Jaká data ukradli hackeři u Zaorálka? Úkoly z vojenského výboru EU

Pozice České republiky při vyjednávání o evropské bezpečnostní strategii, úkoly z jednání vojenského výboru Evropské komise, vízová liberalizace, pracovní cesta do USA. To je namátkou jen několik dokumentů, které hackeři postahovali z emailových schránek českých diplomatů. Rozsah škod dosud největšího kyberútoku na tuzemský státní úřad, při němž byl prolomen i přístup do schránky ministra Lubomíra Zaorálka, ale bezpečnostní experti teprve zjišťují.

Deník Neovlivní.cz získal přehled některých dat, která byla podle ministerstva zahraničí ukradená z elektronické pošty vrcholových představitelů tuzemské diplomacie při hackerském útoku. Celkem jde nejméně o 7 119 souborů, přímo z účtu ministra jich bylo osmačtyřicet. Napadeno pak bylo nejméně 180 uživatelů.

K tomuto tématu

» Detaily hackerského útoku na českou diplomacii
» Blesková zpráva: Hackerský útok na české diplomaty
» Hackerský útok na Sobotku, policie jde po české stopě

Kromě výše citovaných dokumentů hackeři získali mimo jiné mailing list s kontakty k tématu evropské bezpečnostní strategie, výstupy z českých ambasád v Tchaj-peji, Bagdádu či Tokia. A také zápis ze schůze Výboru pro vnitřní bezpečnost.

Ministerstvo zahraničních věcí tvrdí, že mezi ukradenými dokumenty nebyly žádná utajované informace. Zdroje Neovlivní.cz ale uvádějí opak. I diplomaté přitom uznávají, že rozsah škod bezpečnostní experti teprve zjišťují.

Dosavadní závěry o škodách, na nichž se vládní experti shodli, jsou přitom jednoznačné: Ukradené soubory obsahují citlivé informace. A případ významně poškozuje vyjednávací pozice České republiky.

Deník Neovlivní.cz již uvedl, že útok začal před rokem. 8. ledna 2016 byl zaznamenaný první přístup do schránky ministra zahraničí. Ostrá fáze pak přišla před pěti měsíci, kdy začalo masivní stahování z napadených účtů. Podle dosavadních závěrů vyšetřování šlo o sofistikovaný a koordinovaný útok “cizího státu”.

Která země za tím konkrétně stojí, to dosavadní analýzy neprokázaly. Byť například sám ministr Zaorálek naznačuje ruskou stopu.

Ta vychází mimo jiné z toho, že některé z IP adres, z nichž se hackeři do schránek českých diplomatů napojovali, byly ve spojení s aktéry loňského kyberútoku na americkou Demokratickou stranu. Americké tajné služby už tento útok připsaly Rusku, které to obratem odmítlo.