Poslechněte si, jak se ‘obchoduje’ v komunální politice

A: “Hele, já mám na tebe prosbu. To, co jsem udělal já, to víš. My jsme se spolu tady bavili o všem. A já jsem potom pojal podezření, jestli bylo neoprávněný, tak se ti ještě jednou chci omluvit. Protože sám víš, že jsme se tady s tebou scházeli kdykoli, o všem jsme se radili nahlas, pomlouvali jsme Severočechy. A najednou jsi sem přestal docházet, přišel jsi vždycky až pět minut po zahájení klubu, tak jsem fakt pojal podezření, v tý době, kdy jsi měl nějakej ten dluh na tom nájmu tam, že tě fakt Jirka koupil a že ti něco nasliboval. To byla moje to… Proto jsem se choval tak, jak jsem se choval…”

B: “Já ti to řeknu úplně blbě. Proč já bych se měl nechat kupovat za pár tisíc korun? Někde, že…”

A: “Hele… Mám na tebe takovouhle prosbu. Seš dospělej člověk, já ti nedokážu říct, aby ses zachoval tak nebo tak. Máš svoji hlavu. Ale je tady ta varianta toho, že 21 je dneska jasná. To znamená, deset Mostečanů Mostu, šest komunistů se mnou, a pět ANO. To je 21. Máme doopravdy… Ty by si byl čtyřiadvacítka. Máme dovopravdy vokaučovaný, že by to mohlo projít. Je jen na tobě, jak se zachováš. (…) Je tady prosim tě návrh. Já bych rád, abys dopil kafe, já tě k sobě posadím do auta, na patnáct minut, a někam spolu odjedeme. Nebudeme jednat tady. Budou tam čekat dva moji kolegové, který ti to dají černé na bílym. Máme pro tebe práci, máme pro tebe byt. To, co teď děláš, dozorčí radu Technickejch služeb, představenstvo Dopravního podniku by sis dostal, a co by si si eště řek…”

 

Právě jste si přečetli jen malou výseč z hodiny a půl dlouhé nahrávky, o jejíž existenci jako první informoval Mostecký deník, a kterou se redakci Neovlivní.cz podařilo získat.

Ukázka č. 1: Padla první nabídka a odjezd na konspirační schůzku.


Nahrávka ukazuje, jaké praktiky se používají v komunální politice. V tomto případě v severočeském Mostě. Tam padla před čtrnácti dny vládní koalice, a politici ze Sdružení Mostečané Mostu (SMM), ANO a KSČM se podle pásky snažili získat potřebnou podporu nákupem hlasů.

Ukázka č. 2: Na schůzce. Padla nabídka sehnat byt a teplé místo v městském podniku.

Záznam pořídil zastupitel z hnutí Severočeši Most, který se dostal do tíživé životní situace. Politická konkurence se toho pokusila využít a tlačit pomocí lukrativních nabídek na politika, aby se stal přeběhlíkem. Více o případu zde ».

Ukázka č. 3: Po schůzce. Rekapitulace nabídky a glosa o komunální politice.

“Je to klasický příklad politické korupce, kde se nabízí neoprávněné výhody a kupují se hlasy zastupitele,” komentoval to pro ČRo Sever David Ondračka z Transparency International. “Celé je to rámováno takovým tím mafiánským přídechem, kdy se vytipovává ten nejslabší kus toho druhého tábora, který je v nějakých problémech, dluzích.” Případem se už zabývá odbor hospodářské kriminality mostecké policie.

Politici, kteří na pásce nabízejí “výhody za hlasy”, však soudí, že by se vyšetřovatelé měli zaměřit hlavně na to, že je někdo nelegálně nahrával.

Třeba radní Jan Schiller (ANO) je podle Mosteckého deníku přesvědčen, že se stal obětí nedovoleného sledování a odposlouchávání. Na policii už podal trestní oznámení.

Na policii se podle Deníku obrátil i další z údajných úplatkářů – nestraník Adolf Sigmund, který v zastupitelstvu sedí za KSČM. “Už v sobotu jsem vše oznámil obvodnímu oddělení policie Kralovice,“ uvedl Sigmund. Doplnil, že včera podal oznámení i na policii v Mostě. Věc také předal svému právnímu zástupci. “Já bych se ke sledování a odposlechu nikdy nesnížil,” řekl Sigmund.

Severočeši nyní řeší, jak dál postupovat.  “Věděli jsme, že nám běhají za lidmi, nebyl to první případ,” řekl ústecké redakci Mf Dnes lídr Severočechů Jiří Zelenka.

“Z toho, co o tom vím, vyplývá, že byl opakovaně atakován a vyzývám k nějakým politickým přestupům a byl zjevně v zoufalé situaci. Neměl by důkaz. Takže myslím, že to byla v jistém smyslu ochrana sebe sama, asi z toho byl vyřízený,” popsala v rozhovoru pro Neovlivní.cz (zde ») senátorka za Severočechy a zastupitelka Mostu Alena Dernerová.