Piráti získali faktury. Ukazují, jak raketově poskočily platby Prahy za účetní služby

Pirátská strana v Praze získala z účetního programu hlavního města čtvrt milionu faktur. Dokládají, za co a kolik magistrát v posledních patnácti letech platil. Například, jak dramaticky pod Pavlem Bémem vzrostly platby za účetní služby.

Ve dnech, kdy se Praha chystá vypisovat výběrové řízení na nového dodavatele účetního systému, které městu roky poskytovala společnost Gordic, zveřejnili zastupitelé za Pirátskou stranu, jak město firmě platilo.

Podle Mf Dnes, která o tom píše ve své Pražské příloze, stáhli piráti z Gordicu obrovskou databázi faktur, které dokládají veškeré platby hlavního města od roku 2001 do roku 2015 (s výjimkou roku 2009, kde piráti narazili na technické problémy). “Dokumenty nyní postupně analyzujeme,” řekl listu zastupitel pirátů Ondřej Profant.

O Praze také:

» Finančníci z J&T se spojují s projekty, za nimiž stojí ANO
» Developer Passer skupuje zpět své BB Centrum, sídlo velkých firem
» Praha je paralyzovaná, úředníci se bojí rozhodovat
» Odchází žena, která měla v Praze roky pod palcem klíčové platby
» Trafiky ve firmách potopily Kleslovou. Ale zdaleka v tom není sama

Projít už stihli faktury právě od Gordicu, poskytovatele účetního programu pro magistrát i pražské příspěvkové organizace. Firma podle pirátů fakturovala za uvedené období městu bezmála 1,4 miliardy korun.

“Rozbor po jednotlivých letech ukázal, že v roce 2010 platby dramaticky narostly. Dramaticky znamená desetinásobně. Faktury z roku 2008 ukazují, že město firmě Gordic za služby platilo 47,6 milionu, v roce 2010 faktury vylétly na 484 milionů, v roce 2011 činily 290 milionů,” napsala autorka zprávy Kateřina Frouzová. “K navýšení faktur totiž došlo poté, co vláda exprimátora Pavla Béma prodloužila bez otevřené soutěže s Gordicem smlouvu a změnila podmínky kontraktu.”

Po skokovém růstu v letech 2010 a 2011 částky klesly, na původní výši se už ale nikdy nevrátily. Loni město Gordicu platilo 84,7 milionu.

Mluvčí společnosti Gordic Radka Hrstková vysvětluje skokový růst ve zmiňovaných letech tím, že město tehdy nakupovalo nové licenci pro městské části či třeba i městskou policii a příspěvkové organizace.

Magistrát velkoryse koupil licence pro městské části a tím v překladu řekl, tady bude monopol,” kritizoval v Mf Dnes tehdejší rozhodnutí Ondřej Profant.

Do roku 2010 také spadá smlouva v hodnotě zhruba padesát milionů korun, kterou Praha se společností Gordic podepsala; kontrakt měl zabezpečit propojení mezi starým programem a nově zakoupeným ekonomickým systémem Ginis. Nakolik se tak stalo, není jasné. Organizace Oživení, která upozorňuje na případnou korupci, loni na podzim poslala dopis primátorce Adrianě Krnáčové, ať nechá věc prošetřit.

Právníci Oživení tvrdili, že program dosud není na některých místech zprovozněn, nebo jej úředníci vůbec nevyužívají. “Na základě nám dostupných informací má hlavní město Praha nakoupeno mnoho licencí. Jsou však využívány jen ve velmi omezené míře, v důsledku čehož na tom tratí mnoho milionů korun,” řekl tehdy serveru Aktuálně.cz advokát Daniel Holý z Oživení. Praha tak zaplatila za licence, které patrně vůbec nepotřebuje, 38 566 611 korun bez DPH. Firma Gordic kritiku odmítla s tím, že svou část smlouvy splnila.

A ještě jednou se v posledních měsících o Gordicu hodně psalo. A to v souvislosti se zakázkou, kterou společnost získala bez výběrového řízení od ministerstva práce a sociálních věcí. Případem datovaným do dní, kdy úřad vedl Zemanův ministr František Koníček, se zabývala policie. Úřad také za to, že oslovil konkrétní firmu přímo v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, dostal od ÚOHS pokutu 300 tisíc korun.

“ÚOHS konstatoval, že pro tento mimořádný způsob zadávání, který zcela omezil jakoukoliv hospodářskou soutěž, vůbec nebyly splněny zákonné podmínky,” řekl loni v říjnu deníku Právo Jiří Károly, ředitel odboru bezpečnosti a rozvoje informačních technologií MPSV. Podle něj si firma navíc za zakázku účtovala nebývale vysoké částky, které bývalé vedení resortu bez mrknutí oka proplácelo. “Za aktualizaci dokumentace požadovala společnost Gordic téměř 15 tisíc za jeden člověkoden práce, přičemž obvyklá cena na trhu je zhruba poloviční.”

Gordic se tehdy proti jeho slovům ohradil, firma i státní úřad si navzájem posílily právníky a mluvily o soudní při. Nakonec však v tichosti letos v půli února podepsaly dohodu o narovnání. “Uzavřená dohoda schválená soudem zahrnuje stažení vzájemně podaných žalob ve věci správní ekonomiky MPSV a vnesla do vztahů obou subjektů konstruktivní dialog a právní jistotu,” píše se v ní. “MPSV oceňuje letité služby společnosti GORDIC poskytované rezortu v oblasti informačních technologií…”