Policie po olomoucké razii: minus další dva důstojníci

Kdy – kdo – a proč? Průvodce příběhem tzv. “olomoucké razie”. Jaký je aktuální vývoj?

 

Foto: Shutterstock Aktuální vývoj

Rozcestník

» Jak to celé začalo?
» Jaké kauzy měly být ovlivňované?
» Kdo byl v případu obviněný?
» O jaké další osoby se policie zajímá?
» Proč se z počátku mluvilo o zátahu na solárníky?
» Reakce aktérů kauzy
» Politické reakce na razii

6. 4. 2016Kvůli kauze Vidkun do civilu. Reportér Karel Hrubeš v MfD upozornil, že po olomoucké aféře od policie odchází další dvojice vysoce postavených důstojníků. “Nejprve přesun z elitního protikorupčního útvaru na policejní prezidium a nakonec úplný odchod do civilu. Kariéru detektiva Jiřího Jacha ukončila kauza Vidkun. Přesto, že v ní nebyl z ničeho obviněn. Podobně jako další muž – náměstek na celorepublikové kriminálce Miloš Poloczek. I on u sboru končí,” uvedl list a citoval šéfa kriminalistů Michala Mazánka: “Potvrdit to asi můžu, pravděpodobně to tak bude.”

Respekt již dříve uvedl, že kriminalista Jach podle vyšetřovatelů měl vedět o manipulacích kauz v olomouckém případu, ale nic s tím nedělal. Náměstek Poloczek pak podle MfD zase znal výčet osob, které se kvůli ovlivňování kauz setkávaly, dokonce měl na řadu schůzek vozit svého šéfa.

4. 4. 2016 – Je to sice detail, ale stojí za zaznamenání. V příběhu olomoucké razie je první “potrestaný”, a je jím oblíbená restaurace Potrefená husa v Opletalově ulici v Olomouci, v níž policisté pořídili řadu odposlechů nyní obviněných policistů a byznysmenů. “Jedním z obviněných je totiž i vlivný podnikatel Ivan Kyselý. A právě Kyselému historický dům, v němž Husa od roku 2002 fungovala, patří. Kyselý restauraci vypověděl smlouvu,” napsala Mf Dnes.

Sám Kyselý se k nečekanému ukončení smlouvy nevyjádřil, důvody zrušeného kontraktu nekomentoval ani majitel restaurace. Podle místních jsou však důvody ‘veřejným tajemstvím’. “Asi nikomu by se nelíbilo, kdyby byl odposloucháván ve svém vlastním domě. A pokud měl podezření, že jeho nájemník na tom aktivně spolupracoval, tak se asi nedalo čekat, že by to zůstalo bez odezvy,” řekl listu pod příslibem anonymity jeden z podnikatelů.

potrefena_husa_olomouc_facebook

20. 3. 2016 – Deník Aktuálně.cz informoval, že policie obvinila dalšího člověka, jehož jméno figuruje na odposleších policistů zapletených v kauze VIDKUN. Jde o podnikatele a místopředsedu prostějovské ČSSD Jaroslava Králíka. “Obviněn jsem byl v lednu. Považuji stíhání za zcela nesmyslné,” řekl serveru Králík.

V minulosti se podílel na projektech spojených s evropskými dotacemi, například na vybudování kanalizace v projektu Horní Pomoraví II. Policie mu už na podzim v souvislosti s miliardovou výstavbou zmrazila peníze na účtu. Na odposleších z kanceláře důstojníka Kadlece se o Králíkovi hovoří jako o tom, kdo musí být “za každou cenu” trestně stíhán. Podrobnosti o tomto příběhu naleznete zde ».

14. 1. 2016 – Poslední dva obvinění, kteří se v důsledku olomoucké razie ocitli ve vazbě, byli ve čtvrtek propuštěni na svobodu. Jde o dva vysoké policejní důstojníky Radka Petrůje a Karla Kadlece. Kadlec působil před vypuknutím aféry jako náměstek olomouckého policejního ředitele, Petrůj šéfoval odboru olomoucké hospodářské kriminality. Žalobci je stíhají kvůli podezření, že zneužívali informace, které díky svým funkcím měli, v případě Kadlece i za úplatu. “Příkaz k propuštění byl vydán dopoledne,” řekl Českému rozhlasu žalobce Petr Šereda. Muži zaplatili kauci 500 tisíc a 100 tisíc korun.

