Pilsen Steel? To je nešťastný případ, takový vřed kraje

“Co se v té firmě děje, vůbec nevíme. Máme informace jen o tom, že zaměstnanci mají strach, nesmí o své práci cokoliv říkat a část z nich raději odešla,” krčí rameny hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs při dotazu na firmu Pilsen Steel. V dalším díle seriálu, v němž Neovlivní.cz mapuje stopy ruského byznysu v českých regionech, se podíváme právě na to, co se to v Pilsen Steel stalo.

Podnik, který produkuje hřídele větrných elektráren, zalomené hřídele, lodní hřídele, rotory pro generátory a větrné elektrárny a odlitky pro plynové turbíny, patří mezi pět největších svého druhu v Evropě. Firma vznikla v roce 2007 spojením společností Škoda JS, Škoda Kovárny a Škoda Hutě. Ty koupila od Škody Holding v roce 2004 ruská skupina OMZ.

Pohled na webové stránky Pilsen Steel. Jsou v českém, ruském a anglickém jazyce. Repro Neo.

Pohled na webové stránky Pilsen Steel. Jsou v českém, ruském a anglickém jazyce. Repro Neo

V letech 2007 až 2009 společnost dohromady utržila kolem 16 miliard korun a vydělala přes 1,7 miliardy po zdanění. Pak se ale dostala do dluhů, v roce 2010 měla ztrátu 24,5 milionů korun. Firmu koupila v létě 2011 firma United Pilsen S.A. (jejím vlastníkem je ruský průmyslník Igor Moiseevich Shamis, který majetkově ovládá také ruskou společnost BUMMAŠ a má údajně blízko k Vladimiru Putinovi).

Situace se ale po této změně nezlepšila, naopak na konci roku 2011 se vyhrotila. Tehdy činily dluhy cca 200 milionů korun a v červnu 2012 upadl podnik do insolventního řízení.

V té době zaměstnávala firma cca 950 zaměstnanců, v létě 2012 byli téměř všichni dva měsíce na nucené dovolené – výroba se zastavila, továrna byla odpojena od dodávek energií i vody. Úvěr na financování dalšího provozu ve výši cca 250 milionů korun podnik získal začátkem října 2012 od české investiční skupiny KKCG. Největším věřitelem byla ruská banka Vněšekonombank (VEB), která půjčila Igoru Shamisovi prostředky na koupi firmy, ale peníze na provoz v úpadku neposkytla.

Igor Shamis odstoupil z funkce jednatele 5. října 2012, nahradil ho Igor Vazhenin (původem z Petrohradu), který byl jednatelem firmy Pilsen Steel už od července 2010 do března 2012. V tomto druhém období zde zůstal jako jednatel do dubna 2015.

Igor Vazhenin je nyní (od 1. prosince 2015) jednatelem ve firmě ACROSSCZECH s.r.o., kde působí jako společník a jednatelka od založení 21. června 2012 také Šárka Doubková, která byla od 10. června 2013 do 4. dubna 2014 zároveň jednatelkou Pilsen Toll a od 10. listopadu 2011 do 9. června 2015 členkou dozorčí rady společnosti Pilsen STEEL – zde působí nyní jako personální a administrativní ředitelka.

Firma ACROSSCZECH s.r.o. má sídlo v bydlišti Šárky Doubkové. Člověk, který bydlí v Malesicích v sousedství (bývalý novinář a současný zastupitel čtvrti), o existenci této firmy nic neví.

Ke konci července 2013 začala finanční prostředky, nutné pro zajištění provozu továrny, poskytovat tollingová Společnost Pilsen Toll s.r.o. Jediným společníkem společnosti Pilsen Toll s.r.o. je ruská investiční společnost Vneshekonombank („VEB Kapital“) a zastoupena je třemi jednateli, jimiž jsou Victor Dolgov, Anatoly Deloveri a Dmitry Bochkarev.

Seriál Stopy ruského byznysu:

Ilustrační foto: Shutterstock
» O projektu: Co víme o ruském podnikání v Česku
» Infografika: Jak je ruský byznys v Česku rozprostřen?
» TOP 7: Ruští podnikatelé s největším vlivem v Česku
» Grafika: Ruský byznys v Ústeckém kraji
» Jak Rusové z Kadaně expandují do světa: “Nač reklamu? Nás výrobci znají”
» Grafika: Ruský byznys v Libereckém kraji

Od té doby je firma doslova záhadná. Zásadně nekomunikuje s novináři, ale ani s místními politiky či podnikateli.

“Nové majitele vůbec neznáme, nevíme, kdo to je. Víme, že jsou předlužení, nabídli jsme jim i pomoc s bankou, ale vůbec s námi nekomunikují, na nabídku ani neodpověděli,” konstatuje hejtman Václav Šlajs. “Bývalého majitele, Igora Shamise, jsem osobně poznal. Byl za mnou asi třikrát na úřadě a já jsem byl asi dvakrát v (tehdy jeho) továrně. Teď ale nevíme vůbec nic. Je to soukromá firma, nemáme žádný nástroj, jak cokoliv udělat,” dodává.

Společnost Pilsen Steel prošla v roce 2014 reorganizací, při níž se oddlužila (její dluhy dosahovaly téměř pěti miliard korun, z pohledávek zaplatila jen 50 milionů korun). Insolvenčním správcem firmy stanovil Krajský soud v Plzni Michala Žižlavského.

Zaměstnanci kováren a hutí Pilsen Steel se vrátili zpátky do práce po několikaměsíční pauze na začátku července 2015. Zhruba ve stejné době dostala firma dvě pokuty od ČIŽP celkem za čtvrt milionu korun – za to, že neprovedla zkoušky těsnosti potrubí a nádrží s velmi nebezpečnými látkami a za porušení povinnosti stanovené zákonem o odpadech (firma skladovala v kontejnerech pro směsné obaly i plasty).

V současné době zaměstnává firma podle informací Krajského úřadu zhruba 750 lidí. Občas se objeví inzeráty, že firma přijme zaměstnance, především na dělnické pozice.

Žádost o rozhovor s někým z vedení firmy byla asistentkou dvakrát zamítnuta, přijít a něco si tu vyfotit? Také nelze. Budova továrny, která se nachází v areálu plzeňské Škodovky, je nedobytná. “V žádném případě, to je absolutně nepřípustné!,” reagovala administrativní pracovnice na telefonický dotaz z vrátnice vstupní brány do areálu.

Podle hejtmana Václava Šlajse je to nešťastný případ. “Je to takový vřed našeho kraje. O případu ví i česká vláda, ale nikdo nemůže nijak zasáhnout. Pro mě je to příklad nepovedené privatizace,” uzavírá Šlajs.

 

Projekt podpořily:Nadace Open Society Fund Praha

osf

CRIF – Czech Credit Bureau
CRIF-czech_logo