Nejistý jako český rozpočet

Největšími rozpočtovými dobrodruhy jsou v Evropské unii dva národy, Rumuni a Češi. Ve srovnání s výkonem ekonomiky vybírají méně daní než dříve. A o to víc utrácejí za sociální dávky, školy a státní správu. Není divu, že se ministryně financí Alena Schillerová začíná bát, jak divoká jízda skončí. Ovšem její šéf, premiér Andrej Babiš, velí šlápnout na plyn. Vláda jako by sázela na to, že hospodářský růst nikdy neskončí. A když už to začíná vypadat se schodkem fakt hloupě – jako v posledním měsíci – sáhne kabinet do privatizačního fondu a rozpočet vylepší. Jinak by byl nejhorší od roku 2010. Takže: Co můžeme čekat?

„Vyzvala jsem kolegy, aby začali šetřit,“ oznámila ještě o prvním březnovém víkendu ministryně financí Alena Schillerová. Tím doporučila změnit rozpočtovou politiku, protože vláda dosud utrácela stylem furianta, který hostí celou hospodu. Rekordní zvýšení důchodů, se kterým se svezla také nemocenská, slevy pro studenty a důchodce na jízdném, platy pro učitele, investice bez finančních stropů a řada dalších položek ukazovala, že si Česko za vlády Andreje Babiše dokáže užít blahobyt.

Rozpočet je jedním z témat aktuálního tištěného magazínu Neovlivní.cz

Záhy se ostatně ukázalo, že ani teď ministři neberou výzvu kolegyně z financí vážně. Ještě před koncem března ustoupil premiér tlaku ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a pro příští rok přislíbil další rekordní růst důchodů a také mimořádně široké zvýšení rodičovského příspěvku.

Dá se pochopit, že se dva členové levicově-populistické vlády trumfují, kdo víc přidá voličům, přesto musí existovat důvod, proč se ministryně Schillerová odvažuje aspoň platonicky odporovat. Jednoduše řečeno, bojí se, že hospodský už chystá účet.

Každý rok 100 miliard navíc

Své obavy začala šéfka státní kasy ventilovat na přelomu ledna a února, kdy dostala první informace o tom, jak se vybírají daně. Po zveřejnění údajů za druhý měsíc je důvod k obavám ještě větší. Podle plánu by měly finanční úřady letos vybrat o šest procent daní víc než loni, zatím se však propadly skoro o dvě procenta. Pokud se něco nezmění, tak to bude znamenat koncem roku výpadek padesáti miliard. Ovšem málokdo počítá s tím, že se bilance časem nezlepší.

Koncem ledna také experti ministerstva financí zveřejnili odhad ekonomického růstu, který pro letošek snížili z dříve uváděných tří procent o půl procenta. Odhad je svědectvím chvályhodné opatrnosti úředníků z Letenské ulice, protože jiné instituce dosud věří na růst poblíž tříprocentní hranice. Ovšem lidé ministryně Schillerové jistě vědí, v čem je riziko, když prognózu snížili už potřetí v řadě. Těžko dnes někdo může říci, jak se na výkonu ekonomiky podepíše obchodní válka Ameriky s Čínou, brexit a stagnace Německa. A pokud se hospodářství zastaví, nebudou se daně vybírat.

Bude nepříjemné, i když očekávaný růst jen zpomalí, protože současná rozpočtová politika vzdáleně připomíná hru letadlo vyžadující tuny paliva. Rychlým tempem rostou výdaje, a přitom se čeká, že příliv daní všechno uhradí.

Riziko nešlo přehlédnout ani v období, kdy ekonomika rostla mimořádným tempem mezi třemi a pěti procenty. Od roku 2017 přibývají výdaje tempem okolo sta miliard korun ročně, ale příjmy jsou o dvacet miliard pomalejší.

Dosud se dařilo deficit skrývat pomocí evropských dotací, ten se ovšem už letos omezí. Proto analytici očekávají, že schodek rozpočtu 2019 opravdu skončí u padesáti miliard, i když výpadky na daních budou menší, než naznačuje bilance z počátku roku.

Ještě větší nejistotu vzbuzuje rok 2020, na který se už vláda začala připravovat.

Přípravné práce ovšem spočívají jen v nových slibech o důchodech a rodičovském příspěvku, u investic do armády apod., proto i opatrný počtář může předpokládat, že výdaje i napřesrok udrží stomiliardový růst. Co ovšem v té době čeká světovou a s ní českou ekonomiku, o tom je dnes zbytečné spekulovat. Třeba vládě sázka na vyšší růst, který pokryje výdaje i tentokrát, přece jen vyjde. Při dlouhodobě nízkém státním dluhu nakonec nebude katastrofou ani deficit poblíž hranice sto miliard. Premiér Babiš se očividně rozhodl právě pro takovou cestu a na obavy ministryně financí mohou ostatní členové kabinetu v klidu zapomenout.

Detailní analýza veřejných financí a hlavně pohledy do budoucnosti najdete v aktuálním tištěném magazínu Neovlivní.cz. Pokud předplatné magazínu nemáte, cesta k němu vede tudy: