Kdo hatí vyšetřování Čapího hnízda? Lidé kolem Babiše

Tu zprávu vydalo pražské Vrchní státní zastupitelství v pátek, těsně před začátkem prázdnin. Ale neměla by zapadnout: Lenka Bradáčová v ní totiž jasně říká, že se kdosi snaží hatit vyšetřování dotační kauzy  Babišova  luxusního konferenčního centra Čapího hnízdo. Podle zjištění Neovlivní.cz ta věta míří na lidi kolem Andreje Babiše, který je sám podezřelý, že padesátimilionovou dotací získal podvodem.

Případ Čapí hnízdo se vleče už přes rok a půl. Vrchní státní zastupitelství zkoumalo, jestli policie a státní zástupce, který na práci kriminalistů dohlíží, dělají, co mají. Verdikt zněl: neshledali jsme v postupu policie a státního zástupce žádnou chybu. Prověrku odstartovala stížnost právníků jednoho z předvolaných svědků.

Co však naopak prověrka týmu Lenky Bradáčové odhalila, bylo zjištění, že vyšetřovaní lidé se snaží kauzu blokovat. “Lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení,” stojí v závěrečné zprávě.

Kontext:

Repro: Z prezentace ekofarmy Čapí hnízdo.
» Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily
» Babišův Bureš píše Komisi: K Čapímu hnízdu důkazy sehnat neumím
 » Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Kdo konkrétně se snaží vyšetřování hatit, to Bradáčová zveřejnit nechce. “Další komentáře nejsou možné,” uvedla na dotaz Neovlivní.cz

Podle neoficiálních informací se vyšetřování snaží blokovat lidé z okolí Andreje Babiše, kteří byli do příběhu padesátimilionové dotace před lety zapojeni. “Jsou to zjevné obstrukce. Opakované omluvy při předvolání na podání vysvětlení či nevydání požadovaných dokumentů,” popsal státní úředník obeznámený s případem.

Policie si kromě miliardářových právníků také předvolávala příbuzné Andreje Babiše. Do případu je vtáhl sám lídr hnutí ANO, když loni ve sněmovně připsal vlastnictví Čapího hnízda v klíčové době přijetí dotace svým dětem a partnerce.

Policie ani státní zastupitelství tato zjištění nijak nekomentuje. Komisař Pavel Nevtípil, který má politicky citlivou kauzu na starost, odmítá do médií cokoli říkat.

Není tedy známo, jak se s obstrukcemi ve vyšetřování vypořádali. Jak naznačuje zpráva Bradáčové, nijak zvlášť se nesnažili, aby si požadované důkazy vymohli. Samotná délka vyšetřování je podle Bradáčové na hraně.

“Dozorový státní zástupce byl upozorněn na povinnost aktivně uplatňovat všechny zákonné procesní instituty, pokud postoj některých subjektů může vést ke zbytečným průtahům v trestním řízení,” stojí ve zprávě Vrchního státního zastupitelství.

Letos zjara přitom přišel zlom ve vyšetřování, kdy deník Neovlivní.cz upozornil, že v případě dotace pro Čapí hnízdo šlo od začátku o podvod. V samotné žádosti o finanční podporu totiž byly uvedeny nepravdivé údaje. Kromě toho se ukázalo, že najatí ekonomičtí experti konstatovali, že předložený projekt není životaschopný. Přesto dotaci dostal.

Policie si následně od Neovlivní.cz vyžádala dokumenty k výše popsaným zjištěním. Následně i nechal komisař Nevtípil prodloužit lhůtu pro vyšetřování. Rozhodnutí, zda bude někdo za dotaci pro Čapí hnízdo, obviněn, má padnout nejpozději v září. Tedy před říjnovými parlamentními volbami.

Detailní informace ke kauze Čapí hnízdo, nová zjištění a neznámé dokumenty jsme přinesli v tištěném magazínu Neovlivní.cz. Návod, jak jej získat, najdete zde: