žádnému zametání kauz pod koberec nedošlo. Že reorganizace byla jen navázáním na práci mých předchůdců.

O potřebě změny řízení celostátních útvarů se mluvilo už sedm let. Ostatně třeba bývalý ministr vnitra Martin Pecina říkal, že za jeho působení o takovouto reorganizaci usilovali šéfové obou dotčených útvarů, kdy jedním z nich už v té době byl Robert Šlachta.

Nebylo to tedy nic překotného, nebo nového. To, že mi dění kolem reorganizace snížilo důvěryhodnost u voličů, je bohužel fakt, na jehož nápravě budu muset pracovat. Ale znovu říkám, že hodnota nezávislé policie je pro mě přednější, i když je to nepopulární. Takže žádnou zásadnější změnu bych nedělal.

Než zasedne vláda. Momentka z listopadu 2016. Foto: vlada.cz

Chovanec a Babiš, dva generálové v policejní válce. Foto: vlada.cz

Neo: Neřekl jste si ale o ten politický střet vy sám? Třeba tím, že premiér svolal dohadovací jednání s hnutím ANO, sednul do letadla, a ve chvíli, kdy letadlo vzlétalo, tak vy jste připojoval svůj podpis k reformě…

Celý ten proces byl s premiérem konzultován. Tedy – neměl jsem podpis odložit, nebo s ním nějak otálet. Než premiér odletěl, tak samozřejmě věděl, že k tomu podpisu dojde a neměl s tím žádný problém. On žádné dohadovací řízení na základě své vlastní vůle nesvolal, to byla žádost hnutí ANO, které dnes interpretuje to jednání jinak, než jak ho interpretuje premiér. Já jsem u toho jednání nebyl, byla to schůzka předsedů koaličních stran, kde hnutí ANO přišlo s požadavkem, že si myslí, že jde o porušení koaliční smlouvy, což samozřejmě není pravda. A navíc i kdyby, tak koaliční smlouva nemůže být nadřazena zákonům České republiky.

Neo: Takže to byla taková jako dohodnutá klička, aby se vyřvali, než se premiér vrátí ze zahraniční cesty. 

Nebyla to klička. Pan premiér neměl potřebu to s nimi projednávat, to byla potřeba hnutí ANO. Pan premiér svolal  jednání předsedů koaličních stran, a potom jel na plánovanou návštěvu Číny. Asi nebylo dobré kvůli této věci rušit plánovanou návštěvu Číny, kde se měl potkat s podnikateli, kteří chtějí investovat v České republice, a s vrcholnými představiteli Číny. Rozhodně ale před odletem neslíbil, že nedojde k podpisu, a tudíž můj podpis nebyla nějaká partyzánština.

Neo: Nebylo by, zpětně viděno, možné přece jenom učinit nějaký vstřícnější krok, aby se ta situace tolik nevyhrotila?

Exkluzivně na Neovlivní.cz

» Vyšetřovací komise v poločase: V zákulisí se hraje o post policejního prezidenta
 » Kamarád z Ostravy. Co má Šlachta na policejního prezidenta
 » Rozhovor: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců
 » Grafika: Stručný průvodce válkou o policii 

Politik se v určitém okamžiku musí rozhodovat ne podle toho, co je populární, ale toho, co je věcně správné. A já jsem přesvědčen o tom, že to věcně správné bylo.

A co se týká ústupků… Ústupek jsem udělal, o měsíc jsme začátek reorganizace odložili. Mimochodem se dost složitě ustupuje v době mediální štvanice, kdy především média Andreje Babiše do reorganizace tloukla hlava nehlava.

Jak chcete vést debatu a případně ustupovat a hledat kompromis, když se dějí mediální podrazy. Dostal jsem dopis od policistů z ÚOOZ, kde vyjadřovali své obavy. Jenže ten dopis jsem si nejdříve přečetl večer na webu Lidových novin. Ještě večer jsem volal na sekretariát, abych se zeptal, jak je možné, že ho nemám. A neměl jsem ho z prostého důvodu. Protože na ministerstvo ještě nedorazil.

Takže část policistů, kteří už nejsou ve službě, se jako své tiskové středisko rozhodlo používat noviny Andreje Babiše. To není racionální přístup, na který mohu přistoupit. Takto přece nejde fungovat.

Neo: Sám jste říkal, že odešla asi desítka policistů, ale těch podepsaných bylo více. Ti tedy dále pokračují a vy, respektive policejní prezident, jim nadále věříte?

Ano, ten dopis podepsaly necelé dvě desítky policistů, ale ono to mělo své organizátory. Ta akce přes Lidové noviny – velká část z nich o tom snad ani nevěděla, že se to stane. A jsem přesvědčen, že ti, co zůstali, jsou profesionálové, kteří jen v určité době podlehli hysterii, kterou šířilo i jejich velení. Báli se, že jim budou odebrány případy, že tu bude snaha je rozprášit. Nový systém se ale usazuje a oni vidí, že to nebyla pravda. A já zase nepátrám po tom, kdo byl kde podepsán. Pro mě je ta věc uzavřená. A pevně doufám, že stejný postoj má i vedení policie. Nemám důvod myslet si něco jiného.

