Číslo 6 na odstřel. Kdosi chtěl zničit pověst právníka americké kanceláře

Na pozadí miliardového arbitrážního sporu mezi státem a Škodou Transportation se udál příběh, který dosáhl mezinárodního rámce. Policie totiž zjistila, že se kdosi pokusil zdiskreditovat zástupce americké právní kanceláře Karla Muzikáře, který ve sporu hájí zájmy státu. Kompromitující materiály měl podle LN vyrobit jeden ze zadržených policistů z kauzy Berreta.

Jestli jsou američtí právníci na něco citliví, pak je to jejich reputace a důvěryhodnost. A o tu se kdosi pokusil připravit šéfa české pobočky americké advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges Karla Muzikáře. Mimo jiné advokáta, který se v hodnocení Neovlivní.cz dostal mezi desítku nejvlivnějších postav justice. Žebříček najdete zde ».

Kontext:

» Politicky výbušná arbitráž: Dráhy už zaplatily 1,2 miliardy korun
» Premiér poprvé k miliardové arbitráži: Chci smír
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

Muzikář roky zastupuje státní České dráhy v miliardovém sporu s dodavatelem lokomotiv, firmou Škoda Transportation. Jde o kauzu, která má politické pozadí: spor rozhodoval arbitrážní soud, jehož místopředsedou je Radek Pokorný, přítel premiéra Bohuslava Sobotky. Tentýž Pokorný pak ve sporu s drahami hájí zájmy plzeňské škodovky. A když pak arbitrážní soud před pár měsíci rozhodl, že stát má firmě zaplatit přes miliardu korun, vyústilo to v ostrou roztržku mezi ANO, které ovládá resort dopravy a dráhy, a Pokorným spojovaným s ČSSD.

Nyní se podle Lidových novin ukázalo, že si kvůli sporu někdo objednal reputační likvidaci právníka drah Karla Muzikáře.  Stopy zatím končí u dvou obviněných z kauzy Berreta, v níž ÚOOZ ještě pod vedením Roberta Šlachty vyšetřoval vynášení informací a manipulaci s citlivými kauzami.

“Soukromý detektiv Igor Gáborík požádal protikorupčního policistu Radka Holuba, aby proti Muzikářovi vyrobil dokument o zahájení úkonů trestního řízení. Muzikář se měl dle přání Gáboríka stát podezřelým z toho, že Českým drahám svým způsobem zastupování způsobil škodu. Holub, tehdejší vedoucí oddělení odboru korupce na protikorupční policii, žádosti vyhověl a dokument zhotovil,” napsaly Lidové noviny.

Takový dokument pak měl podle policistů sloužit k Muzikářově diskreditaci, která by zcela jistě vedla k jeho stažení z případu. Stát by se těžko nechal zastupovat někým, o kom by se objevilo, že jej vyšetřuje policie. Kdo přesně si Gáboríka s Holubem k případu najal, to zatím kriminalisté nevypátrali.

Karel Muzikář a vlastníci americké kanceláře, kterou řídí, tento případ podle zjištění Neovlivní.cz nechtějí nechat zapadnout. Nyní ladí strategii, jak přesně budou postupovat. “Zatím ale nebudeme nic komentovat,” uvedl Muzikář.

Důvodů, proč od politicky výbušného případu, odstavit Muzikáře je hned několik. Navzdory arbitrážnímu verdiktu se jeho kancelář s prohrou nesmířila, označila jej za protiprávní a přesvědčila ministerstvo dopravy, že se má  obrátit na civilní soud. Byl to také Muzikář, kdo inicioval trestní oznámení na rozhodce a tím tak odstartoval policejní vyšetřování miliardové kauzy.