Zdroj: nssoud.cz

Média by už měla přesunout pozornost od celebrit k osobnostem, říká Josef Baxa

JUDr. Josef Baxa. Předseda Nejvyššího správního soudu obsadil v žebříčku deníku Neovlivní.cz první místo » mezi nejvlivnějšími lidmi tuzemské justice. Respektovaný právník, který disponuje přirozenou autoritou a umí prosadit svou, vybudoval vlajkovou loď justice – Nejvyšší správní soud. Ve vánočním speciálu vám předkládáme jeho postřehy k tomu, jaký byl uplynulý rok a jaký rok nás čeká.

1. Koho byste označil jako osobnost, která během uplynulých 12 měsíců nejvíc udávala tón dění v Česku? A jakým směrem Česko směrovala – pozitivním nebo negativním?

Ve společnostech dnešní doby obvykle udávají tón dění převážně politici. Těch je mnoho, stejně jako tónů, které udávají nebo spíše vydávají. Do hudební harmonie to má hodně daleko. Nebudu nikoho jmenovat, protože se nikdo výrazně neodlišil od ostatních. Bohužel mám pocit, že projevy a názory, které vyslovují, jsou spíše motivovány snahou strhnout na sebe pozornost, získat popularitu a vyhovět náladám veřejnosti, než ukázat směr a cíl, kam by se společnost měla ubírat a projevit vůli, energii a odpovědnost za další vývoj.

Tím není řečeno, že tu jiné osobnosti nejsou, právě naopak. Jen by měly dostat větší prostor k projevení svých názorů, zvláště v médiích, která by možná mohla svou pozornost posunout od “celebrit” právě tímto směrem.

Mohlo by vás zajímat:

Zdroj: nssoud.cz
» Kdo je Josef Baxa, číslo jedna v žebříčku TOP 10 vlivných v justici
» 1. díl rozhovoru s Josefem Baxou: Zákony se musí promýšlet pro horší časy
»2. díl rozhovoru s Josefem Baxou: Závidím Němcům prezidenta Gaucka
» Přehledně: Ti, kteří mají moc nad českou justicí

2. Jaká největší změna se podle vás v české společnosti za rok 2015 udála?

Při absenci “velkých témat” v české společnosti, tedy kde se nachází, v jakém je stavu, kam a proč má směřovat, resp. absenci široké diskuse o nich, se ve veřejném prostoru “ujala” témata jiná, zejména pak migrace. Ve veřejné diskusi o migraci se bohužel smutně ukazuje naše nevyspělost, ustrašenost, neochota vnímat velké evropské či světové problémy a podílet se odpovědně na jejich řešení. Zapomněli jsme rychle na pozitivní postoje, pomoc a podíl jiných zemí a mezinárodních struktur při transformaci naší země v uplynulých desetiletích, jejího vyvedení z temnot bývalého režimu a začlenění do mezinárodního společenství. Pod heslem hájení “národních zájmů” je bohužel viditelné sobectví a nedostatek odpovědnosti při řešení nejsložitější situace, kterou Evropa prochází.

3. Kdybychom stejnou otázku posunuli o patro výš: Jaká událost podle vás během letoška změnila svět?

Bezesporu jsou to vleklé válečné a další konflikty, které jsou příčinou v minulosti nebývalého pohybu lidí po planetě.

4. Co vám v roce 2015 udělalo největší radost v profesním/osobním životě?

V profesním životě mně udělalo radost, že justice se dokázala vnitřně ukáznit a zároveň zformovat a dospět smírně s vládou k urovnání letitých sporů o platy soudců. Bezesporu k tomu i k dalšímu pozitivnímu vývoji v justici přispělo jmenování nového předsedy Nejvyššího soudu, jeho konkrétní kroky a zejména pak zásadní shoda v postojích s dalšími představiteli justice a Soudcovské unie.
V osobním životě mi dělá radost malý vnouček, soudržnost rodiny a přiměřené zdraví a optimismus mých rodičů.

5. Kdo podle vás bude klíčovým hráčem ve světě v roce 2016?

Stále jistě německá kancléřka a americký prezident. A prezident ruský. Nevidím momentálně jejich ekvivalenty.

6. Stejná otázka pro Českou republiku: “Čí” rok nás podle vás čeká?

Na podzim budou krajské a senátní volby, v roce 2017 sněmovní a zkraje roku 2018 prezidentské. Obávám se, že do politických kotlů se už zatápí a mocně se bude v následujícím období přikládat.

7. Pokud byste si měl tipnout tři věci, které nás potkají v roce 2016, jaké to budou?

Doufám, že přece jen všichni, kteří nesou odpovědnost za stav země, si ji budou každodenně připomínat a uvědomovat a přes různá očekávaná i neočekávaná zemětřesení povedou republiku ke zvýšení nejen ekonomické prosperity, ale zejména mravnímu a duchovnímu povznesení. Platí to i pro justici. Přál bych si, aby naše země byla prostorem, kde vládne právo a žijí slušní lidé. A aby se to stalo ve světě “pojmem”. Ale samo se to nestane.


Štítky: ,