“Zde se stala chyba”

Neo: A opět – zpětně viděno -, nebylo lepší to s nimi lépe dopředu projednat, aby tady ta hysterie nevznikala?

Ale pokusy tu byly. Domnívám se, že i vyšetřovací komise má podklady, podle nichž je zřejmé, že šéfové obou elitních útvarů o záměru věděli dopředu. Jak tyto informace přenesli na své podřízené, už bylo v jejich režii. Jestli je strašili, tak se nelze divit, že ti lidé byli dezorientovaní a frustrovaní. Ale jak říkám, je to minulost.

Policejní prezident Tomáš Tuhý. Foto: Policie ČR

Policejní prezident Tomáš Tuhý. Foto: Policie ČR

Neo: Stejně rozladění/dezorientovaní byli i státní zástupci. Vyjadřovali obavy o živé kauzy. Nebylo možné jim dát více informací?

V tomto směru uznávám, že zde se stala chyba. Byla to jedna z drobných chyb v rámci reorganizace. Tou chybou byla slabá komunikace policejního prezidenta Tomáše Tuhého s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Ony určité pokusy o komunikaci proběhly. Ale mělo jít o mnohem hlubší a důkladnější informování. Nevznikly by obavy, které se nám sice v průběhu času snad podařilo rozptýlit, ale nemusely být vůbec. Druhá fáze reorganizace, v jejímž rámci vzniká od 1. ledna finanční policie, už byla v tomto směru představena důkladně. A tak to má být.

Neo: Takže přece jen byste něco na postupu okolo policejní reorganizace změnil. A pokud jde o samotnou reformu, udělal byste dnes něco jinak, když se na to podíváme pohledem “generála po bitvě”? 

Ano. Pravděpodobně bych důrazně požádal  policejního prezidenta o větší součinnost s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Tam nešlo o to, abychom akceptovali všechny připomínky státních zástupců, ale chtěl bych, aby do naprostého detailu policejní prezidium informovalo státní zastupitelství o svém záměru. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby do detailu seznámil policejní prezident Pavla Zemana se svým záměrem, tak by k odporu ze strany státních zástupců v takovém rozsahu nedošlo.

Neo: Obával jste se v červnu, červenci odchodu elitních policistů? Přece jen mediálně to vypadalo na velký úprk, který se tedy alespoň prozatím nekonal.

Tak samozřejmě jsme se obávali odchodu policistů. Když se podíváte na situaci, kdy na ÚOOZ nastoupil Robert Šlachta, odešlo asi 100 policistů. Tentokrát jich odešlo deset. Takže věřím, že se nám povedlo je přesvědčit, ať dají novému projektu šanci a že stojíme o každého jednoho z nich.

Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta během rozhovoru pro Neovlivní.cz. Foto: Neo

Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta v civilu, léto 2016. Foto: Neo

Ale je pravda, že situace byla vyhrocená. Zbytečně. A živená médii Andreje Babiše. Mimochodem – pohrávám si s myšlenkou, že zadáme analýzu, která by ukázala, jak média k reorganizaci přistupovala.

Neo: Sám jste zmínil Roberta Šlachtu. Není jeho ztráta pro policii škoda? Přece jenom pro veřejnost se stal ztělesněním spravedlivého policajta, kterého stát nechal klidně jít.

Robert Šlachta se rozhodl odejít sám. A já opakovaně říkám, kdyby neodešel, tak by s největší pravděpodobností řídil Národní centrálu proti organizovanému zločinu, protože byl zkušeným policistou. Takže pokud by se ucházel o místo ve vedení, dle mého názoru by měl velkou šanci na úspěch.

Bylo to jeho rozhodnutí, jeho svobodné rozhodnutí. Já jsem si s Robertem Šlachtou psal SMSky ještě těsně před jeho odchodem, kdy jsem ho vyzýval ke klidu. V poslední SMS, kterou si pamatuji, napsal, že je nový svět a já jsem moc nepochopil, jaký nový svět má na mysli. Dnes je u celníků, je tam ve funkci náměstka. Já mu můžu popřát maximálně v jeho profesním životě hodně úspěchů.

“Policie? Musí na Facebook a Twitter”

Neo: Mluvil jste o tom, že utrpěla vaše image na veřejnosti. Nemáte pocit, že totéž se stalo i policii samotné, a vlastně nezaslouženě? 

Stále si myslím, že utrpěla především řízenou mediální kampaní. Ale to neznamená, že nemá co zlepšovat. Policie musí být v komunikaci s veřejností operativnější. Po policejním prezidentovi chci, aby se policie naučila komunikovat s veřejností lépe, než komunikovala. Protože policie byla v minulosti zvyklá být uzavřená, problémy takzvaně vyčekat, vysedět a přežít. A to už prostě nefunguje.

