Návrat do 2012: Babiš řídí architekta, kdy na Čapím hnízdě stavět komín

Dokumenty, výroky a data o kongresovému centru Čapí hnízdo z období, kdy dnešní farma vicepremiéra Andreje Babiše měla utajeného majitele a jakožto “malý podnik” čerpala padesátimilionovou dotaci z evropských fondů.

Poté, co jsme minulý týden otevřeli kauzu Čapí hnízdo, objevilo se mnoho různě formulovaných a často protichůdných tvrzení. Shromáždili a srovnali jsme proto fakta a postavili je proti výrokům.

Základní otázka zůstala stejná: Kdo, pokud ne vicepremiér a ministr financí či jeho holding, vlastnil farmu během pěti let, kdy čerpala – a také za to byla pokutována – dotace?

Kdo byl majitelem mezi 2008 a 2013?

13. březen 2016: “Vlastníme až od listopadu 2013” – Ve svém nedělním prohlášení Andrej Babiš oznámil, že jeho holding převzal Čapí hnízdo až v listopadu 2013. “Skupina Agrofert byla strategickým partnerem farmy a podepsala dohodu o budoucí spolupráci v únoru 2008. Dále pronajala farmě pozemky a dále poskytla ručení na úvěr na financování projektu ve výši 350 milionů Kč, na které podepsala smlouvu v červnu 2008,” stojí v prohlášení.

Na stránkách serveru iDnes, který dnes patří právě Babišovi, ovšem už zjara 2012 vyšlo hned několik materiálů, v nichž je dnešní vicepremiér prezentovaný jako majitel farmy.

Duben 2012: “Na své ekofarmě” –  iDnes zveřejňuje fotogalerii Babiše, jak hospodaří na Čapím hnízdě. “Babiš na své ekofarmě chová celkem deset těchto koní. Své stádo chce ještě rozšířit,” píše se v popiscích pod fotkami.

Květen 2012: Babiš a stavba komína – iDnes publikoval článek s názvem Bydlení českých miliardářů. Mezi domy je uvedené i Čapí hnízdo a coby majitel je v textu prezentován právě Babiš. “Pro magnáta Andreje Babiše prý bylo nepřípustné, aby ptáci na stavbu doplatili, proto úprava komínu a hnízda probíhala v zimě,” píše o stavbě Čapího hnízda iDnes s odvoláním na architekta Jiřího Javůrka. Jeho ateliér kromě Čapího hnízda navrhoval také Babišovu legendární sokolovnu v Průhonicích u Prahy.

Říjen 2013: “Včelstva a panda pro moji farmu”. Měsíc před termínem, který Babiš uvádí jako datum převzetí farmy, vychází rozhovor, který Andrej Babiš poskytl pro časopis Českého svazu včelařů. Autorka na úvod píše, že Andrej Babiš je akční člověk: “Hned na začátku jednání objednal u předsedy svazu včelstva pro svou farmu Čapí hnízdo”. Dále v rozhovoru pak na otázku, jaké má cíle a výzvy, Babiš odpovídá: “Chci například dovézt pandu z Číny, abychom ji měli na farmě Čapí hnízdo.”

Kdo na farmě rozhodoval mezi 2008-2013?

Leden 2008: Anonymní akcie – Od tohoto data nelze v zápisech z valných hromad najít listiny přítomných akcionářů. Za společnost Farma Čapí hnízdo ale podle dokumentů z dotačního úřadu vystupoval v době, kdy získávala dotace, bratr Babišovy partnerky Martin Herodes. On komunikoval s úřady mimo jiné kvůli udělené pokutě za neoprávněné čerpání části dotace. V dozorčí radě zase seděla Babišova nejstarší dcera Andrea.

Ke kauze:

» Otvíráme vám spis Čapí hnízdo: Chtěli pomoci s cash flow
» Připravil pardon Čapímu hnízdu, dnes je náměstkem ministra
» Exkluzivně: Audit vyměřil za dotaci pro Čapí hnízdo pokutu 6 milionů
» Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím

Od 2008: Právník Agrofertu – Spojnic s byznysem Andreje Babiše je u Čapího hnízdo víc. Akcionáře na valné hromadě od roku 2008 zastupoval Václav Knotek, jeden z právníků Agrofertu. Do představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo později přišla i Jana Nagyová, která zastupuje Agrofert ve Svazu chemického průmyslu.

Rok 2009: Auto Agrotecu – Jako detail pak už působí údaj z účetní závěrky společnost farma Čapího hnízdo za rok 2009, kdy měla firma pronajatý například terénní vůz KIA od firmy Agrotec. Ta patří do holdingu Agrofert a má na starost mimo jiné jeho vozový park.

