Kdo “umí” Valachovou? zní Prahou

Málokdy vyvolá jméno nového člena vládního kabinetu takovou paniku jako avizovaný příchod Kateřiny Valachové do týmu Bohuslava Sobotky.

Ne že by někdo zpochybňoval její kvalifikaci či schopnosti. Nervozitu podle zjištění Neovlivní.cz vyvolává fakt, že nikdo netuší, kdo za Valachovou stojí, kdo ji – řečeno lobbistickým žargonem – “umí”.

“Nevíte, s kým je spojená? Dejte kdyžtak vědět.” Věty, které v uplynulých dnech zaznívaly hlavně od zákulisních hráčů ve sportu.

Z Kateřiny Valachové se totiž dnes, kdy ji jmenuje prezident Miloš Zeman ministryní školství, stane jedna z klíčových postav tuzemského sportu. Bude mít rozhodující vliv na rozdělení minimálně tří miliard korun, které do sportu plynou; pro příští rok dokonce premiér plánuje navýšení dotací pro sport o další tři miliardy.

Její představy ohledně sportu však zůstávají utajeny, ona sama se doposud neprofilovala jako expert na tuto oblast. Ustojí tlak  hlavních hráčů českého sportu, jakými jsou Miroslav Jansta, Miroslav Pelta či Miroslav Černošek? “Mile se usmívá, ale já bych ji nepodceňoval,” nabízí odpověď jeden z politiků ČSSD, který s ní dlouhodobě pracoval.

Ministryně školství Kateřina Valachová. Repro: Neo

“Potřebujeme navázat na novelu loterijního zákona (…) a svázat výnosy z této činnosti s podporou sportu.”

Zatím kusé vyjádření Kateřiny Valachové na téma, jak získat peníze pro sport. Dala jej po schůzce s prezidentem Zemanem.

Každopádně mezi první delegace, které se k nové ministryni objednaly, patří tandem Jansta-Kejval. Šéf České unie sportu Jansta a šéf olympioniků Jiří Kejval budou v příštích dnech sondovat, co ministryně zamýšlí.

Na startu její kariéry stál kdysi Otakar Motejl, za jehož éry pracovala na právním oddělení kanceláře ombudsmana. Posléze zůstala i za Motejlova nástupce Pavla Varvařovského, pak zamířila do Senátu, kde vedla legislativce.

Poslední rok působila po boku Jiřího Dienstbiera na úřadu vlády.  Právě díky spolupráci s Motejlem a Dienstbierem má v některých kruzích pověst “zelené aktivistky”.

Jak ale říká její spolužák a poslanec Jeroným Tejc: “Je schopná analytického uvažování, není odtržená od reality. A je velmi pracovitá.”

Tím, kdo ji protlačil na post ministryně, byl přitom podle zjištění Neovlivní.cz přímo Bohuslav Sobotka. Do vlády ji chtěl dostat už před časem, nynější nabídka byla exkluzivní. I přes masivní podporu šéfporadce Vladimíra Špidly neměl prorektor Stanislav Štech, o němž se také mluvilo, šanci. “Sobotka si přál ženu a bylo to postavené tak, že záleží jen na Valachové. Pokud kývne, nikdo další nemá šanci. Nějakou dobu ale váhala, proto nebylo jasno hned,” uvedl jeden ze sociálních demokratů, který byl do výběru nové ministryně zasvěcený.

Sobotka se s Valachovou znají díky těsné spolupráci z úřadu vlády, kde byla hlavním motorem legislativců a platila za člověka, který korigoval některé nápady ministra Dienstbiera. Sám ministr Dienstbier o ní říká: “Na ministerské křeslo má špičkovou kvalifikaci. Špičková je i práce, kterou odvádí.”

Mezi její spojence uvnitř sociální demokracie patří kromě ministra i šéf poslaneckého klubu Roman Sklenák a bývalý odborový předák a dnešní předseda Senátu Milan Štěch.