Svět se změnil a minimálně v oblasti mediální komunikace musí být policie stejná jako firma. Tady si nechci brát za příklad Andreje Babiše, ale pokud je tu nějaká kampaň proti policii, tak policie nemůže mlčet. Jinak u veřejnosti převládnou obavy, že se v řadách bezpečnostních sborů dějí nekalosti a že to, co se píše, musí být pravda.

Třeba nedávno při 17. listopadu jsem trval na tom, že veškeré případné zásahy musí být řádně zmonitorovány. Ne jednou nebo dvěma kamerami, ale nejlépe z několika úhlů, aby při případných excesech byla policie schopna zareagovat a veřejnosti případně předložit důkazy o tom, co se stalo. Naštěstí to nebylo potřeba.

Na takovouto práci se musí policejní prezídium napříště systematicky zaměřit. Oni jsou v tomto velmi zkostnatělí a pak trpí image celé policie. Protože pokud je na stole problém a my nejsme schopni v řádu hodin, nebo maximálně jednotlivých dní na něj adekvátně odpovědět, tak se destruuje důvěra veřejnosti.

Novináři mají právo se ptát  a policie musí být schopna rychle a srozumitelně odpovídat.

Neo: A je toho současné vedení schopno?

Musí být. Pokud chce být úspěšné a chce mít důvěru veřejnosti, tak musí být. Svět se mění. Je tu určitá forma mediokracie a tomuto faktu je potřeba jít naproti a ne někde fňukat v rohu, že nám ubližují.

Ne: Já se ptám třeba proto, že ze zkušenosti víme, že policisté mluví v paragrafech a v podivných termínech, můj oblíbený je o “hmatech a chvatech”.

Mluvím spíš o tom, že pokud je médii nastolen nějaký problém, pochybnost o zásahu, nedostatek vybavení pro policisty, podezření ze zmanipulování zakázky, tak nemůže policejní prezídium zaujmout pozici mrtvého brouka a čekat, až to přejde.

Neo: Takže klidně v “hmatech a chvatech”, ale rychle? 

Nemyslím v hmatech a chvatech, myslím srozumitelně, lidštinou. A je třeba začít využívat moderních komunikačních nástrojů, jako je Twitter nebo Facebook. Zkrátka být blíž k lidem.

Neo: Vaše důvěra v Tomáše Tuhého, že je takovýchto změn schopen a že policii řídí dobře, není nijak otřesena?

Jsem přesvědčen, že Tomáš Tuhý byl předmětem pokusu o skandalizaci. A vyšetřování ukáže, jestli tady byl pokus zlikvidovat policejního prezidenta, nebo zda na počátku bylo oprávněné vyšetřování, že od něj nebo z jeho okolí mohly unikat informace.

Samozřejmě, pokud by se prokázalo, že policejní prezident někoho varoval nebo informoval o postupu ve vyšetřování, tak končí ve své funkci. Ale spíš to stále více vypadá, že se někdo v této zemi opět pokusil svrhnout policejního prezidenta. Tak jako to bylo například v případě Petra Lessyho, což skončilo patovou situací, že jsme měli v zemi dva policejní prezidenty.

Neo: Připusťte ovšem sám, že pan Tuhý jde jisté skandalizaci trochu naproti. Třeba rychlou jízdou, nebo svými prohlášeními na adresu některých ministrů na téma, že jsou to nedospělí chlapci, puberťáci…

K tomuto tématu

» Nahrávka s policejním prezidentem: Pelikán je pubescentní ministr, stydím se za něj

Když se podíváte na výroky ministra Roberta Pelikána směrem k policii, tak pan ministr Pelikán tu policii mnohdy dehonestoval. A z mého pohledu se mnohokrát pouštěl na tenký led, když kritizoval věci, o kterých nic nevěděl. My jsme s panem Pelikánem měli několik ne úplně srdečných telefonických rozhovorů, kdy jsem se mu pokoušel vysvětlit, že rezort vnitra mu nepodléhá a že nemá informace k tomu, aby dělal ostré soudy.

Navíc se domnívám, že stejně jako musí policejní prezident umět unést kritiku od ministra spravedlnosti, musí ministr spravedlnosti unést kritiku od policejního prezidenta.

Rychlá jízda pak byla chybou Tomáše Tuhého. Tomáš Tuhý jel plnit úkoly policejního prezidenta a osobně nechápu, proč neměl řidiče. Druhá věc, které nerozumím, je, že vzhledem k tomu, že jel do Prahy v době tureckého převratu a bylo třeba, aby byl co nejrychleji v Praze, tak proč alespoň nepoužil poziční světla.

Udělal chybu a za tu chybu zaplatil. Zaplatil jak financemi, tak odebráním řidičského průkazu. A já pevně doufám, že to bylo naposledy.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_sedm

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly