Král hazardu na cestě do vysoké politiky. Kvůli a proti Babišovi

Na pozadí přetahované suveréna posledních voleb, hnutí ANO, a sociální demokracie o post partaje, která napříště dokáže oslovit nejvíc voličů, probíhá skrytá válka. Není o ní slyšet, o to je však osobnější. Miliardář, nekorunovaný král českého hazardu a senátor Ivo Valenta se rozhodl napřít své finance a využít veškeré konexe, aby postoupil do vyšších pater politiky. Spojí se s kýmkoli, kdo mu pomůže v boji s dalším miliardářem v politice. V boji s Andrejem Babišem. Který jím pohrdá.

Měl to být bombastický nástup do dalších pater politiky. Král českého hazardu, miliardář a senátor Ivo Valenta, se pustil do letošních krajských a senátních voleb s tím, že budou jeho odrazovým můstkem pro cestu do Poslanecké sněmovny, aby mohl konkurovat svému velkému soupeři a protivníkovi Andreji Babišovi. Postavil se do čela zlínské kandidátky, spojil své nejbližší, Stranu soukromníků se Stranou svobodných občanů a s patnácti miliony korun je vyslal po celé republice do krajských voleb.

Rodina je moje všechno, často opakuje Ivo Valenta. Nezdráhá se před kamery postavit nejen manželku, ale i své děti. Foto: Archiv Iva Valenty

Rodina je moje všechno, často opakuje Ivo Valenta. Nezdráhá se před kamery postavit nejen manželku, ale i své děti. Foto: Archiv Iva Valenty

Jenže investice se příliš nezdařila. Valenta uspěl jen ve svém Zlínském kraji, kde získal osm procent hlasů a čtyři zastupitelské posty. Ve zbytku republiky zůstala koalice Soukromníků a Svobodných hluboko pod pěti procenty. Jeho plány přesto – zdá se – platí.

„Nešlo o investici, takto bych to nenazýval. Chtěl jsem podpořit stranu, kterou můj táta před lety zakládal, a pomoci jí k tomu, aby se mohla ‚restartovat‘ a pokusit se důstojně představit svůj program a své kandidáty, což se podařilo,” tvrdí a skutečně vypadá, že je s výsledkem spokojený. A veselý. K oslavě totiž přizval cimbálovou muziku. „Stále si však myslím, že je zde prostor ke spojení sil a k tomu, aby byla voličům nabídnuta skutečná alternativa, založená na zdravém rozumu,” dodává trochu asketický, velmi vitální a odhodlaný šedesátník. Kolem krku má jednu ze svých, pro něj typických, luxusních šál. Odtažitě působící muž, který raději létá vrtulníkem, než jezdí autem, je totiž ve skutečnosti neustále plný elánu, s nabitým diářem a velmi silnou vazbou na svou rodinu.

Letos v červnu se oženil s dlouholetou přítelkyní, to hlavní ale přišlo před dvěma lety, kdy se tehdejšímu otci dvou dcer konečně narodil syn, dědic a následovník. Malý Ivo. Jak důležitý moment pro Valentu to je, pochopili i jeho zaměstnanci, když po celém Uherském Hradišti tehdy vykoupili dudlíky, jen aby svého šéfa mohli obdarovat.

O rodině i svém rodném Slovácku mluví Valenta při každé příležitosti. Vůči rodné hroudě měl jen jediný dluh. A sice to, že se před 18 lety přestěhoval do Monaka, kde se stal tamním rezidentem. I ten už ale napravil a dva dny před volbami oznámil, že se stal oficiálně obyvatelem Zlína. „Nepřestěhoval jsem se kvůli politice, ale proto, že se chci vrátit po osmnácti letech domů na Moravu a chci, aby zde vyrůstaly také moje děti,” napsal si k tomu na Facebook.

Podnikatel, který zaměstnává ve dvanácti zemích světa 4000 lidí a jehož Synot má roční obrat kolem 13 miliard korun. Odsouzený korupčník a senátor, který otevřeně říká, že je v politice mimo jiné proto, aby hájil zájmy svého byznysu – tedy hazardu.

Miliony z hazardu

Majitel Synotu do politiky vstoupil trochu nečekaně na podzim roku 2014, kdy jen pár hodin před uzávěrkou kandidátek do senátních voleb oznámil, že do voleb jde i on sám. A bylo to překvapení.

hazard_vyherni_automat_gambler_valenta

Fakta, která Valentu provází, by totiž za normálních okolností byla tím, co voliče spolehlivě odradí – přesněji historie podnikatele v tvrdém hazardu, který zbohatl na hracích automatech a má za sebou korupční škraloup. V roce 2004 byl totiž obviněn ve fotbalové aféře a posléze také odsouzen.

Za to, že coby spolumajitel klubu 1. FC Synot naváděl k uplácení rozhodčích, mu soud vyměřil pokutu 350 tisíc korun a čtyřměsíční podmíněný trest.

