Policie vyšetřuje, jak Babiš sbírá kompro na konkurenci

Třetí nahrávka diskrétních rozhovorů Andreje Babiše, kterou anonymní skupina skrytá za jméno Julius Šuman zveřejnila v pondělí, představuje pro vicepremiéra velmi vážný problém. O záznam se podle zjištění Neovlivní.cz obratem začala zajímat policie. Rozjela vyšetřování, jak se mohl Babiš dostat k citlivým údajům a zda nespáchal trestný čin.

Předchozí dvě zveřejněné nahrávky mohl vicepremiér smést ze stolu s tím, že šlo o neškodné, byť vulgární tlachání o názorových oponentech. Nebo o ladění předvolební taktiky s vlastním zaměstnancem, byť novinářem. U té třetí to už tak snadno nepůjde.

Mohlo by vás zajímat:

» O čem jsem tak mluvil s Babišem. Odposlechy děsí jeho zaměstnance i partnery
» Babiš dostal státní ochranku, připraví ho o soukromí
» Babišovy odposlechy jsou z jeho Sokolovny
» Chovanec poslal kvůli fotomontáži špiony na Babišova manažera
» Policie vyšetřuje, zda někdo hacknul i Babišův mail

Babišův aktuální problém se jmenuje “živý spis”. Je to označení pro dokumenty v kauze, která se stále ještě vyšetřuje a podléhá určitému režimu a zpravidla i stupni utajení. A nejnovější nahrávka ukázala, že právě takové dokumenty ze živého spisu mu donesl Marek Přibil. Do minulého týdne redaktor Mf Dnes, kterou si Babiš před lety koupil.

“Tohleto dělal ÚOOZ…klidně si to nechte, mám to okopírovaný,” zaznamenal odposlech Přibilova slova směrem k Babišovi. Babišovi na schůzce předal informace z kauzy Beretta, v níž policie paradoxně vyšetřuje právě masivní úniky z policejních spisů směrem k podsvětí.

“V reakci na informace, které zazněly na nahrávce, bylo zahájeno šetření ve věci úniku informací,” potvrdil pro Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s případem.

Policie nyní bude zjišťovat, jak se k dokumentům dostal Přibil. Současně ale také bude prověřovat ministra financí, který měl podle zákona povinnost upozornit úřady na únik ze živého spisu. Jestli tak učinil, není jasné. Andrej Babiš se totiž k obsahu nahrávek odmítá vyjadřovat, pouze opakuje, že se stal obětí provokace. “Nebudu ten obsah řešit, řeším, že někdo odposlouchával místopředsedu vlády,” prohlásil.

Sám do případu také vtáhl policii, když podal trestní oznámení kvůli tomu, že jej někdo nahrával. Od policie chce, aby vyšetřila, kdo to byl.

Kromě trestněprávní roviny nahrávka Babišových důvěrných schůzek odhalila metody, jaké lídr hnutí ANO v politice používá. Už v roce 2015 vytáhl na svého oponenta Ladislava Šincla složku, v níž byly údaje o poslancových kontaktech a soukromí, které Babiš z veřejných zdrojů nemohl získat. Tehdy se ještě neprokázalo, z jakých zdrojů ministrovi spolupracovníci fascikl na Šincla naplnil.

Dnes díky odposlechům z průhonické Sokolovny víme, že kompromitující informace na názorové či politické konkurenty Andrej Babiš získává z policejních trezorů. A to pomocí svých vlastních zaměstnanců (momentálně zaparkovaných ve svěřenském fondu).

Už v souvislosti s Šinclovým případem jsme zveřejnili Bezpečnostní síť Andreje Babiše. Pro připomenutí ji znovu předkládáme zde ».

Šéf hnutí ANO si totiž vybudoval za poslední roky obří síť bezpečnostních kontaktů. Někteří z bývalých policistů či špionů pro něj pracovali už v minulosti, další Babiš po vstupu do politiky sám rozmístil na klíčové posty. Někteří z nich přitom přímo hájí Babišovy zájmy v jeho firmách, jiným naslouchá jen jako expertům. Mnozí se také objevili ve funkcích, na jejichž jmenování má šéf hnutí ANO vliv, či kandidovali za Babišovo hnutí.

Sám Andrej Babiš doposud vždy veřejně popíral, že by kontakty z bezpečnostní oblasti jakkoli využíval k politickým cílům. A tvrdil, že bezpečnostní divize Agrofertu podle něj primárně hlídá, jestli mu ve fabrikách zaměstnanci nekradou paštiky.