Do práce se nevrátí ani jeden z nich. Olomoucký ředitel Tomáš Landsfeld Kadlece vyhodil už před Vánocemi. “Byl propuštěn ze služebního poměru dne 14. 12. 2015,” uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí olomoucké krajské policie Jitka Dolejšová. “Důvodem propuštění policisty je porušení služebního slibu tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé poškodit dobrou pověst bezpečnostního sboru.” Pokud jde o Petrůje, zatím u policie zůstává. Nesmí ale docházet do práce.

13. 1. 2016 – Jeden z nejsledovanějších mužů olomoucké kauzy – v policejní hantýrce akce Vidkun – propuštěn z vazby. Obviněnému podnikateli Ivanu Kyselému totiž uplynula tříměsíční lhůta jeho koluzní vazby.

Ivan Kyselý je v aféře coby obchodní partner hlavní spojkou na bývalého ministra vnitra a vlivného muže zákulisí Ivana Langera. Jak však upozornil deník Neovlivní.cz již koncem loňského roku, na expolitika toho policejní detektivové mnoho nemají. ( Více najdete tady »)

Advokát Josef Monsport, který Ivana Kyselého zastupuje, uvedl, že se podnikatel dostal z věznice po desáté dopoledne. Podle informace, kterou agentuře ČTK potvrdil olomoucký státní zástupce Petr Šereda, vyjdou brzy z vazby rovněž významní regionální policisté Radek Petrůj a Karel Kadlec. U obou mužů, kteří se ocitli za mřížemi i kvůli obavě, aby na svobodě dál neovlivňovali vyšetřování kauzy, státní zástupci přijali navrženou kauci.

7. 12. 2015 – Sobotkův kabinet schválil nástupce Ivana Bílka, bývalého šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, který před měsícem rezignoval v důsledku olomoucké razie. GIBS povede dosavadní druhý muž inspekce Michal Murín.

Michal Murín na Úradu vlády po jmenování do čela GIBS. Foto: vlada.cz

Michal Murín na Úradu vlády po jmenování do čela GIBS. Foto: vlada.cz

“Jde o zkušeného policistu, který musí zajistit nestrannost, nezávislost a profesionalitu GIBS,” uvedl na Twitteru premiér Sobotka. Murín do GIBS nasotupil loni v létě na nově vzniklou pozici náměstka pro trestní řízení. Předtím sloužil hlavně ve Středočeském kraji, platil za odborníka na násilnou trestnou činnost. Jeho jmenování jednomyslně doporučil Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny.

4. 12. 2015 – Policie podle zjištění Neovlivní.cz chystá obvinění v kauze solární elektrárny Ševětín. Má totiž za prokázané, že státní společnosti ČEZ při výstavbě vznikla bezmála stomilionová škoda. Ačkoli jako o klíčovém muži v pozadí se v zákulisí mluví o Ivanovi Langerovi, na něj policisté zřejmě nedosáhnou. Důkazy o jeho zapojení chybí. Více si můžete přečíst v textu – zde ».

3. 12. 2015 – Protimafiánský útvar pokračuje v prověřování stop, které vedou k fotovoltaické elektrárně Ševětín. Jak uvedl server Lidovky.cz, příslušníci ÚOOZ navštívili dvě dceřinné společnosti skupiny ČEZ. Detektivové se zaměřili na manažery firem Mapro a IES Recycling a údajně se zajímají i o dva vysoce postavené manažery z ČEZ Obnovitelné zdroje. Tuto informaci nicméně nikdo oficiálně nepotvrdil. Podle informací týdeníku Respekt zmizelo při stavbě solárního parku v Ševětíně sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové údajně zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nedělaly. Druhým garantem projektu byla firma Mapro.

