Ministr vnitra a policejní prezidium: Co říkají k zásahům během čínských dnů?

Postup policie během státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga byl podle ministra vnitra v pořádku, byť na některé konkrétní příběhy se má podívat GIBS. Pokyn, zaměřit se na ty, kteří po Praze nosí tibetské symboly, policie rozhodně neměla. Tak komentují klíčové úřady policejní manévry uplynulých tří dní.

Sundavání tibetských vlajek, kontroly dokladů, nečekané vyhlašování “ochranných zón”, které např. zastavilo ohlášenou demonstraci proti čínské lidskoprávní politice, 23 zadržených. Deník Neovlivní.cz v minulých dnech poskládal mozaiku příběhů ze tří dní čínského neklidu, které ilustrovaly, jak policie zasahovala proti českým občanů ke spokojenosti čínské státní návštěvy (najdete je zde »).

Čínské vítání čínského prezidenta v Praze. sarkao / Shutterstock.com

Čínské vítání čínského prezidenta v Praze. sarkao / Shutterstock.com

O vyjádření, zda šlo z jeho pohledu o přiměřené zákroky, jsme požádali ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Ostatně, na totéž se jej chtějí ptát i poslanci, interpelaci chystá například Jana Černochová z ODS (psali jsme zde »), Markéta Adamová (TOP 09) či Věra Kovářová (STAN).

Redakce zaslala na ministerstvo vnitra čtyři otázky. Milan Chovanec odpověděl na první dvě z nich, druhé dvě přeposlal tiskový odbor policejnímu prezidiu s tím, že mu spíše přísluší.

1. Považujete policejní opatření, která byla v Praze během návštěvy prezidenta Číny, za přiměřená? Jak hodnotíte např. fakt, že občané nedostali předem informaci o plánovaných uzavírkách?

2. Budete nějakým způsobem prověřovat, zda policie nepřekračovala své pravomoci? V médiích byly popsány případy, kdy příslušníci Policie ČR lidem bez vysvětlení zabavovali tibetské vlajky, nutili je tyto vlajky sundavat i v soukromých objektech, předváděli na stanice oběti potyček atd. Jak hodnotíte situaci, kdy demonstranty nepustili ani na veřejné prostranství – např. včera na Hradčanské náměstí? Nebo, že nechtěli pustit ministra kultury, pana Hermana, projet na vládu?

Odpověď Milana Chovance: 

Ministr vnitra Milan Chovanec“Celkově si myslím, a shodla se na tom včera i vláda, že policie náročnou bezpečnostní akci zvládla. Konkrétní situace nicméně zatím není možné zodpovědně komentovat. Platí však mé vyjádření, že jednotlivé události budou do dvou až tří týdnů prošetřeny a pokud kontrolní orgány Policie ČR či GIBS shledají nějaké konkrétní pochybení, dotkne se to zodpovědným osob.”

3. Byly předem rozdány instrukce, na které věci se mají policisté zaměřit? Například, proč si vybírali zrovna tibetské vlajky, jak je zdokumentováno několika případy?

Odpověď Jozefa Bocána, mluvčího Policejního prezidia ČR:

“Koordinační porady jsou běžnou součástí přípravy každého bezpečnostního opatření. V případě tohoto mimořádného bezpečnostního opatření těch koordinačních porad bylo hned několik a to za účasti všech participujících subjektů, složek, útvarů, oddělení apod. Další formou školení jsou instruktáže, které probíhají hned v několika úrovních.

Rozhodně nelze souhlasit s tvrzením, že se policisté zaměřovali výhradně na osoby s tibetskými vlajkami. Proti těmto spekulacím některých médií se již několikrát důrazně ohradil i velitel bezpečnostního opatření, první náměstek policejního prezidenta, plukovník Martin Vondrášek.

K tématu:

» Všechna Tvrdíkova přátelství aneb čínské peníze na lince Praha-Bratislava
» Peníze z Číny přiváží do Česka i bývalý premiér
» Tři dny čínského neklidu
» Dokument, kterým Krnáčová dovolila policii tři dny blokovat Prahu

Policisté v rámci bezpečnostního opatření postupovali naprosto nestranně a jednotlivá protiprávní jednání postihovali bez ohledu na skutečnost, zda se jednalo o příznivce či odpůrce návštěvy čínského prezidenta. Na policejních služebnách skončilo celkem 23 osob, přičemž mezi předvedenými byli jak příznivci tak i odpůrci.”

4. Kolik akce stála a kolik policistů bylo v ulicích (pokud nemáte přesná čísla, poprosili bychom o hrubý odhad)?

Odpověď Jozefa Bocána, mluvčího Policejního prezidia ČR:

“Na bezpečnostním opatření se podílelo denně několik stovek policistů. Co se týče nákladů na bezpečnostní opatření, konkrétní výše těchto nákladů bude známa během několika týdnů.”