Odstřihnout Babiše od Agrofertu? ČSSD souhlasí. Ale až po volbách

Lednový návrh z dílny opoziční TOP 09, jak změnit zákon o střetu zájmů, aby zakazoval členům vlády dělat i vlastní byznys, získal překvapivou podporu. Normu, která míří přímo na podnikatelské aktivity vicepremiéra Andreje Babiše, je připravena podpořit ČSSD. Ovšem – opatrně. Tak, aby neohrozila současnou koaliční vládu.

Deník Právo, který má obvykle nadstandardní informace z Lidového domu, ve svém pátečním vydání informoval, že sociální demokraté budou hlasovat pro změnu pravidel definující střet zájmů, pod níž je podepsán poslanec TOP 09 a člen ústavněprávního výboru sněmovny Martin Plíšek.

Připomeňme, že Plíšek chce, aby ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem. Svou společnost by museli opustit ve lhůtě třiceti dnů od nástupu do vládní funkce. Návrh dále počítá s tím, že se do výběrových řízení vypisovaných státem či jím ovládanými společnostmi napříště nebudou moci hlásit firmy, které alespoň z deseti procent vlastní některý ze členů kabinetu (podrobněji jsme psali zde »).

K tématu:

Mapa střetu zájmů AB. Data: Neo, Grafika: Newslab
» Přehledně: Mapa střetu zájmů Andreje Babiše
» Mohu zvážit převod majetku do svěřeneckého fondu. Ale, napsal Babiš
» TOP 09 chce odříznout Babišovy firmy od veřejných zakázek
» Jedno udání za druhým: Kdo se snaží dostat Babiše?
» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje dotace pro Agrofert

Ač jména “Babiš” či “Agrofert” v návrhu nikde nefigurují, mezi řádky je naprosto zřejmé, kdo byl pro Plíška inspirací a na koho primárně změna cílí.

“Návrh předložený k zákonu o střetu zájmů, který by nově ukládal členům vlády převést firmy, aby je nemohli ovládat, považujeme za legislativně nesporný. Řešil by otázku střetu zájmů miliardářů systémově a jednou provždy,” komentoval postoj ČSSD pro Právo premiér Bohuslav Sobotka.

Podporu návrhu už vyjádřila také ODS a komunisti.

Sám Babiš na něj reagoval podrážděně. Před pár týdny publikoval – rovněž v Právu – emotivní osobní obranu proti kritikám za střet svých zájmů a naznačil, že by teoreticky mohl zvážit převod majetku do svěřeneckého fondu. “Nebudu tak ale činit pod tlakem či diktátem,” dodal vzápětí (detaily naleznete tady »).

ČSSD teď vystřelila proti Babišovi, ale zároveň tak, aby o něj jako vládního spojence nepřišla.

Zatímco TOP 09 počítá s tím, že by návrh začal platit bezprostředně po jeho schválení, ČSSD si podle informací Práva přeje, aby se týkal až příštích členů kabinetu. Tedy, aby účinnosti nabyl až od příštího volebního období. Argumentuje přitom tím, že není možné měnit pravidla takříkajíc za chodu.

“Je otázkou, zda není v rozporu s ústavou snaha měnit podmínky pro výkon funkce ministra v době, kdy už je funkce vykonávána. Tato změna by podle mého názoru měla dopadat až na nově jmenované ministry,” řekl listu poslanec ČSSD Jan Chvojka.

Přeloženo: pokud by příští sněmovní volby na podzim 2017 vyhrál Andrej Babiš a jeho stále sílící hnutí ANO, byl by současný ministr financí nucen konečně si vybrat mezi politikou a byznysem.