Přehledně: Klíčové postavy zdravotnické blamáže

VZP vydala na konci června stručné oznámení, že vypověděla smlouvu firmě IZIP na provozování portálu pro komunikaci s lékaři a plátci. Což znamená, že VZP a potažmo stát s definitivní platností pohřbily poslední pozůstatky projektu, v němž za posledních dvanáct let utopily více než 2,2 miliardy korun.

Deník Neovlivní.cz nachystal přehledného průvodce blamáží s elektronizací českého zdravotnictví. Připomeňte si klíčové postavy projektu. Jeho mezníky naleznete v tomto článku ».


 

Jiřina Musílková

Jiřina Musílková.

Šéfka VZP od července 1999 do ledna 2006.

Původní profesí ekonomka, vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Za komunismu působila v Podniku racionalizace řízení a výpočetní techniky v Jindřichově Hradci či ve Strojobalu Rozkoš.

Ke zdravotnictví se dostala v roce 1991, kdy se stala ekonomkou v Okresní nemocnici v Jindřichově Hradci. O rok později nastoupila do VZP, posléze se stala prokuristkou. Po rezignaci svého předchůdce Jiřího Němce VZP rok řídila v pověření, pak ji poslanci do funkce potvrdili.

Musílková je tím, kdo uzavřel bezprostředně po vzniku privátní společnosti s IZIP smlouvy, které pojišťovnu zavázaly k platbám. A to bez výběrového řízení. Musílková argumentovala, že služby, které firma nabízí, nikdo jiný na trhu neumí a soutěž by byla zbytečná.

Smlouvy, které podepsala, prověřovala hospodářská kriminálka i protikorupční policie, obvinění nepadlo. VZP ovšem vyměřil za její postup pokutu ÚOHS.

Sama Musílková měla smlouvy za výhodné: “Roční poplatky za jednoho klienta IZIPu činí něco kolem stokoruny, což je srovnatelné s bankovními poplatky,” obhajovala se podle sněmovních stenozáznamů před poslanci.

Pavel Horák

Pavel Horák, bývalý šéf VZP

Bývalý ředitel VZP. Ve funkci od května 2006 do prosince 2012.

Původním povoláním lékař (internista a kardiolog). Deset let pracoval ve farmakologickém ústavu. Absolvoval tříletou stáž v USA. Po návratu do Prahy se vrátil k lékařství, působil na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice.

Angažoval se v oborových svazech. Byl šéfem Svazu českých lékařů i místopředsedou Lékařského odborového klubu v éře Davida Ratha.

V dubnu 1997 se stal náměstek ve VFN, na starosti měl léčebnou péči, posléze byl ředitelem nemocnice.

Z čela VZP odešel sám, rezignaci podal po vleklé kritice hospodaření ústavu a projektu IZIP.

Horák usiloval o pokračování kontraktu mezi VZP a IZIP; zadával IZIP další zakázky bez výběrového řízení. Byl jedním ze dvou lidí, které policie stíhala, konkrétně kvůli smlouvě na nábor nových pojištěnců. Stíhání bylo ale zastaveno s tím, že je předčasné a policie dál smlouvy prověřuje.

Horák rovněž neváhal obchodovat s neprůhlednou švýcarskou firmou eHI eHealth International. “Pro mě je to jasný partner, jasný vlastník, předpoklad standardních vztahů. Takže já myslím, že není důvod být znepokojen, že vlastníme něco společně se švýcarskou firmou,” citovala jej v létě 2011 agentura ČTK.

A po své rezignaci řekl, že systém IZIP považuje za úspěšný.

Miroslav Ouzký

Miroslav Ouzký

Jeden z otců zakladatelů IZIP.

Povoláním lékař, absolvent Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy.

Pracoval na chirurgii v nemocnici v Kadani, posléze byl primářem tamního oddělení rehabilitace. Od roku 1994 působil jako provozovatel soukromého zdravotnického zařízení ARC-MED.

Do ODS vstoupil hned při jejím vzniku. Byl poslancem (1998 až 2004) a europoslancem (2004-2014; v prvním funkčním období  byl dokonce zvolen místopředsedou EP).

Dodnes tvrdí, že projekt IZIP jako takový byl úspěšný a on nemůže za to, že ho stát zařízl.

Dále tvrdí, že se svých akcií v IZIP zbavil a na švýcarskou firmu je převedl zadarmo.

Deník Aktuálně.cz uvedl, že Miroslav Ouzký vlastnil minimálně v letech 2009 a 2010 ještě společnost MD Access, do které podle auditu z roku 2011 tekly peníze z IZIP. “Já dnes nejsem vlastníkem žádných akcií v žádné společnosti, které by měly co dočinění s IZIP,” kontroval Ouzký. Jak tomu bylo v letech, kdy Ouzký prokazatelně v MD Access byl, se auditorům nepodařilo zjistit, společnost neposkytla podklady.

V Bruselu byl kritizován, že neoznámil střet zájmů. V době, kdy ještě balík akcií v IZIP držel, totiž zasedal ve výboru pro veřejné zdraví Evropského parlamentu.

