Obvinění Mlejnského: Jde o padesát milionů

Nové obvinění 28 bývalých zastupitelů Prahy 11 v čele s exstarostou Daliborem Mlejnským z ODS, které policie rozdala tuto středu, se týká projektu revitalizace Litochlebského náměstí na Chodově. Mlejnský a spol. rozhodli o prodeji sedmitisícového pozemku u metra za 10 milionů neprůhledné firmě Tweelingen.

Reálná cena přitom byla podle policie několikanásobně vyšší. Vyplývá to z obvinění zastupitelů, které deník Neovlivní.cz získal.

“Zastupitelé dne 21. 1. 2010 schválili prodej pozemků za cenu 10 700 000 Kč, tedy 1 580 Kč za metr čtvereční. (.) Ačkoliv obvyklá cena této nemovitosti činila minimálně 62 514 000 Kč,” píší kriminalisté z protimafiánského útvaru ÚOOZ v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Popis skutku a nashromážděné důkazy přitom působí relativně věrohodně, byť se prodej nakonec neuskutečnil. I právní kvalifikace je tedy ve stadiu pokusu.

Na začátku vyšetřování stáli v roce 2010 tehdejší aktivisté na Praze 11 s čele s pekařem, dnes už starostou této městské části Jiřím Štylerem. Občané se totiž dozvěděli, že starosta Dalibor Mlejnský z ODS a jeho lidé vypsali výběrové řízení na prodej pozemků na Litochlebském náměstí na Chodově. “Dokumenty mi vyrazily dech. Obec měla v úmyslu prodat pozemky o rozloze necelých 7000 m2 za deset milionů,” říká aktivista Petr Lukeš.

Finta byla v tom, že si vedení městské části nechalo vypracovat znalecký posudek na takzvanou administrativní cenu nemovitosti, která se používá například pro daňové účely. A nikoliv na cenu tržní. “Účelem posudku bylo zjištění ceny pozemků dle cenového předpisu, nikoliv jako cena v místě a čase obvyklá, jak vyžaduje zákon o hlavním městě Praze,” píší kriminalisté v obvinění.

Aktivisté se tedy vydali na jednání zastupitelstva, kde se pokusili vše překazit. A také podali trestní oznámení. “I člověk, který je zcela nezasvěcen do problematiky cen realit, se může velice jednoduše přesvědčit o absurditě uzavírané smlouvy. Na příslušném portále sreality.cz lze zjistit, že pozemek v této lokalitě o výměře šest tisíc metrů čtverečních je nabízen k prodeji za cenu padesát milionů. Celé výběrové řízení může působit značnou majetkovou újmu Městské části Prahy 11,” bouřil na zastupitelstvu aktivista Jiří Štyler.

A nebyl zdaleka sám. Někteří občané i zastupitelé požadovali vypracování revizního znaleckého posudku, jiní zastavení prodeje. Přepis jejich vystoupení je součástí policejního spisu. Starosta Mlejnský a jeho věrní ale na varování nedbali a 21. 1. 2010 odhlasovali “Výběrové řízení na prodej pozemků na Chodově”.

“Schválili tak podstatné náležitosti budoucí kupní smlouvy na pozemky o rozloze 6765 m2 na Chodově budoucímu kupujícímu společnosti Tweelingen, a.s. za cenu 10 700 000 Kč,” píše policie.

5. 2. 2010 pak Praha 11 uzavřela s firmou Tweelingen smlouvu o realizaci projektu urbanistického a funkčního rozvoje okolí Litochlebského náměstí na Praze 11.

Protimafiánský útvar ÚOOZ obvinil celkem 28 zastupitelů, kteří pro prodej pozemků hlasovali, z pokusu o zneužití pravomoce a porušení povinností při správě cizího majetku. Podle kriminalistů museli vědět, že prodávají nemovitost za směšně nízkou cenu. Mimo jiné i proto, že je na to přímo na jednání zastupitelstva upozorňovali aktivisté Prahy 11. Obchod se nakonec neuskutečnil, podle policie ale z důvodů na straně firmy Tweelingen, nikoliv městské části.

Bývalý starosta Mlejnský i další obvinění vinu popírají. “Musím konstatovat, že tomuto úkonu ÚOOZ nerozumím a zásadně ho odmítám. Zarážející je, že se jedná o obvinění z trestného činu ve fázi pokusu! Je zřejmé, že policejní orgán rozhodoval bez ucelené znalosti věci a evidentně opomenul vzít v potaz celkové souvislosti zvoleného postupu.
Zdůrazňuji, že výsledkem celého procesu bylo umožnění vlastníkovi pozemků realizovat investiční záměr, který je v souladu s rozvojem v dané lokalitě. Byla zajištěna revitalizace celého území, včetně lipové aleje a pomníků obětí světové války a realizace výstavby parku,” reagoval na obvinění Dalibor Mlejnský.