Exprimátor Prahy Hudeček strávil tři hodiny na výslechu

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček strávil v pátek tři hodiny na výslechu. Policie prověřuje jeho roli v aféře Škodova paláce, jejíž vznik se datuje do dob vlády Pavla Béma. Ve stejný den se také někdejší Hudečkovi podřízení z magistrátu zodpovídali před soudem v dalším líčení ke kauze Opencard, která jde rovněž za politiky z Bémovy éry. Ty ale nikdo nestíhá.

Deník Neovlivní.cz z kraje listopadu informoval (zde »), že policie v tichosti rozšířila vyšetřování kauzy Škodova paláce, v níž se doposud zajímala jen o primátorku Adrianu Krnáčovou. Zatímco Béma a spol., kteří nevýhodnou smlouvu na pronájem paláce za město uzavřeli, nikdo nevyšetřuje, u Hudečka policie řeší, proč majiteli paláce nevyšel vstříc.

V pátek se Tomáš Hudeček dostavil na výslech. Strávil tam tři hodiny. “Mohu jen potvrdit, že jsem na výslechu byl. Ale podepsal jsem mlčenlivost, takže nic víc vám k tomu říct nemůžu,” řekl Neovlivní Hudeček.

Z informací, které redakce nashromáždila, vyplývá, že se policie zajímá hned o tři příběhy, ve kterých Hudeček z pozice primátora zasahoval. Kromě Škodova paláce jde ještě o stěhování Dopravního inspektorátu do Kongresového paláce a kauzu zmařeného realitního projektu developera Sebastiana Pawlowskeho v pražských Benicích.

Pokud jde o Škodův palác, bývalý primátor se odmítl s vlastníkem budovy, firmou Copa Retail, na nájemném dohodnout a spor nechal řešit soudy. Policie nyní na základě trestního oznámení řeší, jestli tím Hudeček nepoškodil město.

Škodův palác i Kongresové centrum se přímo dotýká majitele paláce Copa Retail, pozemky v Benicích jsou zase spojeny s Pawlowskim. Mimochodem: právě  s ním původně pražská radnice vedená Pavlem Bémem kdysi smlouvu o pronájmu Škodova paláce uzavřela – firma Copa Retail má podle ní do roku 2026 dostat na nájemném přes čtyři miliardy korun. Pawlovski nicméně tvrdí, že společnost Copa Retail prodal a se Škodovým palácem nemá nic společného.

Podobně spadá do Bémových dnů i dohoda o pozemcích v Benicích. Sám Pawlowski ji popsal v rozhovoru pro Lidové noviny, ve kterém se také přihlásil k autorství trestního oznámení, kvůli němuž byl Hudeček na výslechu.

“V roce 2010 magistrát na základě žádosti Benic z roku 2002 změnil územní plán a z našich pozemků, které jsme nakoupili od ministerstva obrany, Prahy a také soukromníků, udělal stavební. Ještě v roce 2011 pak Benice souhlasily se zvýšením koeficientu zastavitelnosti plochy. V roce 2012 se ale samy obrátily na soud, aby územní plán zrušil. A nakonec Nejvyšší správní soud konstatoval, že magistrát v roce 2010, tehdy vedený Pavlem Bémem, zvolil nesprávný úřední postup a jeho rozhodnutí je neplatné. A právě na základě tohoto chybného rozhodnutí jsem já dělal investiční rozhodnutí, která pak vyšla naprázdno,” řekl lidovým novinám Pawlowski. “Co se týče následné politické reprezentace, která jednala účelově a především nejednala v zájmu Prahy s péčí řádného hospodáře – právě kvůli tomuto postupu jsem podával trestní oznámení. Protože nelogičnost jejich kroků, kdy v podstatě mimo jiné vítali rozhodnutí správního soudu, namísto aby se mu bránili, mohla způsobit škodu velkého rozsahu. Nejde přece po změně politické reprezentace jen tak otočit o sto osmdesát stupňů.”