Milan Cabrnoch

Milan Cabrnoch

Další z otců zakladatelů IZIP.

Vystudoval dětské lékařství na Univerzitě Karlově, pracoval na dětsko-kojeneckém oddělení nemocnice v Kolíně, byl i soukromým praktikem.

V roce 1994 nastoupil na Ministerstvo zdravotnictví coby ředitel odboru zdravotního pojištění, posléze byl náměstkem ministra pro tuto oblast.

V roce 1995 vstoupil do ODS, stal se poslancem (1998-2004) a europoslancem (2004-2014). Paralelně se věnoval také komunální politice, třikrát byl zastupitelem v Kolíně.

Podobně jako Ouzký, i Cabrnoch je přesvědčen, že IZIP byl pro stát dobrým řešením.

A stejně jako Ouzký, i on byl napadán, že peníze z internetových zdravotních knížek tečou na jeho účty.  Nejhlasitěji jej kritizoval bývalý ministr zdravotnictví David Rath. Milan Cabrnoch to dal k soudu a vyhrál.  V  listopadu 2006 nařídil Krajský soud v Praze, že se mu Rath musí omluvit.

A do třetice: Ani Cabrnoch na půdě Evropského parlamentu nepřiznal možný střet zájmu (vlastnictví akcií v IZIP a souběžné sezení ve zdravotním výboru).

Pavel Hronek

Pavel Hronek, IZIP

Třetí z otců zakladatelů.

Je považován za ideového tvůrce řešení, ostatně to i sám v několika rozhovorech potvrdil.  “Je to moje ideové dítě a dneska mi z celé té situace kolem toho není dobře,” řekl například iDnes.cz v roce 2013.

V IZIP držel akcie, nyní je už podle vlastních slov nemá. “Předal jsem je ve prospěch investora, kterým je Asseco Central Europe, protože jsem očekával, že projekt bude rozšířen po celé Evropě,” říká.

Fakt, že stát utopil v jeho projektu tolik peněz, nepovažuje za svou chybu.  “Smlouvy byly podepisovány na základě toho, že jsme držiteli patentu. To s sebou samozřejmě něco nese. My jsme žádným způsobem nemohli kohokoliv donutit, aby postupoval v rozporu se zákonem,” řekl ve zmiňovaném rozhovoru. Podle webových stránek je Hronek dál v IZIP aktivní, předsedá dozorčí radě společnosti.

Jiří Pašek

šéf IZIP Jiří Pašek

V IZIP je od roku 2009; je generálním ředitelem společnosti a zároveň místopředsedou představenstva; zastupuje zájmy e-Health International.

Vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT, specializoval se na vysokofrekvenční techniku, šíření a příjem rádiových signálů.

Do roku 2007 zastával funkci obchodního ředitele divize IT service management ve společnosti AutoCont, kde působil osm let a specializoval se na outsourcing.

Před příchodem do IZIP pracoval dva roky ve společnosti MD Access jako výkonný ředitel. Jde o firmu, do které přitékaly peníze z IZIP a kterou vlastnil Miroslav Ouzký.

Pašek je vedle exšéfa VZP Horáka jediným, koho policie kvůli nestandardnímu uzavírání smluv stíhala; stíhání ovšem bylo zastaveno.

Pašek se během přetahované se státem projevil jako tvrdý hráč; ostatně – tahal za delší konec: “my vlastníme licenci, patent, bez nás se neobejdete”.

Měl za to, že systém není nijak předražený. “Provoz Elektronické zdravotní knížky stojí měsíčně 6,5 milionu Kč. Tedy provoz jedné EZK přijde na 2,7 Kč / měsíc, což vzhledem k vysokému zabezpečení systému a použití nejmodernějších technologií je opravdu málo,” řekl v online rozhovoru na iDnes.

eHI eHealth International

doktori2Podle výpisu ze švýcarského obchodního rejstříku firma vznikla na konci srpna 2011, tedy jen pár týdnů před tím, než jí europoslanci Ouzký a Cabrnoch věnovali své akcie.

Vznikla s minimálním povinným vkladem 100 tisíc švýcarských franků a podle ČT s jediným členem představenstva, Erwinem Zurfluhem. Ten figuroval zároveň v dalších 36 společnostech jenom ve Švýcarsku.

Sídlo měla v Curychu na prestižní adrese, její podnikání bylo uvedeno jako správa, držení a přeprodej majetku. Právě na tuto firmu europoslanci Ouzký a Cabrnoch převedli – údajně bezplatně – v roce 2011 své akcie v IZIP.

IZIP

Ve stručnosti: Společnost založena v roce 2001. S patentovaným projektem Elektronických zdravotních knížek se  stala průkopníkem českého eHealth.

V Elektronických zdravotních knížkách je uloženo více než 200 milionů zdravotních záznamů a pořídilo si je 2,5 milionů klientů.

VZP

Ve stručnosti: Všeobecná zdravotní pojišťovna existuje od roku 1992. Se 6 miliony klientů je největší zdravotní pojišťovnou v České republice. Prakticky hned po vzniku IZIP uzavřela se společností smlouvu o spolupráci – a to bez výběrového řízení.