2006-2010: Kdy se kreslilo Hnízdo – Server iDnes vydal v březnu 2012 další materiál o farmě. Na adresu architekta Javůrka, který již výše popsal, jak do časování stavby mluvil Andrej Babiš, web píše: “Na projektu začal pracovat v roce 2006, o čtyři roky později byl dokončen.” Podle tohoto údaje se tedy projekt začal připravovat v době, kdy farma patřila koncernu Agrofert – ZZN Agro Pelhřimov drželo akcie mezi lety 2007-2008.

Prosinec 2007: Doména k webu – Na stránce oficiálního správce domén CZ.nic je na výpise u capihnizdo.cz uveden jako držitel Agrofert Holding a.s, přičemž jako okamžik poslední aktualizace tohoto zápisu je v rejstříku uvedeno zajímavé datum: 3. 3. 2010, čas 18:49:57. V roce 2010 přitom farma podle Babišova vyjádření holdingu patřit neměla (samotná doména byla registrovaná 27.12.2007).

Co tvrdí o auditech a jaká je realita?

Březen 2016: “Kontroly nic nenašly” – Andrej Babiš opakovaně tvrdil, že Čapí hnízdo je v pořádku, protože prošlo několika audity, které nic nenašly. Například předminulý týden ve svých novinách napsal: “Dotace pro farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu.”

Březen 2016: “Milionová pokuta” – Deník Neovlivní.cz minulý týden zjistil opak a odstartoval tak současnou kauzu. Audity opakovaně konstatovaly, že část peněz byla proplacena neoprávněně, protože Farma Čapí hnízdo požádala o dotaci ještě před tím, než sama zaplatila dodavatelům. Takový postup smlouva i dotační pravidla neumožňují. Firma dostala šestimilionovou pokutu, která byla za zatím nevyjasněných okolností o 99 procent snížena.

Březen 2016: “Kontroly našly, ale nic to nebylo” – Andrej Babiš následně připustil, že audity přece jen něco našly, závěry kontrol ale bagatelizuje. Jako například ve svém nedělních prohlášení. “Bylo to méně závažné porušení rozpočtové kázně,” stojí v Babišově prohlášení.

únor 2011: “Verdikt? Vysoce závažné” – Audit při prověrkách dotací pracoval se čtyřmi stupni závažnosti pochybení. To, co našli u Čapího hnízda, zařadili auditoři na nejvyšší stupeň “Vysoká míra závažnosti.”

Kdo poslal úředníky tajně zjišťovat informace?

Leden 2016: “Jen nějaké anonymy” – Andrej Babiš tvrdil, že ho anonymy, které později odstartovaly vyšetřování Čapího hnízda u bruselského úřadu pro boj s podvody a u české policie, nijak neznepokojují. “K tomu projektu jsem se vyjadřoval x-krát. Nevím, proč to stále někdo živí, a nevím, proč někdo řeší nějaké anonymní podání,”řekl v lednu Novinkám.

Březen 2016: Úředníci MF vyzvídají pro OLAF – Časopis Reportér uvádí, že vysoce postavení lidé z ministerstva financí pověřili úředníky Babišova resortu, aby v Bruselu vyzvídali informace o vyšetřování. Existuje o tom písemná stížnost, kterou dva zaměstnanci ministerstva před pár dny poslali “vyšetřovateli ministrů” Janu Kněžínkovi. “V oficiálních záznamech úředníci ministerstva upozorňuji, že na příkaz Babišova náměstka Tomáše Vyhnánka resort letos v lednu tajně vyzvídal informace z bruselského Úřadu pro potírání podvodů OLAF, který dotační kauzy kolem Agrofertu nyní prověřuje,” napsal Reportér.

Věděl, komu to patří? Nevěděl, komu to patří?

Tato část příběhu je již dobře známá – Andrej Babiš není ochoten zveřejnit,  kdo se skrýval za anonymními akciemi a v průběhu let poskytl mnohá protichůdná vyjádření. Vybíráme na závěr dvě:

Říjen 2013: “Majitele neznám” – Týdeníku Respekt Babiš svůj vztah k projektu popsal následovně: “Půjčil jsem té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele neznám. Mám tam jen pronajatou jednu budovu, to je vše,” prohlásil. Na doplňující dotaz Respektu, že je přece jen divné půjčovat někomu, o kom nic nevím, dodal: “Nevím to z hlavy, farmu mají, myslím, nějací advokáti.”

Březen 2016: “Znám, ale nepovím” – Andrej Babiš si po zprávách z toho týdne vzpomněl, kdo za farmou stál. Ovšem jméno odmítl zveřejnit. “Přišel tam investor, který si nepřál být jmenován, a bylo to akceptováno,” řekl v neděli v TV Prima. Návrat Čapího hnízda zpět do koncernu Agrofert vysvětlil tak, že se firmě nedařilo a jeho holding ji zachránil a zachránil tak i udělené dotace.