Obviněný hejtman Rozbořil žádá o zastání Ústavní soud

Stíhaný olomoucký hejtman Jiří Rozbořil pověřil svého právníka, aby vypracoval stížnost k Ústavnímu soudu. Trvá na tom, že se nedopustil žádného korupčního jednání. Na Ústavní soud se obrací poté, co stížnost proti jeho obvinění zamítlo minulý týden Nejvyšší státní zastupitelství.

“Do konce týdne by měl být návrh stížnosti připravený, počítám, že jej podáme v příštím týdnu,” potvrdil hejtmanův advokát Petr Konečný.

Hejtman je obviněný v rámci olomoucké kauzy kvůli podezření, že se korupční nabídkou snažil ovlivnit vyšetřování údajného dotačního podvodu při výstavbě jezdeckého areálu. A v partii s policií si zjevně věří. I přes nátlak stranických kolegů z vedení ČSSD včetně předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky odmítl loni v říjnu rezignovat a využívá všech prostředků, aby policejní obvinění zvrátil.

K této kauze:

Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje. Foto: kr-olomoucky.cz
» SPECIÁL: Vše o olomoucké razii
» Nová zjištění: Jasné důkazy o Rozbořilově korupci chybí
» Policie podezírá olomouckého hejtmana z podplácení
» Sobotkova intervence nepomohla, obviněný hejtman odmítl rezignovat
» Zeman pozval na Hrad i hejtmana obviněného z korupce

Klíčovým důkazem proti hejtmanovi je odposlech z restaurace Potrefená Husa, kde se podle policejního obvinění politik pokusil zkorumpovat policejního důstojníka Karla Kadlece, aby ohnul vyšetřování podezřelých dotací. Deník Neovlivní.cz již před časem informoval, že odposlechnutý rozhovor není jednoznačný. Neobsahuje výslovnou nabídku,nezazní na něm konkrétní částka a dokonce ani není prokazatelně řečeno,že má jít o peníze.

Neznamená to samozřejmě, že žádná nabídka v rozhovoru ze 13. srpna mezi oběma muži nepadla. Platí ale, že zbývá dost široký prostor pro obhajobu a policie bude muset sehnat další důkazy, aby korupční linku podpořila. Podle advokáta Petra Konečného se žádný takový důkaz zatím ve spise neobjevil. “Důkazní situace je stejná jako v době obvinění,” uvedl Konečný.

Policie nicméně pochybnosti nepřipouští. Opírá se mimo jiné o verdikt Nejvyššího státního zastupitelství z minulého týdne, který oprávněnost hejtmanova obvinění potvrdil jako zákonné a odůvodnění. Žalobce Petr Šereda, který na práci policie v olomoucké kauze dohlíží, k tomu podotkl, že rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství je jedno z klíčových.

Pokud hejtman Jiří Rozbořil neuspěje ani u Ústavního soudu, je prakticky jisté, že případ skončí soudním procesem. Teoreticky by mohl začít ještě letos, v době vrcholící kampaně do krajských voleb.