Deník Neovlivní už před časem informoval, že právě i na Mapro se měli detektivové zaměřit během domovních prohlídek při vypuknutí olomoucké razie. Z Mapra měly odcházet platby na účet Langerovy pražské advokátní kanceláře. Podrobnosti si můžete přečíst v textu “Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně” – zde ».

25. 11. 2015 – Měsíc po obvinění olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD začíná být zřejmé, proč se politik tak zarytě drží křesla. Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že případ zdaleka není tak jasný a policie bude mít dost těžkou práci, aby korupci popsanou v Rozbořilově obvinění prokázala. Klíčovým a v zásadě jediným důkazem proti Rozbořilovi jsou odposlechy. A ty neobsahují ani výslovnou nabídku úplatku za ohnutí vyšetřování, ani není prokazatelně řečeno, že má jít o peníze. Podrobnosti zde »

23. 11. 2015 – Po měsíci a půl stráveném ve vazbě přicházejí klíčovým postavám olomoucké kauzy – podnikateli Ivanu Kyselému a policejnímu důstojníkovi Karlovi Kadlecovi – lákavé nabídky na spolupráci. Policie a žalobci by z nich podle zjištění Neovlivní.cz rádi udělali spolupracující obviněné. Výměnou za příslib nižšího trestu. Další detaily zde »

Robert Šlachta, ÚOOZ. Repro: Čt24

Robert Šlachta, ÚOOZ. Repro: Čt24


18. 11. 2015
– Generální inspekce bezpečnostních sborů začala podle zjištění Neovlivní.cz prověřovat podezření, že policisté z protimafiánského útvaru Roberta Šlachty během razie v olomoucké kauze neoprávněně stahovali citlivá data. Má jít o informace o lidech, o které se inspekce zajímá. Šlachtova ÚOOZ obvinění odmítá. Více zde »

6. 11. 2015 – Policie sice při domovních prohlídkách v rámci olomoucké kauzy zabavila u Ivana Langera desítky dokumentů, počítač a telefon, zatím jí to ale k ničemu nebylo. Langer je coby advokát totiž krytý advokátní komorou, která nedala k prozkoumání zabavených dokumentů souhlas. Policie nyní žádá soud, aby jí přesto byly věci vydané ».

5. 11. 2015 – Policisté a žalobci začali tento týden naplno vyslýchat svědky v olomoucké korupční kauze. Podle informací ČTK jich bylo tento týden předvoláno více než deset, jsou mezi nimi hlavně současní či bývalí místní politici. Například bývalá náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová Tesařová (ČSSD), která se v minulosti zodpovídala před soudem v případu prodeje městského majetku. Anebo Martin Major z ODS, který měl od obviněných dostat echo, že se o jeho bankovní účty zajímá policie. “Policisté se nezajímali ani o mé peníze, ani o akvapark. Šlo o ovlivňování kauz ze strany obviněných,” řekl ČTK Major.

4. 11. 2015 Ivan Langer, kterého ve vedlejší větvi olomoucké kauzy před měsícem zadržela policie a prohledala mu kanceláře, apeluje na média, aby byla v informování o případu zdrženlivá. V dopise rozeslaném šéfredaktorům současně připomíná, že už jednou soud s novináři vyhrál. Podrobněji zde ».

2. 11. 2015 – Historicky vůbec první šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek končí. Na svém účtu na Twitteru to oznámil ministerský předseda Bohuslav Sobotka. Je to právě premiér, kdo podle zákona odvolává (na návrh vlády a po projednání sněmovním výborem pro bezpečnost) ředitele inspekce. “Ředitel GIBS Bílek dnes požádal o propuštění ze služebního poměru.Vzhledem k poškozené pověsti GIBS je to slušné a rozumné rozhodnutí,” napsal v podvečer Bohuslav Sobotka. Už odpoledne přitom Bílka vyzval, aby v důsledku olomoucké razie zvážil rezignaci.

