Odposlechy v kauze Rath lze použít. Splní teď exhejtman své hrozby?

Nejvyšší soud se postaral už o několikátý zvrat ve vleklé kauze bývalého hejtmana Davida Ratha . Poté, co předchozí soudy vyřadily ze spisu odposlechy, Nejvyšší soud tento klíčový důkaz ve středu vrátil zpět. Odposlechy byly podle něj pořízeny zákonným způsobem. Co teď udělá David Rath, který uplynulé měsíce hrozil své mateřské ČSSD i lídrovi hnutí ANO, že promluví o společných tajemstvích?

David Rath hraje o všechno. Jestliže se odposlechy vrací jako důkazní materiál zpět do spisu, jeho šance, že z procesu vyvázne bez trestu, se rozplývají. Odposlechy totiž znějí jasně: ve Středočeském kraji se pod vedením hejtmana Davida Ratha manipulovalo s veřejnými zakázkami a k VIP postavám kraje ze to proudily mnohamilionové úplatky. Včetně Davida Ratha, který byl zatčen s miliony napěchovanými v krabici od vína.

Rath si byl nebezpečí v podobě odposlechů vědom a také se je od začátku procesu snažil vyřadit ze hry. To se mu s pomocí překvapivého verdiktu soudce vrchního soudu Pavla Zelenky podařilo až skoro v samotném finále, kdy jej předchozí soud poslal za korupci do vězení. Zelenka na konci loňského roku rozsudek zrušil a nařídil ze spisu vyřadit právě odposlechy, které byly hlavním důkazem.

Nejvyšší soud ale nyní konstatoval, že odposlechy byly pořízeny v souladu se zákonem, platí a mohou být použity jako důkaz.

David Rath má nyní na vybranou: buď s novou situací smíří nebo naplní své temné hrozby z minulých měsíců, kdy mluvil o společných tajemství s ČSSD a lídrem hnutí ANO Andreji Babišovi.  Je to právě hnutí ANO, kdo má v gesci resort spravedlnosti. ČSSD zase ovládá policii a její představitelé mají užitečné kontakty v justici.

Co přesně měl Rath při svých výhružných vzkazech na mysli?

Bývalý hejtman vyslovil vážné obvinění, že do pokladny ČSSD nechával posílat “nezanedbatelné částky” od sponzorů, které od vedení strany dostal za úkol shánět. Z kontextu jeho slov vyplynulo, že šlo o černé peníze, které neprocházejí účetnictvím. Stejně jako v minulosti si ale důkazy pro své tvrzení David Rath dosud nechával pro sebe. Jak říkal, zatím.

Druhý adresátem výhružek je Andrej Babiš, jehož hnutí ANO ovládá resort spravedlnosti. “Mohu hrát roli klíčového svědka v kauze Čapí hnízdo,” prohlásil Rath. Podle portálu Seznam.cz už jej také kvůli tomu vyslýchala policie.

A co měl s kauzou Čapí hnízdo, v níž policie a evropský úřad pro boj s podvody OLAF řeší podezření z dotačního podvodu, společného? O dotaci středočeský úřad rozhodl ještě za jeho předchůdce Petra Bendla. Když se stal hejtmanem Rath, dostal dotační injekci pro Čapí hnízdo na stůl, aby prozkoumal, zda nemá být zrušena.

“Když jsem vystřídal hejtmana Petra Bendla, požádal jsem Regionální operační program o prověření všech dotací, především těch, které šly soukromým firmám. Okolnosti, které mě k tomu vedly, a informace od pracovníků ROP by měly být zkoumány. Mohou hrát ve vyšetřování roli,” uvedl letos zjara David Rath.

Jak tvrdil, byl tehdy s Babišem v kontaktu: “Pan Babiš mě nekontaktoval jen prostřednictvím SMS. Několikrát jsme se spolu následně sešli v přítomnosti dalších osob. Pan Babiš nám o všem dost podrobně vyprávěl.”

Detaily si i tentokrát zatím nechával pro sebe s argumentem: “Nechci, aby Babiš získal prostor působit na svědky.”