EET se týká i školních obědů, ministerstvo chystá soupisku

Do startu první fáze EET zbývají jen čtyři měsíce a dosud není hotova metodika, která by podnikatelům jasně řekla, kdo s elektronickou evidencí tržeb musí začít 1. prosince a kdo je od této povinnosti osvobozen. Hospodářské noviny ve svém pondělním vydání píší, že překvapení čeká třeba školní jídelny soukromých škol a školek.

Škol, které zřizuje stát či kraje, se to týkat nebude. Ale privátních zařízení ano. Za necelé čtyři měsíce se na ně začne vztahovat povinnost vést evidenci tržeb elektronicky.

“V Česku je kolem 40 soukromých vysokých škol, počet základních a středních škol jde do stovek. Od EET jsou sice osvobozeny prodeje obědů žákům a učitelům, dnes je ale zvykem, že jídelny nabízejí stravování třeba důchodcům nebo ženám na mateřské dovolené. A na ty se elektronická evidence vztahuje,” píše Martin Ťopek v HN s odkazem na informace, které listu poskytla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

K EET:

» Pokusy okleštit Babišovu EET: Proti prvnímu se postavila vláda
» Marketing kvůli EET: Babiš chystá loterii a kampaň za 28 milionů
» Systém pro EET dodá IBM. Bez soutěže. Babišovi pomohla Šlechtová
» Tajnosti kolem zakázek pro EET pokračují
» Po 4 měsících vydoloval ze státu dokumenty k EET. Ještě jsem neskončil, říká
» Žalobce: Odložení kauzy EET ze strany policie přezkoumáme
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na EET

“Elektronická evidence tržeb se netýká školní jídelny či bufetu, které jsou provozovány příspěvkovou organizací. V jiných situacích bude nutné tržby evidovat, včetně plateb elektronickými peněženkami a čipovými kartami. U posledně jmenovaných přitom podléhá evidenci jak nabití kreditu, tak jeho čerpání formou platby za zboží či službu,“ řekla Hospodářským novinám Schillerová.

Pro školní jídelny to znamená, že si budou muset pořídit “krabičky” na EET a platit měsíční paušály firmám poskytujícím tento systém.

Překvapeni budou podle HN i majitelé kempů, nestátní vysokoškolské koleje, které nabízejí ubytování například turistům, řidiči autobusů, pokud na delších cestách nabízejí drobné občerstvení, nebo kadeřnice, které zákazníkům nabízejí kávu a tu si následně účtují (tedy nikoli jako pozornost).

Kompletní soupiska těch, pro které bude už od prosince povinností EET vést, zatím neexistuje a nemá ji ani ministerstvo financí. Ministr Andrej Babiš je přitom tím, kdo si EET vybojoval, prosadil a se zákonem o elektronické evidenci tržeb spojil svůj politický osud.

“Tento týden metodiku posíláme do vnitřního připomínkového řízení, to znamená v rámci úřadu. V plánu máme, že ji finanční správa vydá do konce srpna,“ řekla deníku náměstkyně Schillerová.