Politici na proruských webech: Nedá se tomu zabránit, tak se nebrání

Špičky tuzemské politiky se ohradily proti studii, v níž think-tank Evropské hodnoty upozornil, že své články publikují i na “prokremelských” webech. Politici tvrdí, že s neautorizovaným přebíráním svých textů nemohou nic dělat. A tak, navzdory týmům odpovědným za média, to lidé ve stranách ani příliš nezkoušejí řešit.

Nevládní organizace Evropské hodnoty ve svém pravidelném monitoringu o ruské propagandě v Česku zmínila hned několik jmen z vysoké politiky, která se – jako autoři komentářů – objevují na webech s podezřelým obsahem. Jde o stránky, které čtenářům předkládají ruské vidění světa, nejrůznější konspirační teorie a dezinformace. Mezi “přispěvatele” přitom patří třeba šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, předseda ODS Petr Fiala, lidovecký ministr vlády Marian Jurečka či zástupci České pirátské strany, kteří reálně ovlivňují chod v hlavním městě (o studii jsme psali zde »).

Koláž titulní strany Prvních zpráv ukazuje, jaký obsah zde vychází a dále, jak jsou označeny komentáře politiků. repro: Neo

Koláž titulní strany Prvních zpráv ukazuje, jaký obsah zde vychází a dále, jak jsou označeny komentáře politiků. repro: Neo

“Politik něco zveřejní a např. PrvníZprávy to otisknou, jako by šlo o autorský komentář pro daný web,” říká jeden z autorů studie Jakub Janda. “Takto lze velmi dobře vytvořit dojem, že web, který má čistokrevnou konspirační prokremelskou agendu, působí relativně seriózně.”

Skutečně, pokud vstoupíte do sekce komentářů na webu PrvníZprávy, u žádného z politiků není označeno, pro koho text původně psal. Politici jsou přitom označeni jako “autoři”, což má vyvolávat dojem, že s webem aktivně spolupracují.

Jde o vědomou spolupráci? To všichni dotčení odmítají. “Přebírají texty z veřejných zdrojů. Bez mého souhlasu. V mejling listu je nemáme,” reagoval na Twitteru vicepremiér Bělobrádek.

“Nechápu, jak bych to mohl ovlivnit,” doplnil ministr zemědělství Jurečka.

A stejně to vidí i lidé, kteří pracují v tiskových aparátech jednotlivých stran. “Dívala jsem se na konkrétní komentář, pod kterým je podepsán pan předseda Fiala a který přetiskly PrvníZprávy. Žádný komentář to není, a určitě ne psaný pro ně. Je to tisková zpráva, kterou jsme zveřejnili. Oficiální prohlášení strany,” říká mluvčí ODS Jana Havelková.

Pohled dovnitř komentáře. Nikde není označeno, pro koho jej Karel Schwarzenberg psal. Položka "profil autora" pak naznačuje, že jde o pravidelného přispěvatele serveru. Repro: Neo

Pohled dovnitř komentáře. Nikde není označeno, pro koho jej Karel Schwarzenberg původně psal.  Repro: Neo

ODS podle ní dosud nikdy neřešila, kde všude se materiály, které strana zveřejňuje, objeví. “Upřímně řečeno, publikujeme tato prohlášení právě proto, aby se dostala k co největšímu počtu lidí a těžko můžeme ovlivnit a pohlídat, kdo všechno si je nasdílí.”

DATABÁZE: Prokremelská média v ČR na Neovlivní.cz »

Podobně je tomu u lidovců. “Nikdy jsme se proti tomu ještě neohrazovali,” uvedla mluvčí KDU-ČSL Petra Hrušová. “Ale samozřejmě nám není jedno, kde to vychází – právě to řešíme.”

KDU-ČSL s tímto serverem aktivně nekomunikuje, ani žádným způsobem doposud tuto situaci s provozovatelem webu PrvniZpravy.cz neřešila.

A neohrazovala se ani TOP 09, byť třeba i Karla Schwarzenberga lze dohledat mezi “komentátory” PrvníchZpráv. “Aktivně jim nic nenabízíme. Ale zabránit krádežím, to příliš nejde,” říká mluvčí strany Martina Macková. “Našim lidem jsme doporučili, ať vždycky zvažují, pro koho budou psát, určitě tam vědomě nikdo nepřispívá.”

Fakt, že nikdo z KDU-ČSL s problematickým serverem aktivně nekomunikuje, potvrdili později odpoledne ve svém prohlášení i lidovci. “Nás překvapuje (a také trochu mrzí), že si politický think tank před takovouto analýzou nezjistí veškeré detaily. Konkrétně PrvniZpravy.cz přebírají tiskové zprávy, články, blogy apod. z nejrůznějších webů (napříč politickým spektrem a mediální krajinou) a samy je na svém webu publikují. To již nyní Evropské hodnoty vědí, ale nemůžeme se spokojit s jejich reakcí, že to, jak pracují s daty při své analytické práci, čtenáře nezajímá. Můžeme pak i jejich další výsledky a data brát jako věrohodné? Že to může být poněkud problematické nyní zjišťují i média, která jejich studii převzala.”

Autoři analýzy uznávají, že je těžké se krádežím článků bránit, přesto si stojí za tím, že by politici proti praktikám propagandy vystupovat aktivně. “První rozumný krok by byl, kdyby se seriózní politici – těmito weby nevědomě přebíraní – veřejně a nahlas ohradili,” míní Jakub Janda. “Že jim poškozuje jméno, když jsou jich ‘komentáře’ publikovány vedle dezinformací typu falešná predikce záhuby lidstva, falešné obvinění USA ze spolupráci s Islámským státem či dezifnormace, že americká diplomatka připravila na Ukrajině neonacistický puč.”

Podle něj je nezbytné, aby se politici od těchto webů veřejně a tvrdě distancovali. “To samozřejmě vše nevyřeší, ovšem alespoň čtenáři uslyší, jak manipulativním nástrojem pro-kremelské dezinformační kampaně s konspiračním nádechem weby jako PrvniZpravy.cz jsou.”

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf