Česko vyhostí tři ruské špiony. Koho už úřady vypověděly v minulosti?

Vláda rozhodla o vypovězení tří pracovníků ruské ambasády v souvislosti s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Jde patrně o největší hromadnou akcií za poslední roky, navíc koordinovanou s dalšími zeměmi. Ruské diplomaty kvůli kauze vypověděly i Spojené státy. V té souvislosti připomínáme text z roku 2015, kdy jsme připravili přehled, koho v té době české úřady vyhostily z ruské ambasády v souvislosti se špionáží.

České úřady mezi lety 2010 a 2014 vypověděly ze země 11 pracovníků ruské ambasády v Praze a brněnského konzulátu: šlo o diplomaty, administrativně-technické pracovníky a zástupce vojenského úseku. Podle českých tajných služeb v drtivé většině pracovali pro zpravodajské služby Ruské federace.

V dalším případě zabránily na polských hranicích Alexandru T., blízkému spolupracovníkovi ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, v cestě do Švýcarska. Poláci jej na základě dat, která do sdíleného systému vložily české tajné služby, odmítli 1. ledna 2015 vpustit do schengenského prostoru.

Kdo musel opustit Českou republiku?

Alexander N. – administrativně technický pracovník brněnského konzulátu
Alexander S. – pracovník obchodního zastoupení na ambasádě v Praze
Valerij A. – obchodní zastupitelství, zajištění ochrany a bezpečnosti budovy
Alexander V. – hospodář obchodního zastupitelství v Praze
Viktor K. – atašé zastupitelského úřadu v Praze
Andrej L. – atašé zastupitelského úřadu přes obchod
Sergej L. –  bezpečnostní poradce velvyslanectví
Vladimir F. – diplomat, tiskový atašé na pražské ambasádě
Alexander P. – vedoucí politického úseku ambasády
Vladimir K. – asistent vojenského atašé ambasády
Sergej S. – někdejší generální konzul

Jde o údaje, které shromáždil deník Neovlivní.cz při pátrání po aktivitách ruských špionů v České republice. Dosud nezveřejněná data pocházejí z evidencí státních úřadů.

Mimo jiné z nich vyplývá, že nejvíc diplomatů za poslední čtyři roky přišlo z “bezpečnostních důvodů” o pracovní vízum v roce 2012: bylo jich pět. V roce 2014 pak tři.

Kromě zmiňovaných jedenácti případů české úřady kvůli špionáži vyhostily v minulých letech další Rusy, ovšem z privátní sféry. Vyhoštění vždy probíhalo v tichosti, veřejnost se o nich nedozvěděla, protože úřady zvolily cestu neprodloužení pracovních víz či nevpuštění do země.

Kdo jsou ruští špioni

Detailní pohled na údaje o vyhoštěných Rusech (data narození, kariérní životopis) potvrzují poněkud překvapivý obraz o kremelských špionech v Česku.

Tajné služby sice rok po roce ve svých oficiálních zprávách varují, že aktivity ruských agentů na českém území zesilují,  zdroje z diplomacie i tajných služeb se však shodují, že Moskva do Prahy na výzvědné mise rozhodně nevysílá zástupy špionských es.

To se děje jen ve chvílích, kdy jde z ruského pohledu o zásadní rozhodnutí. Byl jím boj o umístění amerického radaru v Brdech, nebo strategický tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně.

“Většinou sem ale posílají buď zasloužilé postavy za odměnu či před důchodem. Nebo to jsou potomci či osoby spřízněné s lidmi, kteří jsou s Kremlem zadobře, zkrátka protekční osoby. Až na radar či Temelín nejsme v oblasti špionáže pro Rusy strategickou zemí,” uvedl jeden z českých diplomatů, který má o aktivitách ruských agentů detailní informace.

Obecně tuto tezi potvrzoval i Jeroným Tejc, který roky seděl coby poslanec v parlamentní komisi pro kontrolu BIS a s informacemi o aktivitách agentů přicházel do styku. “Je to teze, která v posledních měsících blízko tomu, kde může být pravda. Nedělal bych z ruské ambasády v Praze centrum ruské špionáže pro Evropu, nejsme centrem světového dění,” konstatoval Tejc.

Špionáž? Hlavně propaganda

Oslovení diplomaté a pracovníci bezpečnostních složek, s nimiž deník Neovlivní.cz problematiku konzultoval, se shodují i v tom, že Rusové směrem do Česka naopak velmi důkladně pokrývají oblast propagandy.

“Na tom si dávají skutečně záležet, investují do toho velké peníze,” řekl další zdroj z bezpečnostních složek.

Co se týče propagandy ale není Česko výjimkou, týká se i dalších států zejména v souvislosti s krizí na Ukrajině. Evropská komise proto chystá plán, jak ruské propagandě účinně čelit.

Na vyhoštění ruských občanů z řad diplomatů či novinářů Moskva odpovídá vždy stejným krokem.

Někdy je to ovšem v poměru 1 ku 2: ruská diplomacie zkrátka přidá ještě jednoho vyhoštěného navíc.

Reciproční kroky ukazují, že Rusové mají poměry na naší ambasádě v Moskvě detailně zmapované. Vždy si vybrali pro odvetu takové pracovníky velvyslanectví, jejichž vypovězení způsobilo České republice potíže.

Vzájemné vyhošťování občas provázejí i čiré zlomyslnosti.

Rusové například oznámí velvyslanci, že vyhostí někoho z jeho týmu. Ovšem neřeknou koho a tento krok navíc oddalují, čímž opět narušují chod ambasády. Jako naschvál diplomaté označují i čtyři roky starý případ plánované výměny šéfů Českého domu v Moskvě (zařízení českého ministerstva zahraničí pro krajany v Rusku). Nový ředitel už měl v Praze sbaleno, rodina mentálně připravená na přesun, do Moskvy už dorazily jeho krabice, ale Rusové mu na poslední chvíli zamítli vstupní vízum.