Ivan Bílek, končící šéf GIBS. Repro: ČT

Ivan Bílek, končící šéf GIBS. Repro: ČT

Inspekce, která vznikla v roce 2012 a jejím úkolem je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník policie a dalších složek, v případě olomoucké kauzy selhala. V minulosti několikrát odložila případy, kvůli kterým jsou nyní obviněni dva policisté; vyšetřovatelé nadto zjišťují, zda byli členové inspekce přímo zapleteni do ovlivňování kauz v regionu.

Pro Bílkův odchod se už dříve vyslovil vicepremiér Babiš, který řekl, že GIBS nefunguje dobře. A ministr vnitra Milan Chovanec v nedělní debatě České televize uvedl, že podle něj měl Bílek už dávno skončit. “Teď je třeba, aby tato důležitá instituce rychle získala důvěryhodné a zkušené vedení. Obávám se ale, že problém je hlubší a jeden odchod moc neřeší,” komentoval rezignaci pro Aktuálně.cz Chovanec.

26. 10. 2015 – V kauze padlo nové trestní oznámení. Podal jej nynější poslanec za ODS Martin Novotný, který byl v letech 2006-14 primátorem Olomouce. Směřuje na tři konkrétní osoby: Ivana Langera, jeho obchodního partnera a přítele Ivana Kyselého a faktického šéfa olomoucké policie Karla Kadlece (Kadlec a Kyselý jsou po razii ve vazbě, pozn. red.). Serveru Aktuálně.cz Novotný řekl, že má podezření, že Kadlec lustroval jeho majetkové poměry – třeba peníze na bankovním účtu nebo nákup auta – a informace pak vynášel k Langerovi a Kyselému.

26. 10. 2015 – Obviněný hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD, který navzdory stranickým výzvám odmítá rezignovat, se objednal na audienci u místních komunistů. Vysvětloval jim svůj postoj. Zřejmě uspěl, protože KSČM po setkání uvedla, že žádné kroky podnikat nebude, neřešila se ani otázka svolání mimořádného zastupitelstva. “Rozhodli jsme se, že budeme dál postupovat ve smyslu koaliční smlouvy. Nerozhodovali jsme o důvěře, neměli jsme důvod,” citovala ČTK krajského šéfa KSČM Alexandra Černého.

24. 10. 2015 – Nejprve grémium a poté i předsednictvo sociální demokracie vyzvaly obviněného hejtmana Rozbořila, aby složil veškeré politické funkce. “Diskuse na jednání ústředního výkonného výboru potvrdily, že toto je stanovisko strany,” uvedl šéf strany Bohuslav Sobotka. Rozbořil, který se na jednání nedostavil, z Olomouce vzkázal, že žádosti nevyhoví. Řídí se prý podporou kolegů na klubu v regionu, kterou mu před týdnem vyslovili. “Nedokážu si prý představit, že by během týdne změnili názor, byť tlaky jsou obrovské. Pokud by však klub řekl, že mě nechce, budeme to řešit,” řekl Lidovým novinám Rozbořil. Krajské vedení o něm bude znovu jednat 2. listopadu.

23. 10. 2015 – Kvůli informacím, že do ovlivňování kauz na olomoucku mohou být zapleteni i lidé z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), se se šéfem útvaru Ivanem Bílkem sešel Bohuslav Sobotka. “Dnešní rozhovor s ředitelem GIBS nerozptýlil mé pochybnosti o fungování inspekce. Nyní bude nezbytné vyčkat, jak celou případnou odpovědnost GIBS posoudí orgány činné v trestním řízení,” uvedl po schůzce premiér.

22. 10. 2015 – V olomoucké korupční kauze si nakonec podali stížnost všichni čtyři obvinění. Po olomouckém hejtmanovi Rozbořilovi a šéfovi odboru olomoucké hospodářské kriminality Radku Petrůjovi dorazila také stížnost náměstka olomouckého policejního ředitele Karla Kadlece a podnikatele Kyselého, řekl ČTK žalobce Pavel Komár. O stížnostech rozhodne Nejvyšší státní zastupitelství.

