Praha je paralyzovaná, úředníci se bojí rozhodovat

Politické souboje v Praze podle zjištění Neovlivní.cz v podstatě paralyzovaly chod magistrátu. Firmy si stěžují, že stojí rozhodnutí o jejich byznyse, politici oddalují choulostivé verdikty. O zdlouhavých procesech mluví už i lidé ve společnostech vlastněných městem. Situace je tak podobná stavu před každými volbami. Úředníci i politici se bojí rozhodovat.

Jen namátkou: prodloužení končící smlouvy o vedení účetnictví města, dostavba archivního areálu na Chodovci, kdy nečinnost města stojí Pražany měsíčně přes milion korun na správě rozestavěného projektu, výbušný tendr na svoz odpadu, rozhodnutí o pokračování dopravního skeletu. To všechno jsou zakázky či projekty, v nichž mají pražští politici vydat verdikt, ale jejich neschopnost vládnout je poslední měsíc oddaluje.

O situaci v Praze 

Praha
» Kleslová vypadla z žebříčku TOP 10 vlivných v Praze
» Hodiny před krachem: Co předcházelo pádu pražské vlády
» Za zavřenými dveřmi ANO: Jak Babiš nerušil a Kleslová vyšachovala Krnáčovou
» Dokument: Jak si Hašek a spol dělají z Babiše ‘Dobrý den’
» Rozkol pražského ANO: Pět členů šlo proti Kleslové
» Čistka na pražském magistrátu: Kleslová přišla o klíčové spojence i kontrakty

A to ještě na poslední chvíli zachránili Prahu před světelným kolapsem, protože ke konci prosince vyprší smlouva o osvětlení a k jejímu prodloužení se rada odhodlala až minulý týden. Za celý rok totiž politici nebyli schopni osvětlení města vyřešit veřejnou soutěží a tak těsně před koncem smlouvy sáhli po jejím prodloužení cestou jednacího řízení bez uveřejnění.

“Každý se bojí cokoli rozhodnout. I na běžná posouzení nekonfliktních záležitostí úředníci vyžadují několik oponentních hlasů, zeptají se pomalu každého vrátného, jen aby z toho neměli problém. Výsledek je, že to, co běžně máte zúřadované za týden, teď trvá měsíc,” popisuje situaci manažer jedné z městských společností.

Stejné zkušenosti mají i soukromí investoři či podnikatelé, s nimiž deník Neovlivní.cz. fungování města probíral. Dlouhé týdny vázne například rozhodnutí magistrátního památkového odboru ohledně projektu nového skleněného nároží v Revoluční ulici navržené architektkou Evou Jiřičnou.

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová ale tvrdí, že chod magistrátu politické půtky nijak vážně neochromují. “Není to tak, že by se kvůli pádu koalice zastavil na magistrátu život. Úřad normálně funguje a plní svoji funkci. Ale je pravda, že by bylo dobré, aby nová vláda byla známá co nejdříve,” sdělila primátorka Neovlivní.cz.

Je to přitom teprve rok, co Praha dostala novou vládu složenou z politiků ANO, ČSSD a Trojkoalice. Současný stav fungování magistrátu i politické reprezentace ale připomíná období těsně před a těsně po volbách, kdy se úředníci a často i politici bojí nést odpovědnost za rozhodování v politickém vakuu.