Po stopách ruského byznysu v Jihomoravském kraji

Rusové jsou hned po Češích nejčastějšími vlastníky českých firem; ruský původ se dá vystopovat v základním kapitálu přes šestnáct tisíc tuzemských společností. Deník Neovlivní.cz proto v minulých měsících přímo v regionech mapoval, jak Rusové v Česku reálně podnikají a jaký vliv si pro sebe ruský byznys ukrojil. Dnes přinášíme fakta o Jihomoravském kraji.

Redakce Neovlivní.cz se rozhodla zmapovat aktivity ruských podnikatelů reálně působících v oblastech Česka. Nezajímaly nás tentokrát vlivné “šedé eminence” s politickým zázemím, jejichž vazby na nejvyšší vedení státu jsou již dobře doložené z minulosti. Naopak, snažili jsme se hledat nové, neviditelné příklady o několik pater níž – přímo v okresech a krajích.

Celkem je firem s ruskými vlastníky v Česku podle dat agentury Bisnode z loňského léta 16 370, v peněžním vyjádření jde o kapitál v hodnotě vyšší než 9,5 miliardy korun. Redakce se při svém mapování zaměřila na společnosti, jejichž tržby dosáhly alespoň 25 milionů korun.

Přiložená infografika ukazuje, jaká je situace v Jihomoravském kraji.

Data: CRIF – Czech Credit Bureau; Grafika: Newslab

Data: CRIF – Czech Credit Bureau; Grafika: Newslab

Detailnější informace o jednotlivých firmách:

ČKD Blansko Holding, a.s.

ckd_blansko_jihomoravskyFirma patří k největším firmám v Jihomoravském kraji – netřeba ji dlouze představovat. ČKD tu lidé dobře znají, fabriku, rozesetou v několika velikých halách na okraji Blanska asi třicet kilometrů od Brna, nemůžete přehlédnout.

Vyrábějí se tu vodní turbíny a hydrotechnická zařízení vodních elektráren. Na tomto poli je ČKD Blansko Holding, kterou řídí Dmitry S. Trifonov, spolehlivou a zavedenou značkou. Podobné postavení si společnost vydobyla i mezi světovými výrobci. Holding je jedním z největších dodavatelů na zahraniční trhy, vyváží do Gruzie, Indie, Polska, Ruska, Turecka, Švédska, Peru, Albánie, Ekvádoru a na Slovensko. K otevření nových trhů společnosti pravděpodobně pomohlo i její ruské vlastnictví.

V Česku se o firmě hojně psalo v roce 2005, kdy zavřela kontrakt se společností ČEZ, a.s. na dodávku klapkových uzávěrů pro elektrárnu Dětmarovice. Firma rovněž modernizovala či opravila zařízení na vodních elektrárnách Slapy, Lipno či Kamýk.

ČKD Blansko Holding, a.s. je členem skupiny Tyazhmash, která se skládá ze společností zabývajících se těžkým, energetickým a dopravním strojírenstvím v rámci euroasijského regionu. Tyazhmash vznikla v roce 1941, kdy hlavním zaměřením byla výroba produktů pro obranné účely. Od 50. let se skupina začala zabývat výrobou hydraulických vodních turbín. Během dalších let se rozšířila jejich produkce o uhelné mlýny, drtiče, koulové mlýny a objednávky pro jadernou energetiku – transportní komory, hydraulické tlumiče, tlumiče vibrací apod.

Pokud jde o vliv blanenského podniku a to, zda se nějak společnost zapojuje do dění ve městě, společnost odmítla odpovídat na otázky. A z radnice zní jasná zpráva: ČKD Blansko zaměstnává stovky lidí z Blanska i okolí, pro město je významnou.


 

ČKD Blansko SMALL HYDRO, s.r.o.

ckd_blansko_smallhydro_jihomoravsky

Firma vznikla 11. září 2007 jako dceřiná společnost holdingu ČKD Blansko, který vznikl v listopadu 2006. Sídlí v jedné z velikých hal na okraji Blanska.

Společnost podniká ve zpracovatelském průmyslu, zabývá se výrobou vodních turbín. Zajišťuje projekci, konstrukci, výrobu, montáž, zkoušky, uvedení do provozu, zaškolení i modernizaci vodních turbín a hydrotechnických zařízení pro malé i velké vodní elektrárny. Provádí instalace, rekonstrukce i opravy na klíč. Zaměřuje se na výrobu nových turbín o výkonu od 200 kW do 40 MW, tedy pro malé vodní elektrárny. Dále se jedná o dodávky hydrotechnických zařízení a o výrobu zařízení pro vybavení vtokových nebo přehradních objektů. Podle webových stránek společnosti se více než 90 procent zakázek uskutečňuje v zahraničí.

Společnost zaměstnává desítky lidí a od července 2014 je nadpolovičním podílníkem vlastník ČKD Blansko Holding – ruská otevřená akciová společnost Tyazhmash. Podíl 45 procent má pak samotná ČKD Blansko Holding. Jedním z jednatelů firmy je Anna Yashagina, která je zároveň členkou představenstva holdingu a je ředitelkou akciové společnosti Tyazhmash. Druhým jednatelem je Dmitry Trifonov, který je zároveň předsedou představenstva holdingu.