Lidem to, zdá se, nevadilo. A tak Valenta mohl později už jako senátor za Uherské Hradiště ve vysílání DVTV s klidem prohlásit: „Já si myslím, že každý správný chlap má mít nějaký škraloup. Pokud nemá, není to správný chlap.“

Jeho úspěch v senátních volbách je ale stejně překvapivý jako očekávatelný. Valenta totiž na své kampani pracoval už mnoho let předtím. Jako majitel Synotu k tomu využil systém hazardních odvodů na veřejně prospěšné účely, které musely hazardní společnosti odvádět na „dobro“ jako zvláštní daň za své podnikání. Zřídil si proto vlastní nadaci, do které ročně posílal desítky milionů korun, a ty pak rozděloval. Neprůhledně – a podle svého štědře – dotoval místní pěvecké, taneční či jiné kulturní spolky, hasiče, sportovce či kostely, ale také slavnosti vína a vše další, co rozvíjelo nebo posilovalo místní tradice. Na rodném Slovácku si tak vytvořil zástupy věrných fanoušků a stal se tím, koho lidé milují.

Hodilo se mu to ve volbách, ještě víc ale při jeho systematickém lobbování za vlastní byznys. Kdykoliv totiž poslanci jednali o změně a zpřísnění hazardních pravidel, zahltily jejich e-mailové schránky desítky dopisů právě od Valentových věrných. A když systém odvodů na veřejně prospěšné účely po sérii skandálů poslanci zrušili, psali redaktoři Valentových slováckých novin Dobrý den s kurýrem, že „poslanci zlomili hůl nad osudem stovek spolků, sdružení, sportovních klubů a zájmových kroužků nejen v našem regionu.“

A to ve stejném čase, kdy celostátní média popisovala desítky příběhů o tom, jak hazard tímto způsobem propírá své peníze a místo dobročinných účelů platí své koníčky, financuje motoristické závody a staví si penziony.

V barvách ODS?

S tímto základem Valenta vyrazil i za svým cílem, tedy vstupem do nejvyšších pater politiky. A pracuje na něm systematicky od svého zvolení do Senátu.

Foto: Archiv Ivo Valenty

Foto: Archiv Ivo Valenty

„Setkávám se pravidelně se zástupci mnoha malých stran, často mě sami oslovují, že by měli zájem o ekonomickou i jinou spolupráci,“ vyprávěl letos v červnu.

Motivaci má silnou. Valenta míří proti šéfovi hnutí ANO, ministru financí Andreji Babišovi, který je jeho úhlavním nepřítelem v politice i podnikání. Kdykoliv o něm mluví, je z hlasu znát nevraživost, která dávno z roviny politické přerostla do té osobní.

Babiš Valentovým podnikáním otevřeně opovrhuje. „On asi považuje neplacení daní za podnikání, já nikoliv,” řekl loni ministr financí, který si ze zásadního zpřísnění podmínek pro hazard udělal část svého politického programu. A skutečně se mu to podařilo. Ministr financí protlačil sněmovnou dramatické zvýšení hazardních daní, ale i nová pravidla, která mají umožnit snadnější zákazy heren a omezení gamblerství obecně.

Loni prosazená změna daňové sazby ostatně připravila Valentův Synot údajně o 200 milionů ročně a uvrhla jeho podnikání do nejistoty.

Král hazardu, který mimochodem bývá k Babišovi často přirovnáván, a to i kvůli svému majetkovému podílu v Parlamentních listech (Babiš vlastní řádově větší vydavatelský dům Mafra), dal svůj nesouhlas hlasitě najevo. Na tiskové konferenci tehdy oznámil, že si svůj program udělá z boje proti Babišovi a jeho krokům, jakými jsou zavádění elektronické evidence tržeb nebo kontrolní hlášení. Valenta řekl, že bude ochotně sponzorovat ty strany, které jeho boj vezmou za svůj a budou chtít spolupracovat. Tehdy také Valenta oznamoval plány na velkou finanční injekci do Strany soukromníků. Začátkem roku pak řekl, že kvůli změně zákona končí s podporou nejvyšší české fotbalové ligy, do které ročně posílal kolem šedesáti milionů, i další podporou sportu.

Valentovi je jasné, že jeho podnikání mu sice vyneslo lásku Slovácka, v celorepublikových parlamentních volbách by ale mohlo být handicapem. S klidem a bez emocí proto připouští, že sice chce integrovat českou pravici a dát do toho hodně svých peněz, sám však lídrem být nehodlá. „Poskytnu jim peníze, aby nemuseli myslet na tu ekonomickou stránku a mohli se soustředit na jiné. Aby mohly vyrůst nové talenty,” vysvětluje, když mluví o tom, proč vedle Soukromníků a Svobodných podporuje také ODS.

Občanským demokratům letos věnoval dva miliony korun a krátce před volbami jim ještě další dva miliony přidal. K ODS má blízko, stejně jako má blízko k prvnímu předsedovi partaje, exprezidentu

Václavu Klausovi. Netají se tím, že uznává jeho názory, že by jej klidně rád vtáhl do politiky a také že Klause už teď podporuje. Částečně financoval vydání Klausovy knihy o migraci Stěhování národů.

Právě spolupráce s ODS je pro Valentu také zřejmě jedinou cestou, jak by mohl dosáhnout svého cíle, tedy vstupu do sněmovny. Pokud mu tedy jeho cíl i po krajských volbách vydrží.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_sest