Praha neprodloužila akreditaci novináři kremelských médií

Černínský palác neprodloužil akreditaci pražského zpravodaje ruských médií Russia Today a RIA Novosti Alexandra Kuranova. Důvody úřad nekomentuje. Podobné kroky ovšem bývají součástí opatření státu proti cizím špionům. Anebo odvetou za ruské vyhošťování.

Alexandr Kuranov v Česku pracoval jako zpravodaj na volné noze akreditovaný pro dvě státem řízená média. Kremlem financovanou agenturu RIA Novosti a zpravodajskou síť stanic Russia Today (RT), která přináší “ruský pohled na události mezinárodní politiky”.

Alexandr Kuranov před rokem ve vysílání České televize komentoval ruský postup na Krymu. Repro: Neo

Alexandr Kuranov před rokem ve vysílání České televize komentoval ruský postup na Krymu. Repro: Neo

V Česku působil podle jiného ruského listu Gazeta.ru od 80. let, mimo jiné byl pražským dopisovatel deníku Kommersant. Nyní mu tuzemské úřady neprodloužily akreditaci.

“Důvody, které vedly k neprodloužení novinářské akreditace Alexandra Kuranova, jsou utajované podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, v platném znění. Tyto informace tedy nemohou být dále jakkoli šířeny či ‘objasňovány’,” sdělila na dotaz Neovlivní.cz Karolína Rezková z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Obvyklá praxe přitom je, že se Černínský palác řídí stanoviskem, které dostane od bezpečnostních složek. Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že jen za poslední čtyři roky doporučily vypovědět ze země 11 pracovníků ruské ambasády v Praze a brněnského konzulátu. Vesměs šlo o diplomaty, ale i o administrativně-technické pracovníky a zástupce vojenského úseku. Podle českých tajných služeb v drtivé většině pracovali pro zpravodajské služby Ruské federace.

Čtěte také: 

» Exkluzivně: Úřady vyhostily za špionáž 11 ruských diplomatů
» Potvrzeno: Zpravodaj ČT obětí ve vyhošťování ruských agentů
» Nový terč ruských špionů: Mozky Galilea v Praze
» Jak funguje ruská propaganda v Česku? Zapleveluje zprávami a vytváří chaos

Pokud jde o novináře, asi nejznámější je případ z léta roku 2009, kdy české ministerstvo zahraničí znemožnilo pražskému zpravodaji listu Parlamentskaja gazeta Vladimiru Silkinovi, aby v zemi dál působil. Do půl roku přišla z Kremlu odplata – ruské úřady “recipročně” neprodloužily vízum a akreditaci zpravodaji České televize Josefu Pazderkovi.

Stopku pro Kuranova už v Rusku zaznamenali.

Gazeta.ru přinesla ostré vyjádření zástupkyně ministerstva zahraničí Marie Zacharové, podle níž se Česko chová jako cenzor. “Jedná se o další projev cenzury a pronásledování ruských novinářů v západních zemích,” citoval list Zacharovou. “Je to rovněž porušení norem a zásad vyvinutých mezinárodními organizacemi v oblasti ochrany práv novinářů.”

Samotného Kuranova se redakci zatím nepodařilo zastihnout. Publicista Jan Urban jej nicméně na svém blogu » popsal jako velmi erudovaného, vzdělaného novináře, který: “… byl jedním z prvních zahraničních novinářů, který v Laterně magice udělal velký rozhovor s Václavem Havlem ještě předtím, než bylo jasné, jak to dopadne. V době protireformního pokusu o puč v Rusku v srpnu 1991 vystoupil na demonstraci na Václavském náměstí a protestoval proti omezování demokracie ve své vlasti. Kdyby pučisté vyhráli, nejspíš by ho po starém způsobu nechali zmizet.”

Několikrát vystupoval v České televizi coby expert na Rusko. Byl ovšem také kritizován za zprávu, kolik bude stát březnový průjezd amerického konvoje Českem. Pro RIA Novosti s odkazem na ministra obrany Martina Stropnického informoval, že akce bude stát 7,5 milionu dolarů. Stropnický přitom na tiskové konferenci řekl, že náklady na ubytování a stravování členů konvoje budou činit 175 780 korun a částku uhradí Američané.

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf