Čínské bajky II: Tvrdík musí sehnat deset miliard

Idylické vztahy mezi bývalým ministrem obrany, dnes styčným důstojníkem čínské CEFC Jaroslavem Tvrdíkem a skupinou J&T jsou minulostí. Kvůli potížím mateřské společnosti CEFC bude bankovní skupina J&T podle zjištění Neovlivní.cz požadovat po “Tvrdíkových Číňanech” deset miliard korun. A v miliardové bitvě Tvrdíkovi nepomůže ani to, že zakladatele CEFC Jie Ťien-minga přivedl na Hrad a udělal z něj poradce Miloše Zemana. Přinášíme další díl seriálu Čínské bajky.

Když Český rozhlas 28.února zveřejnil zprávu, že skupina J&T nechala zaplombovat nemovitosti CEFC v Praze včetně fotbalového stadionu Eden, kromě insiderů a slávistů tomu nikdo moc nevěnoval pozornost. Nikdo totiž netušil, co se mezitím odehrálo v Číně a o čem majitelé J&T zjevně měli přesné informace.

V té době už totiž čínské úřady měly dvanáct dní pod zámkem Jie Ťien-minga, zakladatele a hlavní postavu skupiny CEFC. Zatčen byl kvůli ekonomické situaci CEFC, která svůj byznys – stejně jako většina čínských firem – postavila na úvěrech. Jenže CEFC se zjevně začala situace vymykat z rukou. Agentura Bloomberg už prosinci označila stav CEFC za kritický, přičemž závazky odhadla na 400 miliard korun. Reuters nyní přidal informaci, že CEFC si půjčovala za mimořádně nevýhodných podmínek, úroky činily až 36 procent ročně. Zkrátka potřebovala hotovost.

Pohled do katrastru nemovitostí: na luxusním hotelu Le Palais Art Hotel Prague, který vlastní CEFC, je plomba ve prospěch J&T

A stejně – tedy cestou úvěrů – postupovala CEFC i v Česku, kde její zájmy zastupuje někdejší sociálnědemokratický ministr Jaroslav Tvrdík. Hlavním partnerem pro úvěry se stala bankovní skupina J&T Patrika Tkáče a Ivana Jakaboviče. Loni se dokonce začaly obě skupiny připravovat na vstup CEFC do J&T. Transakci ale na konci roku zarazila centrální banka s argumentem, že nepovažuje financování CEFC za transparentní.

Z dnešního pohledu Jaroslava Tvrdíka by se chtělo říct “zaplaťpánbůh”. Jinak by totiž musel řešit mnohem větší balík peněz, než aktuálních deset miliard, které bude J&T podle zjištění Neovlivní.cz požadovat.

“Aktuálně jde o deset miliard, které si CEFC půjčila. Nyní se stanovuje strategie, jak dál postupovat. Vše do značné míry závisí na tom, jak se odehrají záležitosti v Číně. Tedy jaký postup komunistická strana k dalšímu vývoji zaujme. Nyní je to ve stavu podobnému řekněme nucené správě, kdy se v jednotlivých zemích vyhodnocuje situace poboček CEFC. Jasněji by mohlo být za týden, ” uvedl zdroj obeznámený s transakcí.

Jaroslav Tvrdík o finanční kondici firmy a jejím hospodaření vůbec mluvit nechce. Osobní rozhovor odmítl, na sms dotazy, jak tedy bude transakci s J&T řešit, uvedl: “Tohle jsou opravdu témata řešení dvou privátních subjektů.”

Skupina J&T byla ale překvapivě konkrétnější. Už v pondělí, kdy redakce Neovlivní.cz publikovala informace potvrzující zatčení Jie Ťien-minga a agentura Reuters vydala rozbor ekonomické situace CEFC, zveřejnili manažeři J&T jasný vzkaz Tvrdíkovi. Stojí v něm: “Pokud CEFC uspokojivě nevyvrátí zprávy o zásadních ekonomických problémech skupiny a jasně nevysvětlí důvody údajného stíhání jejího vrcholového představitele, je dokončení dlouho připravované transakce vstupu do J&T Finance Group nepřijatelné.”

Největší problém CEFC je přitom ten, že jí chybí hotovost a za současné situace těžko může počítat s dalšími úvěry. Z čeho tedy česká pobočka splatí závazek vůči J&T, není jasné. Obstavený majetek na pokrytí deseti miliard nestačí.

Sama CEFC navenek tvrdí, že je všechno v nejlepším pořádku. A kdosi se jen snaží firmu zničit pomluvami, jak v sms korespondenci s Neovlivní.cz prohlásil například Tvrdík.

“CEFC spravuje v České republice aktiva v celkové výši přes 1,5 miliardy eur a v drtivé většině je financovala z vlastních zdrojů. Investiční skupiny běžně zapojují do financování externí zdroje, které generují nad stávajícím majetkem, a to ve formě úvěrů nebo dluhopisů. Rozsah majetku CEFC v Evropě a úspěšnost jednotlivých projektů umožňují získat pro další investiční záměry a rozvoj stávajícího portfolia i zajímavé externí zdroje. Zadluženost CEFC je jedna z nejnižších mezi ostatními srovnatelnými investičními skupinami v České republice,” stojí ve stanovisku firmy.