Němci si vybrali Špidlu, má sblížit Prahu a Berlín

Vladimír Špidla, jeden z nejbližších spolupracovníků premiéra Sobotky, má nové angažmá. Lidové noviny ve svém aktuálním vydání píší, že si jej výslovně vyžádala německá diplomacie do čela česko-německé pracovní skupiny, která má srovnat pošramocené vztahy mezi Prahou a Berlínem.

Infograifka: Lidé premiéra Bohuslava Sobotky. Autor: Newslab

Infografika: Lidé premiéra Bohuslava Sobotky. Autor: Newslab

Zcela jiná optika, s jakou se vlády obou zemí dívají na řešení současné uprchlické krize, způsobila ochlazení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Německem. A právě lepší porozumění má přinést expertní skupina, kterou povede bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla.

Podle Lidových novin je plán teprve v zárodku; první sezení skupiny se má odehrát během následujících dvou měsíců. “Východiskem je oboustranný zájem o diskusi nad migrací a integrací, která vytvoří předpoklad pro koordinaci postojů obou zemí,” řekl LN mluvčí vlády Martin Ayrer.

Němci si podle deníku výslovně vyžádali Vladimíra Špidlu, protože věří, že zvládne krotit protiimigrační rétoriku některých členů české vlády.

Vliv Vladimíra Špidly – ideový, nikoli mocenský – je skutečně značný. Redakce Neovlivní.cz zařadila šéfporadce předsedy vlády na sedmou příčku žebříčku TOP 10 zákulisních hráčů.

Nejvíc bodů (76%) získal v interním hodnocení za vliv na premiéra Sobotku. “V 50 až 60 procentech se shodují v pohledu na politické a sociální otázky. A to je hodně,” říká sociální demokrat, který oba zná dlouhé roky.

Sobotka a Špidla mají ještě jeden společný rys – ač na to ani jeden nevypadá, jsou ryzí pragmatici. Projevilo se to i tím, že jsou spolu schopni spolupracovat, když to byl právě Sobotka, kdo kdysi podpořil Stanislava Grosse při odvolání Vladimíra Špidly z premiérského křesla.

Špidla dnes do značné míry stojí za premiérovým postojem k Evropské unii i k Rusku. Sám sebe označuje za Evropana, členství v EU a NATO považuje za výhru a tvrdě se vymezil proti ruské anexi Krymu.

Sám Špidla se ke svému vlivu na ministerského předsedu v rámci svého pracovního úvazku bavit nechce. “Je to tak intimní záležitost, že se k tomu nebudu vyjadřovat.”

Říká ovšem, že kariéru šéfa poradců premiéra bere jako zúročení svých politických znalostí a je v ní spokojený: “Je to na závěr politické kariéry, kdy máte možnost předávat své zkušenosti. Některé věci se totiž dají nabýt jen onou zkušeností, životem.”