Někdo nás hacknul. Bezpečnost podcenili i Starostové

Nejen hlavní rivalové ČSSD a hnutí ANO museli kvůli vyhrocené volební kampani přehodnotit interní bezpečnostní standardy. Své chování a postupy změnili i politici z hnutí Starostové a nezávislí. Přiměla je k tomu dva měsíce stará aféra, kdy se na veřejnost dostaly maily jejich místopředsedy Stanislava Polčáka. Díky nim se provalily Polčákovy kontakty na Michala Redla, spolupracovníka uprchlého Radovana Krejčíře.

Uniklé maily kariéru europoslance Polčáka minimálně na čas zabrzdily a zároveň pošramotily pověst Starostů a nezávislých. Jak se komunikace politika s podnikatelem Redlem dostala z jeho elektronické pošty na veřejnost ale hnutí dodnes nezjistilo.

Ve hře byl hackerský útok zvenčí, ale i “lidský faktor”. Starostům totiž podle zjištění Neovlivní.cz jejich počítačovou síť spravoval člověk z konkurenční politické strany.

K tomuto tématu

» Detaily hackerského útoku na českou diplomacii
» Útok hackerů na Sobotkův mail byl na objednávku
» Jaká data ukradli hackeři u Zaorálka?

“Popravdě po tom ani nepátráme. Experti nám řekli, že zabezpečení mailu kolegy Polčáka bylo minimální, takže nebyl až tak velký problém se do něj dostat,” říká šéf hnutí Petr Gazdík.

Stanislav Polčák s podnikatelem Redlem komunikoval prostřednictvím freemailu, což je zdarma dostupná emailová schránka. Maily, jejichž prostřednictvím Polčák s Redlem řešil personální nominace do významných pozic, pak letos v únoru zveřejnil Český rozhlas.

“Do tohoto případu jsme se podobnou věcí vůbec nezabývali. To není svět, ve kterém bychom chtěli žít, takže jsme ledacos podcenili. Ale nedá se nic dělat, reagovat jsme museli,” dodává Gazdík.

Strana proto vyměnila správce sítě, politici přestali využívat freemaily a hlavně: to, co nechtějí, aby se dozvěděla konkurence, si prostě po mailu neposílají. Jak upřesňuje Gazdík: “Jde například o zásadnější věci v programu, které nechceme, aby někdo věděl před tím, než je sami zveřejníme.”

V minulosti se dostaly na veřejnost i soukromá korespondence premiéra Bohuslava Sobotky, kterému někdo hacknul mailovou schránku. Hackerskému útoku čelila i advokátní kancelář Sobotkova přítele Radka Pokorného. Policie útočníky nikdy nevypátrala, měla ale za to, že oba útoky spolu souvisely a v pozadí stála právě politika.

V aktuálním vydání magazínu Neovlivní.cz nadto promluvil expert na kyberbezpečnost, který s odvoláním na hackerskou komunitu prohlásil, že služby hackerů si před volbami objednala minimálně jedna politická strana.

Celý rozhovor najdete v květnovém vydání magazínu Neovlivní.cz. Návod, jak se k němu dostat, nabízíme zde: