Obviněný sponzor ANO: Dvanáct nelegálních vstupů do policejních databází

Žádné náhodné nahlédnutí do policejního spisu. Kriminalisté podezřívají vlivného brněnského zákulisního hráče a významného sponzora hnutí ANO Davida Rusňáka, že stojí za celkem dvanácti nelegálními vstupy do policejních databází a evidencí státního zastupitelství. Podnikatel měl díky tomu v podstatě online přístup k vyšetřování, které proti němu pro podezření z obřího podvodu vedla brněnská policie. Vyplývá to z textu Rusňákova obvinění a dalších informací, které získal deník Neovlivní.cz.

Záhy poté, co protikorupční policie v Brně začala na přelomu let 2010 a 2011 prověřovat Davida Rusňáka v souvislosti s podezřením z podvodu se škodou 900 milionů, začaly podle zjištění týmu žalobce Iva Ištvana z policejního spisu unikat informace. Trvaly od 25. ledna 2011 až do 17. října 2011.

Policie dnes tyto úniky připisuje na základě digitálních stop Tereze Čoupkové, administrativní pracovnici brněnského krajského státního zastupitelství a přítelkyni bývalého elitního policisty Michala Ratajského. Jinak také obchodního partnera Davida Rusňáka. Všichni tři už byli obviněni v rámci razie z minulého týdne, na jejímž konci je kvůli úniku informací osmnáct trestně stíhaných osob.

Ištvanovi lidé mají podle dokumentů, které předali skupině obviněných, jasno: Čoupková vstupovala do policejního spisu uloženého v systému státního zastupitelství, protože ji tím pověřil její přítel Ratajský. A ten “tak činil naprosto zřejmě na vyžádání Davida Rusňáka a v jeho prospěch, ve snaze dosáhnout takového vývoje v prověřování sledované trestní věci, aby nebylo zahájeno jeho trestní stíhání.”

David Rusňák tak podle policejních záznamů sledoval práci policie na své kauze v podstatě online. “Tereza Čoupková naprosto nepřetržitě a naprosto účelově sledovala průběh celého trestního řízení a z formulářů, do kterých neoprávněně vstupovala, čerpala přesné informace o aktuálně prováděných úkonech trestního řízení,” stojí v usnesení o zahájení trestního stíhání Rusňáka a spol.

Kdo je David Rusňák

• Osmatřicetiletý brněnský podnikatel, stojí v čele investiční skupiny DRFG, za jejímž vzestupem jsou emise korporátních dluhopisů v roce 2012
• Po vstupu hnutí ANO do politiky posílil i vliv Rusňákovy rodiny. On sám vstoupil do ANO, stal se jejím významným sponzorem a vlivným zákulisním hráčem v Brně.  Jeho dar ale ANO neuvedlo do účetnictví.
• Manželka Petra sedí v brněnské městské radě. Tchyně Alena Schillerová se stala klíčovou spolupracovnicí Andreje Babiše na ministerstvu financí. DRFG sponzoruje brněnskou hokejovou Kometu.
• Minulý týden policie Rusňáka obvinila, že si nechával přes svého známého Michala Ratajského vytahovat informace z policejních spisů. Kromě Rusňáka je obviněno dalších sedmnáct lidí, osm skončilo ve vazbě. 

Co přesně podle policejního obvinění pracovnice státního zastupitelství pro Davida Rusňáka zjišťovala?

Tak třeba hned 25. ledna 2011 dvě minuty po půl desáté dopoledne podle policejních záznamů vstoupila přes svůj služební počítač do formuláře s názvem Záznam o prověrce, kde byl popsaný celý případ prověřovaného podezření z podvodu a také taktika vyšetřování. Mimo jiné, kdo půjde na výslech.

15. března 2011 v 10:18 získala ze spisu údaje o dalších výsleších a také pokyny státního zástupce, který policii uložil prověřit Rusňákovu předchozí výpověď na policii. A také vydal příkaz zajistit Knihu závazků a pohledávek.

9. května 2011 deset minut před devátou zjistila ze Záznamu o prověrce, jak dosavadní vyšetřování hodnotí státní zástupce, jaké informace přišly z bank a také, kdo bude zpracovávat znalecký posudek.

15. září 2011 minutu před půl čtvrtou odpoledne vstoupila přes počítač do spisu a zjistila informace o Rusňákově výslechu a pokynech žalobce, co je z výpovědi potřeba ověřit. A také, že žalobce žádá prověřit vyjádření auditora.

Pracovnice státního zastupitelství Čoupková zjišťovala údaje k Davidovi Rusňákovi v evidencích policie a státního zastupitelství celkem devětkrát. Zbývající tři úniky informací spojené s Rusňákem připisují policisté svým kolegům Janu Patlokovi a Danielu Medvecovi. Patloka podle obvinění zkoumal v policejním systému hned dvakrát, jestli je proti Rusňákovi a jeho firmě vedené nějaké trestní řízení: v roce 2014 a v roce 2016. To samé pak v roce 2016 dělal Medvec.

Policie celou skupinu odposlouchávala a zmonitorovala tak i situace, kdy si Ratajský a Rusňák podle obvinění předali uniklé informace. “Obviněný Michal Ratajský je 26.2. 2016 v 20:28 poblíž místa svého bydliště předal konečném zájemci a jejich zadavateli obviněnému Davidovi Rusňákovi,” stojí v dalším dokumentu.

Díky odposlechů získali Ištvanovi lidé i poměrně jasný přehled o rozdělení rolí. Ratajský fungoval jako výkonná spojka do policie, když spříznění podnikatelé potřebovali něco zjistit z policejních databází. Podnikatele Davida Rusňáka pak policie ve svých dokumentech zařadila ještě nad Ratajského.

Usuzuje tak například z rozhovoru z 26. února loňského roku, kdy Rusňák v devět hodin ráno u Ratajského urguje dodávku požadovaných informací. “Z pozice nadřazenosti Rusňák trval na obdržení výsledku v co nejkratší době,” zapsali si policisté.

Tým žalobce Ištvana nyní řeší, jestli bude možné případ prověřovaného stamilionového podvodu znovu otevřít. Poté, co David Rusňák online sledoval vyšetřování a předem věděl, co se na něj chystá, policie případ odložila.

Rusňákovo obvinění zasáhlo nejen jeho samotného, ale i hnutí ANO, jehož byl prominentním členem a sponzorem. Andrej Babiš v reakci na policejní razii zavelel: Rusňáka vyhoďte. Sám podnikatel následně oznámil, že v hnutí ANO končí.

K samotné kauze se ale dodnes veřejně nevyjádřil. Ve svém prohlášení pouze zdůraznil, že se policejní vyšetřování nijak netýká jeho investiční skupiny DRFG. “Policejní šetření nemá žádnou souvislost s podnikáním skupiny,” napsal ve svém stanovisku.

Sdílný není ani jeho advokát Tomáš Sokol. “Nebyl jsem zbaven mlčenlivosti, tudíž nebudu nic komentovat,” prohlásil.

A stejně mluví i žalobce Petr Šereda, který kauzu Ratajský, Rusňák a spol dozoruje. “Nebudeme se vyjadřovat,” řekl Šereda.