Nechat se hostit od privátní firmy? V Evropě nemožné, míní expert

Pokud by se případ státního tajemníka na ministerstvu financí Jana Sixty, který pobýval na červencovém filmovém festivalu v Karlových Varech na účet polostátního gigantu ČEZ, odehrál v západní Evropě, vyvolal by vlnu kritiky. Podle politologa a odborníka na evropskou politiku Jaroslava Šonky je tamní veřejnost mimořádně citlivá na to, když se politici a úředníci nechávají hostit firmami.

“Není mi známo, že by bylo například v Německu vůbec přípustné, aby firma takto někoho podpořila,” řekl deníku Neovlivní.cz Šonka, který žil léta v Německu a v 90. letech vedl semináře na Evropské akademii v Berlíně.

Šonka připomíná případ někdejšího německého prezidenta Christiana Wulffa, který musel odstoupit z funkce kvůli několika aférám. Jednou z nich bylo, že v době, kdy byl premiérem Dolního Saska, ho na dovolené na ostrově Sylt hostil filmový investor David Groenewold.

Jiný prezident – tentokrát státní Německé spolkové banky – Ernst Welteke rezignoval poté, co na něj prasklo, že si nechal na Silvestra roku 2001 od soukromé Dresdner Bank zaplatit pobyt v luxusním berlínském hotelu Adlon.

V roce 1999 skončil i sociálnědemokratický šéf Dolního Saska Gerhard Glogowský. Ukázalo se totiž, že si nechal od sponzorů zaplatit posvatební recepci a líbánky.

Sixtu pozvala skupina ČEZ proto, že je jako státní tajemník na ministerstvu financí členem dozorčí rady firmy. A právě proto má za úkol kontrolovat hospodaření ČEZ. “ČEZ jako generální partner má právo pozvat si hosty. Pana Sixtu jsme pozvali na poslední tři dny,” uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Hosté skupiny ČEZ měli placeno ubytování v apartmá Grandhotelu Pupp a náležela jim akreditace Festival partner, umožňující transport, vstup na filmová představení, volný vstup do Becher’s baru, využívání festivalové dopravy a účast na slavnostním zakončení.

Sixta by přitom jako nezávislý státní tajemník na ministerstvu financí neměl pobírat dary od firem. Tím, že se od ČEZ nechal hostit, se nyní podle protikorupčních organizací může cítit být jejímu vedení zavázaný.

Deník Neovlivní.cz žádal téměř týden Sixtu o vyjádření. Marně. Stanovisko k případu nesdělilo ani ministerstvo financí Andreje Babiše.