20. 10. 2015Ivan Langer si na svůj facebookový profil pověsil první obsáhlejší “komentář” k celé aféře.
Ivan Langer na Facebooku

20. 10. 2015 – Vyloučeno. Tak reagoval náměstek olomouckého vrchního zástupce Pavel Komár na návrh ministra vnitra Chovance, aby obviněný politik ČSSD Jiří Rozbořil zveřejnil veškeré informace ze svého obvinění. Výzvu označil v rozhovoru pro Lidové noviny za nesmyslnou i Rozbořilův advokát Petr Konečný. “Já jsem profesionál, proto takovou žádost nechci psát. Přijde mi až na samotné hranici možností toho, co advokát může podat. Papír to unese, ale nepovažuji to za profesionální,” řekl LN Konečný.

18. 10. 2015 ČSSD stupňuje tlak na hejtmana Rozbořila, který odmítá rezignovat na politické funkce, byť je mezi obviněnými. Žádost, aby skončil, v diskusi na Primě zopakoval ministr vnitra Milan Chovanec. Zároveň naznačil, co by mohlo politikovi pomoci: “Jediný člověk, který může osvětlit pravdu, je Rozbořil. Doufám, že se domluví se státním zástupcem… Pokud se cítí nevinen, jediná šance, jak to veřejnosti a členům strany ukázat, je víc informací a jít touto cestou,” uvedl Chovanec.


Průvodce olomouckou razií

Foto: Shutterstock Jak to celé začalo?

Protimafiánský útvar Roberta Šlachty, dozorovaný olomouckým vrchním státním zastupitelstvím Ivo Ištvana, spustil operaci s názvem VIDKUN 13. října 2015. Šlo o razii, během níž provedli lidé z ÚOOZ domovní prohlídky na Olomoucku i v Praze.

Zátah odstartovalo podezření, že část policie v Olomouckém kraji poskytuje informace z vyšetřování místním podnikatelům. A společně domlouvají postup, jak některé kauzy ovlivnit či torpédovat.

Podle dokumentů, které předložilo státní zastupitelství soudu, když se rozhodovalo o vazbě obviněných, se případy v kraji ohýbaly posledních pět let – podrobněji zde ».

Foto: Shutterstock Jaké kauzy měly být ovlivňované?

Soupis všech kauz, které nyní policie prověřuje, naleznete v tomto článku ».

Foto: Shutterstock Kdo byl v případu obviněný?

V příběhu jsou v tuto chvíli obviněni čtyři lidé.

Karel Kadlec, náměstek ředitele olomoucké krajské policie;

Radek Petrůj, šéf tamní hospodářské kriminálky;

Ivan Kyselý, podnikatel, přítel Ivana Langera.

Všichni tři skončili kvůli obavám z ovlivňování svědků ve vazbě, po uplynutí tříměsíční lhůty byly propuštěni a nyní jsou stíháni na svobodě. Dva pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Jiří Rozbořil, hejtman olomouckého kraje z ČSSD – obviněn byl z podplácení. Z čeho přesně jej policie viní, si můžete přečíst zde ». Stíhán je na svobodě.

Foto: Shutterstock O jaké další osoby se policie zajímá?

Ivan Langer, exministr vnitra. Stal se tak trochu “vedlejším produktem” razie. Jeho jméno obvinění opakovaně zmiňovali ve svých telefonátech a rozhovorech, které zachytily odposlechy ÚOOZ.

O šťáře u Langera v Pařížské jsme psali zde », podrobnosti o Langerovi v odposleších naleznete zde ». Exministr z ničeho obviněn nebyl.

Milan Pospíšek, ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Po vypuknutí razie požádal o propuštění ze služebního poměru a ve funkci skončil. O jeho roli v příběhu si můžete přečíst zde ».

Tomáš Uličný, vedoucí olomoucké expozitury GIBS, Zdeněk Pokorný, rovněž z GIBS.
Podezřelých z generální inspekce bezpečnostních sborů, organizace, která vznikla proto, aby vyšetřovala trestné činy policistů a dohlížela na to, že neporušují zákon, je podle vyšetřovacího spisu víc. Kriminalisté mají podezření, že minimálně někteří tamní příslušníci GIBS museli aktivity Kadlece a spol. krýt.

