Pelikána čeká případ předčasně propuštěného dotačního bosse

Kauza předčasného propuštění bývalého ředitele ústeckého dotačního úřadu Petra Kušnierze se dostala na půdu Sněmovny. Poslanec Jiří Štětina ve své interpelaci požádal ministra spravedlnosti o prošetření postupu státní zástupkyně Nadi Volákové, která Kušnierze pustila na svobodu. Volákové manžel má totiž na Kušnierze nepřímo vazby.

“Lze se domnívat, že ze strany intervenující státní zástupkyně mohlo dojít k porušení vnitřních předpisů nebo dokonce k protiprávnímu jednání závažnější povahy,” napsal Štětina ministru spravedlnosti.

Deník Neovlivní.cz už dříve zveřejnil dokumenty, které postup žalobkyně Volákové zpochybňují. Ředitel věznice, kde si úředník Kušnierz odpykával trest za korupci, byl totiž proti jeho propuštění. Voláková přitom tvrdila, že rozhodla na základě “absolutně výborného hodnocení Kušnierze, kdy jí o něm nikdo neřekl nic špatného”.

Ředitel věznice přitom ve spisu k případu výslovně napsal: “Na základě výše uvedeného a vzhledem ke spáchanému trestnému činu a výši trestu konstatuji, že odsouzený Petr Kušnierz není zcela připraven na propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, neboť neuznal svoji vinu.”

A přidal varování: “A i když ve výkonu trestu je zařazen v I. PSVD (prvotrestaní odsouzení s příkladným chováním a šancí na nápravu) a plní si vzorně svoje povinnosti, nelze jednoznačně konstatovat, že po propuštění již nikdy nebude mít snahu získávat finanční prostředky nezákonným způsobem.”

Právě kvůli tomu se poslanec Štětina obrátil na ministra Roberta Pelikána. “Překvapující je zjištění, že intervenující vedoucí státní zástupkyně, aniž by měla jakékoliv pochybnosti, neváhala a na místě samém se po propuštění odsouzeného Kušnierze vzdala práva podání stížnosti,” napsal Štětina ministrovi. A dodal: “Bez významu není informace, že ředitel věznice předložil soudu negativní hodnocení odsouzeného Kušnierze.”


Kušnierz byl v roce 2012 pravomocně odsouzen za korupci. S komplici se snažil ovlivnit schválení dotací na tři projekty a celkem si na úplatcích rozdělili 885 tisíc. Za přijímání úplatků a zneužití svých pravomocí dostal pět let vězení, pokutu 750 tisíc a na 5,5 roku zákaz práce s evropskými dotacemi.

Státní zástupkyně Naďa Voláková navrhla jeho propuštění zhruba po polovině trestu. Bývalý ředitel dotačního úřadu byl podle ní příkladným vězněm.

Státní zastupitelství čelilo podezření ze zvýhodnění Petra Kušnierze již dříve i kvůli tomu, že manžel žalobkyně Volákové, někdejší náměstek ministra spravedlnosti za ODS Daniel Volák, má úzké vazby na Kušnierzovo okolí.

Další pochybnosti se vznášejí nad snížením Kušnierzova trestu, o kterém rozhodl pražský vrchní soud. Jeho předseda Jaroslav Bureš se podle dřívějšího zjištění Neovlivní.cz účastnil večírku u vlivného zákulisního hráče justice – exministra spravedlnosti Pavla Němce. Na párty se sešel mimo jiné i s Danielem Volákem.

Seznam účastníků večírku najdete ZDE.

Petr Kušnierz nicméně definitivně vyhráno nemá. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán verdikty nad celou skupinou napadl stížností k Nejvyššímu soudu, kterou se domáhá rozhodnutí, že vrchní soud snížením trestu porušil zákon. Pelikán je přesvědčen, že tresty pro celou skupinu v čele s Kušnierzem byly příliš mírné. Jeho komplicové měli místo podmínky skončit ve vězení. A Kušnierz měl být podle Pelikána místo pěti let pravomocně odsouzen nejméně k osmi rokům.