Dvě verze příběhu Šincl – Babiš

Aby bylo předem jasno: Koaliční přestřelka ANOČSSD kvůli praktikám Andreje Babiše, který ve středu vytáhl na poslance ČSSD Ladislava Šincla složku mapující jeho politickou i osobní minulost, zatím zdaleka nemá palebnou sílu, aby ohrozila vládu.

Během čtvrtečního dopoledne si na dvou mimořádných tiskovkách dali oba šéfové stran opravdu záležet na tom, aby bylo zřejmé, že incident se týká jednoho konkrétního sporu. A nijak nesouvisí s prací Sobotkova kabinetu. Třikrát to ve své řeči zdůraznil Bohuslav Sobotka, ke stejnému momentu se v projevu několikrát vrátil  i Andrej Babiš. Poselství bylo zřejmé: Vláda je tu od toho, aby projednávala zákony a to se (víceméně) daří. Epizoda se Šinclem je ostudná, budeme ji řešit, ale …

Samotný “spor o Šincla” dostal nové dějství, když se svou verzí, co přesně se stalo během schůzky k zákonu o pojišťovnictví, vyrukoval Andrej Babiš. A podpořili ji další účastníci schůzky z jeho hnutí.

Podobně má svědky svého příběhu Šincl, například stranického kolegu a šéfa rozpočtového výboru Václava Votavu.

Pojďme si stručně srovnat obě verze příběhu.

K pojišťovacímu zákonu

Šincl: Tvrdí, že se pokusil interpelovat Babiše kvůli zákonu o pojišťovnictví, a místo odpovědí se mu dostalo výhrůžek a zastrašování. Babiš podle něj lobbuje za pojišťovací makléře.

Babiš: Tvrdí, že Šincl jde na ruku pojišťovnám, které chtějí získat 22 miliard korun, které by jim makléři podle Šinclova pozměňovacího návrhu museli odvádět. V opačném případě by se peníze vracely klientům. Babiš také vyrukoval s e-mailovou korespondencí, kterou si měl v tomto duchu vyměňovat Šincl s již odvolaným náměstkem ministra financí, sociálním demokratem Martinem Prosem. Prý se domluvili na změnách za zády ministra. Pros byl z úřadu vyhozen právě kvůli tomu, že Babiše obešel.

Krok od půtek na ministerstvu financí. Deník Neovlivní.cz se zaměřil na to, jaký zájem by mohl mít Andrej Babiš na pojišťovacím zákonu. Při prověřování jsme zjistili, že v branži je zaháčkován ministrův bratr Alexandr. Jeho rodina (manželka, syn) stojí za slovenskou firmu Scheibner Insurance Broker, která chce prorazit na český trh. “Odštěpný závod slovenského brokera sídlící na adrese v pražských Vinohradech byl v Česku zapsán v říjnu loňského roku; rodinný podnik mimo jiné působí jako zprostředkovatel byznysu pojišťoven a zajišťoven,” napsal list E15.

Ke složce kompromitujících materiálů

Šincl: “Na začátku diskuse položil Babiš na stůl složku, na které byl nalepený papírek se jménem Šincl. Vykřikoval, že beru peníze od Valenty (hazardní král a nově také senátor Ivo Valenta, pozn. Neo). Že prý nemám právo dávat mu při interpelacích nějaké otázky, když jsem korupčník. Pak začal z té složky vytahovat další papíry a začal vykřikovat, že moje mamka koupila kdysi nějaké pozemky, že jsem převedl dům na ženu, což je podle něj důkaz korupce, nebo že mě vyhodili z banky. Že prý ví, co jsem zač, že si to o mně zjistil. (podrobněji zde »)

Babiš: “Žádná složka s kompromitujícími materiály neexistuje. Přišel jsem na jednání s balíkem zákonů a navrch leželo pár papírů s novinovými články. Například Deník Havířovsko – ‘Bydlí v domě, který není jeho’. ‘Zneužívá poslanecké náhrady’. (…) Já jsem starší člověk, nepoužívám počítač, nosím papíry. A lepím si na ně barevné papírky, aby se mi v těch hromadách lépe hledalo.” Vicepremiér trvá na tom, že využil jen veřejně dostupné novinové články a jmenoval konkrétní listy a data, ze kterých čerpal. Podklady mu měl nachystat Jaromír Hasoň z oddělení komunikace hnutí ANO.

Deník Neovlivní.cz si jmenované články prošel. V žádném z nich se ovšem nepíše, že by měl mít Šincl kontakty s Valentou. A není v nich ani náznak o vazbách poslance na lobbisty Janstu a Pokorného. I tato obvinění přitom Babiš – na základě údajných výpisků z novin – vznesl.

Co se dělo na schůzce dál

Šincl: “Koukal jsem jak puk. Nic takového jsem nikdy nezažil. Říkal jsem mu na to, že jsem neudělal nic víc než to, na co mám právo: v rámci interpelací jsem se ho zeptal na věci související s tím zákonem o pojišťovnictví. On ale pořád vřeštěl, že jsem koaliční zrádce a nemám právo se ho na nic ptát, když jsem korupčník. Ostatní byli všichni zaskočení, mlčeli. Kolega Votava pak začal zklidňovat situaci, že takové výstupy nikam nevedou, ať se tedy posuneme věcně dál.”

Babiš: “Na to, co jsem mu řekl, vůbec nereagoval. Nic k tomu neřekl.” Ministr financí v reakci na dotaz novinářů, že sám označuje mnohé články v médiích za lživé, řekl: “Kdyby mně někdo říkal takové věci, tak bych se bránil a vyvrátil to.” Mezi řečí pak přiznal, že si běžně chystá podklady o lidech, se kterými má schůzku a nijak se nezná.