Vláda v demisi: Ať tajné služby odposlouchávají občany déle

Vláda Andreje Babiše v demisi na svém posledním zasedání posílila pravomoce tajných služeb směrem k občanům. Mimo jiné zpravodajským službám prodloužila o měsíc dobu, po kterou mohou lidem odposlouchávat telefony a jejich domovy či kanceláře. Lídr hnutí ANO přitom souběžně pokračuje ve své snaze dostat klíčové bezpečnostní složky, včetně tajných služeb, pod svoji kontrolu.

Pravomoce tajných služeb ve světě posilují zpravidla kvůli vážným bezpečnostním rizikům jako je třeba terorismus. V České republice ovšem posilují ve chvíli, kdy se chystá k moci druhý kabinet miliardáře Andreje Babiše, který si roky buduje vlastní bezpečnostní síť.

A ve chvíli, kdy poprvé od roku 1989 budou mít vliv na naše životy znovu komunisté.

Kabinet v demisi na svém posledním zasedání v úterý schválil novelu zákona, která posílí hned v několika ohledech pravomoce tří tajných služeb, které v zemi máme: civilní kontrarozvědky BIS, civilní rozvědky UZSI a vojenského zpravodajství.

Kontext:

» 2016: Neznámá bezpečnostní síť AB: komunista Ondráček i Zemanovec
» 2015: Původní sestava bezpečnostní pavučiny Andreje Babiše
» Přehledně: Mapa střetu zájmů AB
» Ticho, volá mi Babiš. Nové jméno v bezpečnostní síti AB

Kromě jednoduššího přístupu k bankovnímu tajemství budou moci zpravodajské služby o celý měsíc déle využívat zpravodajskou techniku. Doposud zákon povoluje čtvrt roku, nově to mají být čtyři měsíce.

Legální odposlechy smí tajné služby nasazovat výlučně se souhlasem soudu. O těch nelegálních se veřejnost nikdy ani nedozví a nikdo je ani nepřizná.

Nasazení zpravodajské techniky ovšem neznamená jen “napíchlý” telefon. Tajné službě – nebo policii a celníkům – to také umožňuje odposlouchávat byty, kanceláře, auta. A sledovat elektronickou komunikaci, tedy třeba maily.

Premiér Andrej Babiš se přitom hned, jak k tomu dostal příležitost, pokusil ovládnout klíčové bezpečnostní složky státu. Včetně tajných služeb. V tuto chvíli už do jeho sféry vlivu patří vojenské zpravodajství i civilní rozvědka. (Popsali jsme zde) O rozvědku se zřejmě znovu strhne boj, až na vnitro usedne socialista Jan Hamáček.

Odolává zatím BIS, do jejíhož čela nechal instalovat současného šéfa Michala Koudelku ještě bývalý premiér Bohuslav Sobotka.

Ve výše popsaném kontextu stojí za to připomenout jeden výrok, který projednání materiálu o pravomocích tajných služeb na vládě provázel. Jeho autorkou je Karla Šlechtová, ministryně obrany v demisi, která už v nové vládě neusedne.

K projednávané novele podotkla: “Velmi ráda si poslechnu pana předsedu vlády, který tento materiál předkládá, jak budou fungovat ty tři zpravodajské služby…” Jak podle ČTK dodala, v čele resortu obrany se seznámila s fungováním vojenského zpravodajství. “Je pro mne opravdu velký zážitek, jakým způsobem je tento stát řízen,” poznamenala Šlechtová.