Elitní policisté ve službách Tvrdíkových Číňanů

Roky patřil mezi elitní protikorupční policisty. Vyšetřoval podvodná financování vládních politických partají, pak dohlížel na veřejné zakázky ve státní firmě. Disponuje řadou cenných kontaktů a informací. Dnes Aleš Stluka působí na vrcholové manažerské pozici v čínské společnosti CEFC. Firmě, která v Česku investuje do statusových symbolů, jakými jsou fotbalová Slavia i média. Navenek za ni mluví exministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Ty dvě budovy dělí vzdušnou čarou dvě stě metrů. Do centrály protikorupční služby v pražské Celetné ulici v centru Prahy docházel Aleš Stluka coby policejní důstojník se specializací na finanční kriminalitu a financování politických stran roky. Do secesní budovy bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopech chodí teprve pár měsíců. Jako provozní ředitel české pobočky čínské investiční společnosti CEFC.

cefc_logo_graficky

Na Stlukovo angažmá deník Neovlivní.cz narazil při mapování, kdo z Čechů dnes pro investory z východu pracuje. Jeho zařazení mimo jiné potvrzuje seznam účastníků česko-čínského fóra z loňského roku, které je dostupné na internetu.

On sám o svém novém působišti příliš mluvit nechce. SMS dotazy ponechal bez odpovědi, telefonickou žádost o rozhovor pak odmítl. „Nezlobte se, ale nemám pro vás žádný komentář,“ prohlásil Stluka a zavěsil.

Zatímco nákupy jiných Čechů do služeb čínského draka Jaroslav Tvrdík oznamuje obratem – jako třeba v případě viceprezidentky Marcely Hrdé, někdejší šéfky České posty –, u Stluky zachovává i on mlčení. „Jsme soukromá společnost,“ zdůvodňuje svůj postoj.

Aleš Stluka je přitom pro každodenní chod pražské pobočky CEFC nepostradatelnou postavou. Podle zjištění Neovlivní.cz má na starost „zprocesování“ Tvrdíkových nápadů a dohlíží na provoz společnosti.
Figuruje také v dozorčí radě společností Le Palais a Příkopy Property Development, přes které CEFC nakoupila v Praze stejnojmenný pětihvězdičkový hotel a zmiňovanou budovu Živnobanky.

Komentář
Nadačního fondu proti korupci
Logo_NFPK_dolni_tex_100t „Není divu, že soukromé subjekty, a leckdy se jedná o subjekty s problematickou minulostí, mají enormní zájem o služby elitních policejních příslušníků. Policie by ovšem měla být připravena takovéto situaci čelit, vždyť do těchto kriminalistů investovala značné prostředky a trvalo mnoho let, než se zapracovali a dostali na potřebnou úroveň. Policisté by měli mít zajištěny takové podmínky, aby neměli důvod odcházet pracovat leckdy pro neprůhledné zájmové skupiny. Ještě více je nepochopitelná probíhající reorganizace policie, kdy ti nejschopnější představitelé protimafiánského útvaru byli a jsou de facto donuceni k odchodu.“
Linda Majerová, ředitelka NFPK

Někdejší dlouholetý důstojník Stluka pracoval u policie v době největších korupčních skandálů dvou kdysi nejsilnějších stran ODS a ČSSD. Podílel se mimo jiné na vyšetřování miliardového tunelu v CS Fondech, finančních operací Škody Plzeň a transakcí spojených s Miroslavem Šloufem, někdejším šéfporadcem Miloše Zemana. Pro stát Stluka pracoval i po odchodu z policie, když se stal vrchním auditorem státních Lesů ČR.

Vlastní bezpečnostní síť

Aleš Stluka přitom není jediným policistou, který svou kariéru v posledním roce spojil s Číňany. CEFC, stejně jako drtivá většina velkých společností, má vlastí bezpečnostní síť.

Kromě externí spolupráce zaměstnává od letošního jara například i Miroslava Kolína. Jde o bývalého důstojníka s praxí na protimafiánském útvaru a hlavně v policejní speciální složce, která se věnuje odposlechům a sledování.

Kolín má v CEFC podle informací Neovlivní.cz na starost bezpečnostní opatření společnosti. Mimo jiné i to, aby měla dostatečně zabezpečnou elektronickou komunikaci v mailech i telefonech. A aby byla proti štěnicím chráněna i centrála v Živnobance.

Kolín příšel do CEFC krátce poté, co se viceprezidentkou společnosti stala dlouholetá Tvrdíkova známá Marcela Hrdá. Kolín s Hrdou v minulosti oba pracovali ve státní poště. Nakolik spolu souvisí jejich minulé a současné angažmá, Kolín neozřejmil. Stejně jako Stluka se novinářům vyhýbá.

Kdo usměrňuje Tvrdíka

Naopak zařazení Marcely Hrdé je známé, jako viceprezidentka má spravovat investiční aktivity firmy a řídit její rozvoj. Podle insiderů to v překladu znamená: usměrňovat rozevlátého prezidenta Tvrdíka.

Někdejší ministr obrany a stratég neúspěšné volební kampaně Jiřího Paroubka zkrátka sází na staré známosti. Kromě Hrdé angažoval premiérova přítele a vlivného zákulisního hráče Radka Pokorného, který se stal dvorním právníkem CEFC. Neovlivní.cz už v minulém vydání magazínu informovalo, že Pokorný připravoval všechny smlouvy ke stamilionovým transakcím, které čínská investiční společnost v České republice od loňska uzavřela.

Rovněž s dalším členem představenstva, bývalým novinářem Tomášem Buzkem někdejší politik Tvrdík spolupracuje už roky. Společně se podíleli například na předvolebních kampaních ČSSD.

Doporučujeme kamarády

I samotné investice čínské CEFC mají při bližším prozkoumání kořeny v Tvrdíkových politických a byznysových vazbách.

K tématu:

» Velká čínská expanze? Přislíbené miliardy zhusta zůstávají na papíře
» Osm klíčových česko-čínských smluv ovládl jeden muž
» Všechna Tvrdíkova přátelství. Aneb čínské peníze na lince Praha – Bratislava

Čínským investorům přivedl například své kamarády, vlivné finančníky ze skupiny J&T. „Přes Jardu Tvrdíka. Je to náš dlouholetý kamarád a v určitém okamžiku se podle mě velmi šťastně odklonil od politiky,” vyprávěl v prosinci 2014 časopisu Forbes Patrik Tkáč, jeden z finančníků z J&T, jak začalo jejich partnerství s Číňany.

CEFC do skupiny vstoupila a získala tak mimo jiné vliv nad J&T Bankou, která spravuje peníze řadě českých expolitiků.

Tvrdík roky spolupracoval i s Jaromírem Soukupem, vlastníkem mediální společnosti, pod kterou spadá například časopis Týden a televize Barrandov. Jedna z čínských investic směřovala právě do Soukupova mediálního domu Empresa Media a agentury Médea.

S dlouholetým Tvrdíkovým známým Jiřím Šimáněm pak CEFC vstoupila do fotbalové Slavie nebo jeho letecké společnosti Travel Servisu.

 

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly