Kdo chodil za Fajádem do vazby? Záznamy kdosi zfalšoval

Příběh výměny pětice unesených Čechů za libanonského špiona a obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda zůstane zřejmě už navždy zahalený tajemstvím. V kauze sehrálo roli, že do něj bylo zapleteno hned několik tajných služeb. A i zpětně se kdosi pokouší zametat stopy. Nejnověji úřady vyšetřují podezření, že kdosi zfalšoval záznamy o tom, kdo za Fajádem chodil do české vazební věznice.

Informaci o upravených záznamech z pankrácké věznice získal deník Neovlivní.cz ze dvou na sobě nezávislých zdrojů. Znamená to, že za Alí Fajádem byl někdo, kdo nechtěl, aby se to o něm vědělo.

K této kauze:

» Rok od únosu v Libanonu: Češi z vyšetřování vyvázli
» Libanonci drželi Fajáda pět měsíců pod dohledem. Zjišťovali, zda promluvil
» Uneseným Čechům pomohl na svobodu Zeman. Svými ruskými styky
» Dokument: Kdo vyzradil agenta Psíka
» Ten, o němž se mlčí. Třetí muž z kauzy Fajád chce vydat do USA
» Ministr Pelikán: O Fajádovi jsem s Američany předem jednal
» Za kulisy: Jak tajné služby válčily o případ unesených Čechů
» Potvrzeno: Unesení byli vyměněni za Fajáda, rozhodl tlak politiků
» Poslední hodiny před propuštěním: Detaily o osvobození Čechů

Návštěvy ve vazební věznici přitom mají striktní pravidla – musí je povolit soudce, taková návštěva navíc musí být evidovaná i ve spise. “Nedávno se ale ukázalo, že kdosi záznamy z návštěv upravil. Kdo to byl, to se zatím nezjistilo,” uvedl jeden z výše uvedených důvěryhodných zdrojů.

Oficiálně je vyšetřování pozadí únosu a propojení případu s Fajádem vedeno jako tajné a policie jej nijak nekomentuje.

Alího Fajáda zkraje letošního česká vláda vyměnila za pětici Čechů unesených v Libanonu. Fajáda původně před dvěma lety zatkla česká policie na základě mezinárodního zatykače, o který požádaly Spojené státy. Americké úřady označily Fajáda za pašeráka zbraní a žádaly jeho vydání. Než stačily české úřady rozhodnout, bylo vlákáno do léčky pět Čechů, kteří zmizeli při cestě do Libanonu. Tam si měli původně jet pro informace, které by mohly vést k osvobození jiného Čecha uneseného v Lybii.

Záhy pak přišly do Prahy vzkazy typu “naše chlapce za vaše chlapce”. V dopisech určených politikům bylo jasně řečeno, že Češi budou propuštěni, pokud Praha Fajáda nevydá do USA. To se také nakonec stalo. Fajád už je zpět v Libanonu a Češi doma.

“Nedávno jsem s panem Fajádem krátce mluvil. Myslím, že se mu daří dobře, byť tam funguje v nějakém ochranném režimu. Chrání ho a zároveň hlídají,” uvedl Jan Švarc, Fajádův český právník, který byl mezi pěti unesenými Čechy.

Vyšetřování následně potvrdilo, že cílem únosců skutečně bylo dostat z pankrácké cely právě Fajáda – podnikatele, který hraje významnou roli v mezinárodním obchodu se zbraněmi. Spojené státy měly o Fajáda zájem jako o špičkový zdroj informací. Libanonská tajná služba naopak chtěla zabránit tomu, aby se její spolupracovník vůbec dostal do rukou Američanů.

Kdo Čechy unesl, se dodnes přesně neví. Vzhledem k tomu,  že do případu byly zapleteny tajné služby hned několika států, pravdu se veřejnosti zřejmě nikdy nedozví. Tím spíš, že i jednotliví aktéři byli napojeni na zpravodajské služby.

Pětice Čechů pak byla překvapivě propuštěna letos prvního února. Deník Neovlivní.cz poté zveřejnil informace, že v jejich propuštění sehrál klíčovou roli prezident Miloš Zeman. Využil k tomu svých kontaktů na Kreml. Miloš Zeman si kvůli akci Libanon podle zjištění Neovlivní.cz dokonce volal s Vladimirem Putinem.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_sedm