Politici se bojí sledování, šifrují si zprávy a píší na mazací tabulky

Ještě nikdy nebyl zákulisní předvolební souboj tak vyostřený, jako je tomu posledních pár měsíců. Politici nejsilnějších vládních stran ČSSD a ANO se vzájemně podezřívají ze sledování, odposlouchávání a nejrůznějšího špiclování. Oba konkurenční týmy investovaly do techniky, používají šifrovací aplikace pro telefony. Do módy se vrátily i historické relikvie v podobě elektronických tabulek.

S ohledem na nejnovější incident, kdy ochranka ministra vnitra Milana Chovance odhalila u jeho vily vojenského zpravodajce a ministrovo okolí začalo mluvit o politickém špiclování ze strany ANO, znovu vydáváme loňský text o obavách politiků ze vzájemného sledování.

Byla to utajená schůzka, při níž se z kraje roku 2016 na prostějovském tenise setkal místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se svými partajními kolegy Janem Volným a Milanem Ferancem s protistranou miliardového sporu stát vs. Škoda Transportation. Za pár dní však informace o setkání kolovaly politickým a byznysovým zákulisím, (psali jsme zde »). A účastníci schůzky podle zjištění Neovlivní.cz nabyli přesvědčení, že je někdo musel sledovat.

K tématu:

» Koho špehovali vojáci u Chovancovy vily? Údajně jeho souseda
» Faltýnkova tajná schůzka na tenise: Co předcházelo vyplacení stamilionů?

Bezpečnostní síť AB:

Ilustrační foto: Shutterstock
» Neznámá minulost bezpečnostní sítě AB: komunista Ondráček i Zemanovec
» Nová jména v bezpečnostní síti Andreje Babiše

„Potýkají se s tím už delší dobu, tohle je jen utvrdilo. Byl to takový akcelerátor následných bezpečnostních opatření. Myslí si, že to souvisí s politikou a že za tím sledováním stojí sociální demokraté,” popisuje důvěryhodný zdroj blízký vedení hnutí ANO.

Se svým podezřením nejsou Faltýnek a spol. osamoceni. Identické domněnky vyslovují i v konkurenčním Lidovém domě – s tím rozdílem, že ze špiclování podezřívají Babišovy lidi.

„Situace je extrémně vyhrocená, dosud jsem v politice nic takového nezažil. Je tam absolutní nedůvěra z obou stran,” potvrzuje jeden z dlouholetých zákulisních hráčů tuzemské politiky.

Politici přitom mají jasno, kdo konkrétně by se měl na špiclování podílet. Socialisté upozorňují, že lídr hnutí Andrej Babiš disponuje vlastní bezpečnostní sítí s řadou expertů od policie. A nadto pod jeho ministra obrany spadá vojenská tajná služba. Politici z ANO zase kontrují slovy o možném zneužití civilní rozvědky, která je v gesci ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD.

„Jednou se podařilo odhalit dvě auta, která za jedním z našich politiků jezdila. Zjevně šlo o sledování. Espézetky auta byly v evidenci blokované, což znamená, že musely patřit jedné z bezpečnostních složek státu. Policii nebo tajným službám,“ doplnil již citovaný insider spojený s ANO.

Ani jedna z partají není schopná své podezření doložit „tvrdými” důkazy. A tak o nich ani veřejně nemluví. „Nezlobte se, ale to jsou věci, ke kterým se vůbec nebudu vyjadřovat, “ říká například místopředseda ANO Faltýnek.

Bez ohledu na důkazy posílily obě partaje od letošního ledna svá bezpečnostní opatření. Investovaly do techniky. Někteří politici si nechali do kanceláří nainstalovat rušičky odposlechů, jiným stačilo si je nechat od expertů prohlédnout. Lídři ANO navíc komunikují výhradně přes iPhony, v nichž mají nainstalovanou „Threemu“ – aplikaci na šifrování konverzace s vybranými účastníky.

„Dokonce i Andrej Babiš, který je proslulý svou nechutí k technickým vymoženostem, párkrát posílal šifrované zprávy,“ uvedl insider z chodovské centrály ANO.

Někteří jdou ještě dál: oprášili elektronické tabulky. Zařízení, které vychází z dětských magnetických tabulek, umožňuje obratem smazat napsaný text. V byznyse se používá roky. A to v případech, kdy o dané komunikaci nemají zůstat žádné záznamy. Mimochodem – takto se dost často nabízely úplatky.

Tabulky se podle informací Neovlivní.cz používají jak v řadách ANO, tak mezi hráči ze sociální demokracie.
magneticka_tabulka_mazaci_tabule_odposlechZatím jediným doloženým případem, kdy v politickém boji soupeř použil neveřejné informace, byla kauza poslance ČSSD Ladislava Šincla. Předseda ANO Babiš na něj loni během přípravy loterijního zákona vytáhl složku s informacemi, které jeho tým nemohl nikde “vygooglit”, někdo je musel nasbírat v terénu. Vicepremiér nicméně trval na tom, že šlo o veřejné dostupná data.

Dnes Šincl říká, že od té doby počítá se vším. „Politici jsou teď pod mnohem větším drobnohledem, a to i ze strany konkurence. A jejich telefonní hovory jsou třeba i odposlouchávány. Důkazy ale nemám,“ podotýká. „Každopádně se chovám tak, abych nikde nezavdal jedinou příčinu, aby se něco mohlo otočit proti mě.“

Třetí z koaličních partnerů – politici KDU-ČSL – „špionománii” zatím nepodléhají, byť v některých regionech proběhlo zabezpečení kanceláří proti odposlechům. I mezi lidovci se ovšem najdou ti, kteří telefonické komunikaci z principu nevěří, a proto si některé konverzace šifrují. Oblíbená je mezi nimi podle informací Neovlivní.cz aplikace Babel.

Politici, kteří jsou přesvědčení, že je konkurence špicluje, přitom zapomínají na ještě jednu možnost. Ten, kdo je sleduje, nemusí být najatý konkurencí, ale může jít o policisty či agenty tajných služeb. Ostatně bylo by krajně podezřelé, kdyby se například o zmiňovanou obří arbitráž se Škodou Transportation tajná služba BIS nezajímala. Jedním z úkolů BIS je totiž ochrana ekonomických zájmů státu.