 

Jamtec, spol. s.r.o.

jamtec_jihomoravsky

Společnost Jamtec, spol. s r.o. byla založena před sedmnácti lety, 23. listopadu 1998 se sídlem v Praze. Od července 2008 sídlí v Brně, v okrajové městské části Tuřany. V likvidaci se nachází od 31. prosince 2014. První půlrok byl jednatelem firmy Zdislav Boháček, od roku 1999 Rus Alexey Vasyliev s adresou v Sankt-Peterburgu. Vasyliev je zároveň společníkem spolu s Tatianou Vasylievovou a Alexanderem a Yulií Osutinovými.

Hlavním oborem firmy byl velkoobchod s těžebními a stavebními stroji a zařízením, společnost nakupovala a dále prodávala především obráběcí stroje a abrazivní materiál k těmto strojům.

Prodej probíhal vždy mimo Českou republiku, v Česku se uskutečňoval pouze převod práv. Postupně firma rozšiřovala své činnosti o daňové poradenství, účetní a auditorské aktivity.

Podle výroční zprávy z roku 2013 firma dosáhla nejlepšího ekonomického výsledku právě v roce 2013, kdy se jednalo o částku přesahující 7 milionů korun. Navzdory dřívějším ekonomickým úspěchům firmy ji obyvatelé brněnských Tuřan neznají.


 

DOMINANTA GROUP Holding, a.s.

Společnost Dominanta Group Holding, a. s. vznikla 15. dubna 2009 pod názvem Trautonium a.s. se sídlem v Praze. Jejími vlastníky jsou Andrey Nikolaevich Petrov a Denis Vladimirovich Kascheev, oba s adresou v Sankt Peterburgu. Dvojice má také podíl ve firmě sídlící v Praze s názvem Profit Range s.r.o., třetím podílníkem je Igor Nikonorov s moskevskou adresou.

Seriál Stopy ruského byznysu:

rusky_byznys_rusko_podnikani
» O projektu: Co víme o ruském podnikání v Česku
» Infografika: Jak je ruský byznys v Česku rozprostřen?
» TOP 7: Ruští podnikatelé s největším vlivem v Česku
» Příběhy ruských byznysmenů – zprávy, reportáže, grafiky

V září 2009 byla společnost přejmenována Dominanta Group Holding, a.s. a přesídlila do Brna, na uvedené adrese ale již dnes nesídlí z důvodu rozsáhlých dluhů a následného úpadku.

Hlavní činností firmy byl do začátku července 2010 pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Poté se zabývala projektovou činností ve výstavbě, prováděním staveb, jejich změn a odstraňování, účetnímu poradenství, vedení účetnictví a daňové evidenci.

Podle členů představenstva Ing. Petra Horkého a Ing. Lumíra Forýtka firma vznikla pro potřebu realizace rozsáhlého investičního celku v Turkmenistánu, který však investor z důvodu probíhající celosvětové finanční krize zrušil.

Na jaře 2010 měla firma podle jeho slov v plánu uskutečnit dva kontrakty na dodávku vysokonapěťových rozvoden pro ruskou firmu Upravlenie Stroitelnyh Rabot, Ltd, které byla část díla předána a která nebyla zaplacena (alespoň v době sepsání dokumentu, tedy 25. července 2011), což prý firmu zadlužilo. Společnost vyhrála v mezinárodním tendru na dodávku investičního celku pro státní plynárenskou společnost Turkmengaz v Turkmenistánu, což bylo spolufinancováno Českou exportní bankou a.s.. Firma vyhrála výběrové řízení na dodavatele investičního celku pro soukromou argentinskou petrolejářskou společnost Petrolera za 1,02 miliard korun.

Na konci ledna a v únoru 2011 firma sedmkrát čelila přihláškám zaměstnaneckým pohledávek. Zaměstnancům firma dlužila mzdy za září, říjen, listopad a prosinec 2010. Mzdy firma uhradila za několik týdnů díky finančním injekcím od akcionářů firmy, díky čemuž zaměstnanci své přihlášky stáhli. Firmě se čtyřikrát podařilo odvrátit zahájené insolvenční řízení.

V červenci 2011 měla společnost vůči zaměstnancům dluhy ve výši necelých 7 milionů korun. Vůči desítce institucí jako jsou banky, zdravotní pojišťovny, finanční úřady a úřady práce měla společnost dluhy přesahující 24 milionů korun. Společnost dlužila nájem ve výši přesahující 1,3 milionu korun.
V rámci osmé přihlášky ze strany dvojice zaměstnanců, kteří požadovali uhrazení svých mezd a odstupného, soud rozhodl o zahájení pátého insolvenčního řízení 10. listopadu 2014. Dlužník se podle zaměstnanců vyhýbal kontaktu s nimi. Krajský soud v Brně zjistil 16. března 2015 úpadek dlužníka a na majetek firmy byl vyhlášen na začátku července konkurs.

Projekt podpořily:Nadace Open Society Fund Praha

osf

CRIF – Czech Credit Bureau
CRIF-czech_logo