Klaus nebyl jediný. Koho dalšího oslovil Savov?

Co mají společného Václav Klaus, Petr Nečas či Renata Vesecká? Zastávali vrcholné státní funkce. A: nepatří právě do fanklubu Andreje Babiše.

Tyto skutečnosti je nominovaly do seznamu podnikatele Františka Savova, když v minulých měsících v londýnském exilu hledal postavy s reprezentativními posty v české politice a justici. Mají mu pomoci přesvědčit britské úřady, že po nástupu Andreje Babiše do politiky je v Česku ohrožena byznysová konkurence vicepremiéra. Jako třeba on sám.

Savov je přesvědčen, že obvinění ze stamilionových daňových úniků, kvůli kterému žádají české úřady o jeho vydání, souvisí právě se spory s místopředsedou vlády a majitelem konkurenčního mediálního domu.

Deník Neovlivní.cz už informoval », že se podnikatel Savov v londýnském hotelu koncem května sešel s exprezidentem Václavem Klausem, kterého Babiš označuje za “největší polistopadové zlo”. Klaus naopak říká, že po Babišově vstupu do vrcholní politiky nastal v Česku “hrůzostrašný posun.”

Do Londýna se pak v minulosti vypravil i bývalý premiér Petr Nečas; jedna z cest se například uskutečnila 18. září loňského roku. Savovův tým měl po někdejším šéfovi vlády chtít pomoc se zmapováním Babišových bezpečnostních spojek. Tedy doložit, jaký vliv má Babiš  díky svým konexím  na české bezpečnostní složky.

Petra Nečase – stejně jako Václava Klause – doprovázel do Londýna stejný Savovův mediální manažer. “Měl jsem za úkol je doprovodit, o obsah rozhovorů v Londýně jsem se nezajímal,” uvedl pod podmínkou anonymity manažer.

Petr Nečas cesty do Londýna nekomentoval. “Nemůžete se mě na nic zeptat,” odmítl jakékoli otázky při pokusu o osobní rozhovor. Následně nereagoval ani na zaslané sms. Mlčí i podnikatel Savov, stejně jako nekomentoval schůzku s Klausem.

“O svých osobních ani pracovních schůzkách mne pan Savov neinformuje. Navíc určitě nechce ohrozit bezpečnost svých přátel nebo obchodních kontaktů – postupy pana Babiše jsou dobře známé,” reagoval Jan Hrubeš, mediální poradce Savova.

František Savov stál také o rady bývalé Nejvyšší státní zástupkyně a dnešní druhé ženy Energetického regulačního úřadu Renaty Vesecké.

Ministerstvo financí o ní po nástupu Babiše prohlásilo, že brala od resortu odměny, aniž by bylo zřejmé za co. Podnikatelův tým se na ni následně obrátil se žádostí o právní pomoc.

“Jeho angličtí právníci mne oslovili k systému trestní justice v ČR,” potvrdila pro Neovlivní.cz Vesecká, která současně vyloučila, že by pomáhala se samotnou trestní kauzou.