Kdo jsou mistři přílepků: První pětka ze sněmovny

Přestřelka mezi vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a poslancem Ladislavem Šinclem (ČSSD) nad podobou pojišťovací zákona » otevřela – kromě otázky, odkud bere Andrej Babiš kompro na své oponenty – klíčové téma. Proč a v čím zájmu poslanci na poslední chvíli mění zákony.

V Poslanecké sněmovně bezpochyby působí řada zákonodárců, kteří jsou ochotni pomocí různých přílepků pozměnit návrh ve prospěch lobby. Je přitom obtížné rozpoznat, kdy své návrhy předkládají proto, že chtějí zákon zlepšit, a kdy jsou jen účelovými nástroji nejrůznějších skupin.

Deník Neovlivní.cz se pokusil situaci zmapovat a vytvořil seznam deseti nejvýznamnějších “přílepkářů” ve sněmovně. Tedy poslanců, kteří od začátku volebního období v roce 2013 předložili nejkontroverznější pozměňovací návrhy.

Seznamte se s prvními pěti z nich. Druhou pětice naleznete v tomto článku ».

Typické přílepky, tedy změny zákonů ukryté v nesouvisejících normách, zakázal Ústavní soud už v roce 2007. Poslanci mají ale stále právo předkládat k zákonům pozměňovací návrhy. Jejich načítání na poslední chvíli bez veřejné diskuze už sice ztížila novela z dílny místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka z TOP 09, i tak se ale mnozí poslanci činí.

Nekorunovaným králem v tomto oboru je už léta poslanec ČSSD Milan Urban. Někdejšího ministra průmyslu často kritizují kolegové ve sněmovně či odborná veřejnost za to, že jeho návrhy vycházejí vstříc velkým firmám – například energetickému gigantu ČEZ či telefonním operátorům.

Nejznámějším Urbanovým počinem je přílepek do novely zákona o spotřební dani z roku 2010. “Byl nenápadně navržen pět dní před hlasováním. ČEZ díky němu získal desítky miliard korun v bezplatných emisních povolenkách,” vzpomíná koordinátor platformy neziskové organizace Rekonstrukce státu Jiří Boudal.

Urbana proslavila dovolená na jachtě v italském Monte Argentariu s hlavním lobbistou ČEZu Vladimírem Johanesem.

I v tomto volebním období má ale Urban napilno: do novely energetického zákona vložil rekordní desítky pozměňovacích návrhů, které pobouřily Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle něj Urban navrhoval účelové změny, které by vycházely vstříc solárním baronům. Do novely zákona o elektronických komunikacích zase připojil pozměňovací návrh, který by podle odborné veřejnosti v případě přijetí osekával práva zákazníků na úkor telekomunikačních operátorů.

“Byl jsem ministrem průmyslu, předsedou hospodářského výboru, nyní jsem jeho místopředsedou a zároveň předsedou podvýboru pro energetiku. Tedy se neskromně domnívám, že problematice rozumím a případné podávání pozměňovacích návrhů považuji kromě jiného za svoji práci,” sdělil deníku Neovlivní.cz Urban.