Kyberútok na diplomaty: Čeká se, zda hackeři zaútočí na volby

Loňský hackerský útok na tuzemskou diplomacii, dosud největší akce proti tuzemským úřadům, skončí podle všeho bez rozuzlení. Útočníky se ani po tři čtvrtě roce nepodařilo vypátrat. A nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Odborníci nyní vyčkávají, zda obrat do vyšetřování nepřinesou volby. Jedna z verzí totiž hovořila o tom, že útok byl jen testem právě na chystané volby.

Ruské fórum, téměř rok stahování, napadený účet ministra zahraničí a IP adresa v České republice. Základní údaje jsou jasné: ministerstvo zahraničí na přelomu roku odhalilo největší kybernetický útok na české úřady. Hackeři napadli i elektronickou poštu přímo ministra Lubomíra Zaorálka.

Nyní se ale podle zjištění Neovlivní.cz potvrzuje, že vypátrat identitu hackerů je doposud nad síly tuzemských vládních expertů pro boj s kybernetikou. “Vyšetřování pachatele dosud neodhalilo. Není se čeho chytit,” potvrdil zdroj obeznámený s případem.

Policie oficiálně vyšetřování nekomentuje, mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová nicméně stav případu nepřímo potvrdila. “Nedostali jsme žádné nové informace, které by případ nějak posunuly,” uvedla.

Každopádně útok vedl k tomu, že ministerstvo zahraničí lépe zabezpečilo své sítě. Ministr financí Ivan Pilný ještě pro tento rok podle mluvčí Lagronové přidal diplomatům 20 milionů na vylepšení ochrany před kyberútoky. Doposud české vládní úřady kyberbezpečnost v praxi podceňovaly.

K tomuto tématu

» Detaily hackerského útoku na českou diplomacii
» Mnohem víc než Modrá velryba: Někdo se dívá
» Jaká data ukradli hackeři u Zaorálka?

Jedna z vyšetřovacích verzí přitom pracovala s tím, že obří útok na diplomaty byl jen jakýmsi testem před mnohem větší a významnější akcí: jako je třeba pokus o ovlivnění voleb. V následujících měsících Českou republiku čekají hned dvě události, které do značné míry mohou ovlivnit podobu země pro příští roky. V parlamentních volbách usiluje o premiérský post Andrej Babiš, v prezidentských pak chce obhájit křeslo hlavy státu Miloš Zeman.

K této teorii experty přivedl fakt, že stejné době, kdy neznámí útočníci brouzdali po serveru českých diplomatů, probíhaly v Evropě podle zjištění, které jsme publikovali v dubnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz, další čtyři podobné útoky. Jeden na polské ministerstvo zahraničních věcí, druhý na počítačovou síť mezinárodní bezpečnostní organizace OBSE, třetí na e-mailové účty několika nizozemských úředníků. Poslední atak se pak týkal elektronické pošty norských úřadů, včetně mailů tamních diplomatů.

Všechny zmiňované případy experti a tajné služby jednotlivých zasažených států připsali ruským hackerům. Konkrétně týmům zvaným Cozy Bear a Fancy Bear, které jsou spojovány s ruskými státními bezpečnostními složkami.

“Medvědy” navíc už loni americké úřady označily za původce kyberútoků na tamní Demokratickou stranu.

Motivace útoků je různorodá. Jednou z nich je pak snaha ovlivnit v daných zemích volby. Ostatně Nizozemci coby jeden z terčů hackerů nic nepodcenili: při letošních parlamentních volbách změnili způsob sčítání hlasů. Počítačový program, který řídí přepočítávání hlasů, zkrátka eliminovali. “Budeme se muset vrátit ke starému dobrému papíru,” zdůvodnil to před volbami nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk. Útokům čelila během prezidentských voleb i Francie.

To, že s možným ovlivněním voleb pracují i české úřady, potvrdil v červenci přímo premiér Bohuslav Sobotka. Po jednání s experty oznámil, že ministerstvo vnitra se zaměří právě na ochranu voleb.  “Pro mne je důležité, aby mě zástupci všech těchto institucí ujistili o tom, že Česká republika bude připravena a že nebude možné zasáhnout do přípravy voleb, sčítání hlasů a zveřejňování výsledků voleb,” prohlásil premiér Sobotka.

Volby přitom na rozdíl od řady jiných zemí probíhají “postaru”:  s využitím papíru a tužky. Rizikové je ale elektronické vytváření registrů pro voličské seznamy. Experti upozorňují na možnost, že se někdo pokusí zahltit obsluhující servery.

Další problémy mohou nastat při představení výsledků. Premiér proto nechal sestavit novou expertní skupinu, která má na starost ochranu organizace voleb na ministerstvu vnitra a přípravu systémů ČSÚ, který má právě zpracování výsledků na starosti.