Martin Major, náměstek olomouckého primátora, politik ODS. Kriminalisté se mimo jiné zajímají o dva hotovostní vklady na Majorův účet v Komerční bance. Od obviněných dostal varování, ať si peníze schová, že bude šťára. O případu Martina Majora jsme psali zde ». Rozhovor s politikem, který říká, že šlo o půjčku od rodičů, naleznete zde ».

Foto: Shutterstock Proč se z počátku mluvilo o zátahu na solárníky?

Policie (nezávisle na olomoucké razii) už delší dobu prošetřuje případ fotovoltaické elektrárny v jihočeském Ševětíně; prověřuje informace, podle nichž byla v rámci projektu fiktivním navýšením ceny poškozena polostátní společnost ČEZ, která solární park koupila. A policie má podezření, že část peněz pak putovala do advokátní kanceláře, v níž pracuje Ivan Langer.

Ten zároveň figuruje na odposleších v případu ovlivňování kauz. A protože obě věci vyšetřuje stejný útvar – protimafiánský Roberta Šlachty -, šli detektivové během domovních prohlídek u Langera právě po věcech spojených s fotovoltaickým byznysem. Podrobněji o soláru a Langerovi zde ».

V tomto textu » jsme pak shrnuli aktivity Ivana Langera v Olomouci během posledních let.

Foto: Shutterstock Reakce aktérů kauzy

Hejtman Rozbořil – svou roli v příběhu považuje za marginální; obhajobu staví na tom, že jde o nedorozumění. “Má role je v této aféře nepodstatná, nejsem klíčovou osobou. K případu mohu jen říct, že jsem nikdy od nikoho nepožadoval žádné nadstandardní informace k žádnému vyšetřování. A nikdy jsem nenabídl úplatek. Kauzou se cítím být osobně poškozen.”

Rozbořilův advokát Petr Konečný: “V obvinění rozhodně není, že by došlo k nějakému předání peněz, to netvrdí ani policie. Z mého pohledu pan hejtman byl možná v nesprávný čas na nesprávném místě s nesprávnou osobou, kdy vedli nějaký rozhovor.”

Advokát Petrůje Tomáš Vymazal pro Aktuálně.cz: “Byl vzat do vazby. Proti rozhodnutí jsme podali stížnost. Obvinění odmítá. Z textu není ani patrné, co je mu kladeno za vinu.”

Advokáti Kadlece a Kyselého se zatím nevyjádřili.

Ivan Langer v ČT – “Nevím a doteď dost dobře nerozumím tomu, co se odehrálo. Ale nemohu se vyjadřovat, abych eventuálně nemařil úkony trestního řízení, které probíhají. Podal jsem vysvětlení. Postup policie byl naprosto korektní.”

Foto: Shutterstock Politické reakce na razii

Aféra nejvíc zasáhla ČSSD, jejiž hejtman v kraji vládne a patří mezi obviněné. Špičky ČSSD požádaly Rozbořila o rezignaci, ten ovšem skončit odmítl. Nepomohla ani intervence premiéra a stranického šéfa Sobotky (detailně zde »).

Bohuslav Sobotka, premiér, šéf ČSSD, na Čt24: “Pan hejtman Rozbořil by měl rezignovat na své veřejné funkce, měl by rezignovat eventuálně na své stranické funkce a měl by se věnovat své obhajobě.”

Milan Chovanec, ministr vnitra, ČSSD: “Pan hejtman je nevinný ve smyslu trestního zákona, na druhou stranu říkáme, že má opustit svojí funkci. A to okamžitě. V případě, že se politik očistí, může se samozřejmě do politiky vrátit.”

Petr Fiala, předseda ODS, v ČT: “Ivan Langer je soukromá osoba, myslím, že už pět let není v žádné politické funkci, a takto je k tomu také potřeba přistupovat.”

Andrej Babiš, vicepremiér, šéf hnutí ANO: “Je otázka, jestli by o tom neměla jednat Bezpečnostní rada státu, jestli bysme neměli být informováni, jakou roli v tom hraje GIBS, jestli ten GIBS nesehnal.”