Máme věřit auditům partajních financí? Dokument napovídá

Auditor partajního financování zároveň stranickým dárcem? Auditorská firma pracuje jak pro stranu, tak pro firmu jejího předsedy a zároveň získává veřejné zakázky v resortech, které stejná partaj ovládá? Podle analýzy nezávislé organizace GoodGovernance jasný signál o možném střetu zájmů auditora. A také signál o tom, že ani auditorské razítko na výroční zprávě nedává záruku, že strany se svým financováním nepodváděly.

Letos poprvé “jedou” politické strany volební kampaň v novém režimu a s limitem 90 milionů korun. O to víc pak bude zajímavé sledovat příští výroční zprávu o jejich hospodaření a kreativitu partajních účetní. Nezávislá organizace Good Governance upozorňuje, že se nelze automaticky spolehnout na argument, že když zpráva prošla auditem, je financování strany v pořádku.

Poté, co organizace prošla výroční zprávy třinácti partají za roky 2012-2016, konstatovala hned několik varovných signálů. A to především u hnutí ANO a také KDU-ČSL.

U lidovců organizace upozorňuje, že vlastník auditorské společnosti AUDIT AK CONSULT, která stranické financování audituje, je zároveň pravidelným sponzorem strany. Auditor Antonín Brtník byl současně také členem rady města Vyškova a je členem okresní buňky strany. Firma podle analýzy GoodGovernance získává  zakázky od úřadů, kde má své zastoupení právě KDU-ČSL.

Stejný problém má i hnutí ANO, které stranické hospodaření audituje společnost Ernst & Young Audit. Ta ale také současně od roku 2015 audituje Babišovu skupinu Agrofert.

“Současně tak audituje výdaje na dary poskytnuté společnostmi skupiny ve prospěch strany.  Realizovala také politicky citlivý audit příjmů předsedy politické strany v souvislosti s kauzou dluhopisů, partner daňového oddělení EY Jan Čapek a prokurista společnosti Ernst & Young, s.r.o. je poradce předsedy Babiše pro daňové otázky a osobně vyjednával na politických jednáních koaliční smlouvu současné vlády,” stojí ve zprávě.

Zjištění u obou stran ohodnotili autoři zprávy, sami auditoři v čele s bývalým Babišovým náměstkem Lukášem Wagenknechtem, jako střet zájmu vyšší míry významnosti.

Jako “potencionální střet zájmu nižší míry významnosti” pak zpráva ohodnotila skutečnost, že pro Starosty zpracovával audit Vladimír Zelina, regionální politik za stejnou stranu.

A proč je vlastně důležité, aby auditoři byli nezávislí? “Pokud politici prosazují nezávislou kontrolu veřejných financí, je nezbytné, aby při auditu hospodaření politických stran šli sami příkladem a vyvarovali se možnému střetu zájmu auditora nebo auditorské společnosti v maximální možné míře a to i v případech, které nejsou vysloveně regulovány právní úpravou,” píše analýza GoodGovernance. “Princip objektivity může být narušen z důvodu existujících zájmů nebo vztahů (rodinných, blízkých, osobních či obchodních) s klientem. V případě ověření účetních závěrek politických stran je ve veřejném zájmu, aby členové auditního týmu a firem byli ve vztahu k politické straně, jejíž audit se provádí, nezávislí.”